WP Statistics - en to tr translation catalogue (395 entries)

en: Enable or disable this feature
tr: Geçerli veya Geçersiz Kılma

en: Check for online users every
tr: Anlık Kullanıcıyı Kontrol Et

en: Second
tr: Saniye

en: Time for the check accurate online user in the site. Now: %s Second
tr: Sitedeki Anlık Kullanıcıyı Kontrol Zamanı. Varsayılan: %s Saniye

en: Store entire user agent string
tr: Kullanıcı Giriş Bilgisini Kaydet

en: Only enabled for debugging
tr: Ayıklama Yöntemini Geçerli Yap

en: Coefficient per visitor
tr: Ziyaretci Katsayısı

en: For each visit to account for several hits. Currently %s.
tr: Muhtelif ziyaretleri olan kayıtlı üyeler. ŞuAnda %s.

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Track all pages
tr: Tüm sayfaları izlemek

en: Disable hits column in post/pages list
tr: Mesaj/sayfa listesinde sütun sayısı devre dışı bırakma

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Show stats in menu bar
tr: İstatistikleri Menü Çubuğunda Göster

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

en: Show stats in admin menu bar
tr: İstatistikleri yönetici menü çubuğunda göster

en: Hide admin notices about non active features
tr: Aktif olmayan özellikler hakkındaki yönetici notlarını Gizle.

en: By default WP Statistics displays an alert if any of the core features are disabled on every admin page, this option will disable these notices.
tr: Her Yönetici sayfasında herhangi bir çekirdek özelliği devre dışı bırakılmışsa, varsayılan WP Statistics uyarı görüntüler, bu seçenek, bu gibi bildirimleri devre dışı bırakır.

en: Delete the manual
tr: Kılavuz Sil

en: By default WP Statistics stores the admin manual in the plugin directory (~5 meg), if this option is enabled it will be deleted now and during upgrades in the future.
tr: Varsayılan admin WP Statistics depolar manuel plugin dizinine (~ 5 meg), bu seçenek etkinse, şimdi ve gelecekte yükseltmeler sırasında silinecektir.

en: Disabling all search engines is not allowed, doing so will result in all search engines being active.
tr: Bütün Arama Motorları Geçersiz Kılınamaz. Bunu yapmak Bütün Arama Motorlarını Aktifleştirecektir.

en: disable
tr: geçersiz

en: Disable %s from data collection and reporting.
tr: Data koleksiyonundan ve raporlamadan %s Geçersiz Kılınsın.

en: Charts
tr: Tablolar

en: Include totals
tr: Toplam İçerik

en: Add a total line to charts with multiple values, like the search engine referrals
tr: Arama Motorları Referansları gibi, Çoklu Verilerle Kartlara Bir Toplam Satırı Ekle

en: GeoIP settings
tr: IP Coğrafyası Kurgusu

en: IP location services provided by GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
tr: GeoLite2 veri MaxMind, %s üzerinden kullanılabilir tarafından oluşturulan tarafından sağlanan IP konum servisleri.

en: GeoIP collection
tr: IP Coğrafyası Koleksiyonu

en: For get more information and location (country) from visitor, enable this feature.
tr: Ziyaret ve Yer Bilgisi Hakkında Geniş Bilgi İçin Aktif Yapın.

en: Update GeoIP Info
tr: IP Coğrafyası Bilgisi Güncelleme

en: Download GeoIP Database
tr: IP Coğrafyası Bilgisini İndir

en: Schedule monthly update of GeoIP DB
tr: Aylık Olarak IP Coğrafyası Bilgilerini Güncelle

en: Download of the GeoIP database will be scheduled for 2 days after the first Tuesday of the month.
tr: Her Ayın İlk Çarşambasından Sonra 2 Gün IP Coğrafyası Bilgisini İndir

en: This option will also download the database if the local filesize is less than 1k (which usually means the stub that comes with the plugin is still in place).
tr: 1k Altındaki Bilgileri İndirme Seçeneği

en: Populate missing GeoIP after update of GeoIP DB
tr: Kayıp IP Coğrafyası Bilgilerini Güncelleme Sonunda Doldur

en: Update any missing GeoIP data after downloading a new database.
tr: Kayıp IP Coğrafyası Bilgilerini Yeni Bilgilerle Güncelle.

en: GeoIP collection is disabled due to the following reasons:
tr: GeoIP koleksiyonu şu sebepler yüzünden geçersiz kılındı:

en: GeoIP collection requires PHP %s or above, it is currently disabled due to the installed PHP version being
tr: IP Coğrafyası Koleksiyonu için %s veya Daha Üzeri PHP Versiyonu Gerekir.

en: GeoIP collection requires the cURL PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
tr: GeoIP Koleksiyonu, cURL PHP Eklentisini gerektirir ve bu PHP versiyonunuzda yüklenmemiştir.

en: GeoIP collection requires the BC Math PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
tr: GeoIP Koleksiyonu, BC Math (Toplama) PHP Eklentisini gerektirir ve bu PHP versiyonunuzda yüklenmemiştir.

en: PHP safe mode detected!  GeoIP collection is not supported with PHP's safe mode enabled!
tr: PHP Güvenli Modu belirlendi! Güvenli PHP Modu geçerli kılındığında GeoIP Koleksiyonu desteklenmek.

en: This will permanently delete data from the database each day, are you sure you want to enable this option?
tr: Günlük Olarak Bütün Bilgiler Silinecek, Aktif Hale Getirmeye Hazır mısınız?

en: Days
tr: Gün

en: The number of days to keep statistics for.  Minimum value is 30 days.  Invalid values will disable the daily maintenance.
tr: İstatistik Tutulacak Gün Sayısı. EnAz Değer 30 Gün Olmalıdır.

en: E-mail addresses
tr: E-posta adresleri

en: GeoIP
tr: IP Coğrafyası

en: Statistical reporting
tr: İstatistiki Raporlama

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: Send reports via
tr: Raporlar yoluyla göndermek

en: Email
tr: EPosta

en: Note: To send SMS text messages please install the %s plugin.
tr: Not: Göndermek SMS metin mesajları lütfen %s eklentisi yüklemek için.

en: Report body
tr: Rapor gövdesi

en: Any shortcode supported by your installation of WordPress, include all shortcodes for WP Statistics (see the admin manual for a list of codes available) are supported in the body of the message.  Here are some examples:
tr: WordPress kurgunuz tarafından desteklenen kısakodlar ve WP İstatistik için kullanılan bütün kısakodları da desteklemektedir. Bu konudaki örnekler için bakınız:

en: User Online
tr: ŞuAnda Kullanıcı

en: Today Visitor
tr: Bugünkü Ziyaretciler

en: Today Visit
tr: Bugünkü Ziyaret

en: Yesterday Visitor
tr: Dünkü Ziyaretci

en: Yesterday Visit
tr: Dünkü Ziyaret

en: Total Visitor
tr: Toplam Ziyaretci

en: Total Visit
tr: Toplam Ziyaret

en: None
tr: Hiçbiri

en: About
tr: Hakkında

en: Disable map
tr: Harita Geçersiz

en: Disable the map display
tr: Harita Görüntülemesi Geçersiz

en: Get country location from Google
tr: Ülke bilgisini Google'dan al

en: This feature may cause a performance degradation when viewing statistics and is only valid if the map type is set to "Google".
tr: Bu özellik istatistikleri görüntülenirken performans düşmesine neden olabilir ve yalnızca "Google için harita türü ayarlanmışsa geçerlidir".

en: WP Statisitcs Removal
tr: WP İstatistik Kaldırma

en: Uninstalling WP Statistics will not remove the data and settings, you can use this option to remove the WP Statistics data from your install before uninstalling the plugin.
tr: WP İstatistik eklentisini kaldırmanız, veri ve kurguları kaldırmaz. Verileri ve kurguları da kaldırmak istiyorsanız, eklentiyi kaldırmadan önce bu seçeneği aktif hale getiriniz.

en: Once you submit this form the settings will be deleted during the page load, however WP Statistics will still show up in your Admin menu until another page load is executed.
tr: Bu formu bir kez girerseniz, sayfanın yenilenmesi ile birlikte kurgular silinecektir. Nitekim, WP İstatistik kaldırılıncaya kadar AnaYönetim sayfanızdaki menüde göreceksiniz.

en: Remove data and settings
tr: Verileri ve kurguyu da temizle

en: Remove
tr: Sil Kaldır

en: Remove data and settings, this action cannot be undone.
tr: Veri ve kurgunun silinmesi işlemi geri alınamaz.

en: General
tr: Genel

en: Maintenance
tr: Bakım

en: Removal
tr: Kaldırma işlemi

en: Update
tr: Güncelle

en: Once Weekly
tr: Bir kez haftalık

en: Once Every 2 Weeks
tr: Bir kez her 2 hafta

en: Once Every 4 Weeks
tr: 4 haftada bir kez

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Show site stats in sidebar.
tr: Site istatistikleri kenar çubuğunda göster.

en: Week Visit
tr: Haftalık Ziyaret

en: Month Visit
tr: Aylık Ziyaret

en: Years Visit
tr: Yılık Ziyaret

en: Total Page Views
tr: Sayfa Görülme Toplamı

en: Search Engine referred
tr: Arama Motoru Referansı

en: Total Posts
tr: Toplam Postalar

en: Total Pages
tr: Toplam Sayfalar

en: Total Comments
tr: Toplam Yorumlar

en: Total Spams
tr: Toplam Gereksizler

en: Total Users
tr: Toplam Kullanıcı

en: Average Posts
tr: Ortalama Posta Sayısı

en: Average Comments
tr: Ortalama Yorum Sayısı

en: Average Users
tr: Ortalama Kullanıcı Sayısı

en: Last Post Date
tr: Son Posta Tarihi

en: Name
tr: İsim

en: Items
tr: Ürünler

en: Yesterday visit
tr: Dünkü Ziyaret

en: Search Engine Referred
tr: Anılan arama motoru

en: Select type of search engine
tr: Arama motoru türü seçin

en: WP Statistics has been removed, please disable and delete it.
tr: WP İstatistik silinip kaldırıldı, eklentiyi pasif hale getirip siliniz.

en: Complete statistics for your WordPress site.
tr: WordPress site tam istatistikleri.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Click here to visit the plugin on WordPress.org
tr: Eklenti WordPress.org ziyaret etmek için tıklayın

en: Visit WordPress.org page
tr: WordPress.org sayfasını ziyaret edin

en: Click here to rate and review this plugin on WordPress.org
tr: Oranı ve bu eklenti WordPress.org üzerinde incelemek için tıklayınız

en: Rate this plugin
tr: Bu eklenti oranı

en: WP Statistics - Hits
tr: WP Statisticsleri - Hits

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: Searches
tr: Aramalar

en: Search Words
tr: Arama Kelimeleri

en: Optimization
tr: İyileştirme

en: Manual
tr: Manuel

en: Today visitor
tr: Bugünkü Ziyaretciler

en: Today visit
tr: Bugünkü Ziyaretler

en: Yesterday visitor
tr: Dünkü Ziyaretci

en: View Stats
tr: İstatistiklere Bak

en: Download ODF file
tr: ODF Dosyası indir

en: Download HTML file
tr: HTML Dosyası indir

en: Manual file not found.
tr: Manuel Dosya bulunmadı.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
tr: Bu sayfaya girme yetkiniz yok.

en: Error downloading GeoIP database from: %s - %s
tr: GeoIP veritabanı yükleme hatası: %s - %s

en: Error could not open downloaded GeoIP database for reading: %s
tr: Alınan IP Coğrafyası Bilgisi Açılamadı: %s

en: Error could not open destination GeoIP database for writing %s
tr: Hedef IP Coğrafyası Bilgisi Yazılamadı %s

en: GeoIP Database updated successfully!
tr: IP Coğrafyası Bilgisi Başarıyla Güncellendi!

en: Error downloading browscap database from: %s - %s
tr: Browscap veritabanından yükleme hatası: %s - %s

en: browscap database updated successfully!
tr: browscap veritabanı başarıyla güncelleştirildi.

en: browscap already at current version!
tr: Geçerli sürüm de zaten Browscap!

en: Top 10 Browsers
tr: 10 top tarayıcılar

en: Top 10 Countries
tr: EnÇok 10 Ülke

en: Hit Statistics
tr: Sayfa Ziyaret İstatistikleri

en: Top 10 Pages
tr: En iyi 10 sayfaları

en: Recent Visitors
tr: Son Ziyaretciler

en: Top Referring Sites
tr: Üst yönlendiren siteler

en: Search Engine Referrals
tr: Arama Motoru Referansları

en: Summary
tr: Özet

en: Latest Search Words
tr: En son arama kelimeleri

en: Unable to load the GeoIP database, make sure you have downloaded it in the settings page.
tr: GeoIP bilgilerinin yüklenmemiş, Kurgu sayfanızda yüklenmiş olduğundan emin olun.

en: Updated %s GeoIP records in the visitors database.
tr: %s IP Coğrafyası Bilgisi Ziyaretci Kayıtlarında Güncellendi.

en: %s data older than %s days purged successfully.
tr: %s veri başarıyla temizlendi %s günden daha eski.

en: No records found to purge from %s!
tr: Kayıt %s öğesinden temizlemek için bulunamadı!

en: Please select a value over 30 days.
tr: Lütfen 30 Gün Üzerinde Bir Değer Seçin.

en: Browser Statistics
tr: Tarayıcı İstatistikleri

en: Click to toggle
tr: Geçiş yapmak için tıklayın

en: Browsers
tr: Tarayıcılar

en: Browsers by type
tr: Tarayıcı türüne göre

en: Browsers by platform
tr: Tarayıcı platformu tarafından

en: %s Version
tr: %s Sürümü

en: Attention: Exclusion are not currently set to be recorded, the results below may not reflect current statistics!
tr: Dikkat: İstisnalar henüz belirlenmedi ve sonuçlar mevcut istatistiklere yansımayabilir!

en: Exclusions Statistics
tr: İstatistik İstisnaları

en: 10 Days
tr: 10 Günlük

en: 20 Days
tr: 20 Günlük

en: 30 Days
tr: 30 Günlük

en: 2 Months
tr: 2 Aylık

en: 3 Months
tr: 3 Aylık

en: 6 Months
tr: 6 Aylık

en: 9 Months
tr: 9 Aylık

en: 1 Year
tr: 1 Yıllık

en: Exclusions Statistical Chart
tr: İstisnalar Tablosu

en: Excluded hits in the last
tr: Sayısı son hariç

en: days
tr: gün

en: Number of excluded hits
tr: İstisna Ziyaret Sayı

en: Hits Statistics Chart
tr: Sayısı istatistiklerini grafik

en: Hits in the last
tr: Son hits

en: Number of visits and visitors
tr: Ziyaret ve Ziyaretci Sayıları

en: Visit
tr: Ziyaretler

en: Visitor
tr: Ziyaretci

en: Latest Search Word Statistics
tr: En son arama Word istatistik

en: #hash#
tr: #hash #

en: Map
tr: Harita

en: Page
tr: Sayfa

en: From
tr: /

en: All
tr: Hepsi

en: Recent Visitor Statistics
tr: Son ziyaretçi istatistikleri

en: Page Trend for Post ID
tr: Sayfa eğilim için posta ID

en: Page Trend
tr: Sayfa Trend

en: Search Engine Referral Statistics
tr: Arama motoru başvuru istatistikleri

en: Search engine referrals in the last
tr: Son arama motoru tavsiyeler

en: Number of referrals
tr: Başvuru sayısı

en: Total
tr: Toplam

en: Top Countries
tr: Başlıca Ülkeler

en: Rank
tr: Sıralama

en: Flag
tr: Bayrak

en: Country
tr: Ülke

en: Visitor Count
tr: Ziyaretci Sayısı

en: Top Pages
tr: EnFaz Ziyaret Edilen Sayfalar

en: Top 5 Pages Trends
tr: EnFazla Ziyaret Edilen 5 Sayfanın İndeksi

en: Top 5 Page Trending Stats
tr: EnFazla Ziyaret Edilen 5 Sayfanın Verileri

en: Number of Hits
tr: Ziyaret Sayısı

en: No page title found
tr: Sayfa Başlığı bulunmadı

en: Visits
tr: Ziyaretler

en: To be added soon
tr: Yakında Eklenecekler

en: Referring sites from
tr: Referans Verenler

en: References
tr: Referanslar

en: About WP Statistics Version %s
tr: WP Statistics sürüm %s hakkında

en: Website
tr: Web sitesi

en: Rate and Review
tr: Oranı ve inceleme

en: More Information
tr: Daha fazla bilgi

en: This product includes GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
tr: Bu ürün, MaxMind, %s üzerinden kullanılabilir tarafından oluşturulan GeoLite2 verileri içerir.

en: Other
tr: Diğer

en: Today Visitors Map
tr: Bugün Ziyaretçi Haritası

en: Address
tr: Adres

en: User(s) Online
tr: Üye Online

en: Today
tr: Bugünkü

en: Yesterday
tr: Dünkü

en: Daily Total
tr: Günlük Toplam

en: Current Time and Date
tr: Güncel Zaman ve Tarih

en: (Adjustment)
tr: (Kurgu)

en: Date: %s
tr: Tarih: %s

en: Time: %s
tr: Süre: %s

en: Hits
tr: Ziyaretler

en: Version
tr: Versiyon

en: Access denied!
tr: Giriş Yasak!

en: %s agent data deleted successfully.
tr: %s Aracısı verileri başarıyla silindi.

en: No agent data found to remove!
tr: Kaldırılacak herhangi bir giriş bilgisi yok!

en: Please select the desired items.
tr: İstediklerinizi Seçin.

en: %s platform data deleted successfully.
tr: %s platformu verileri başarıyla silindi.

en: No platform data found to remove!
tr: Kaldırılacak herhangi bir platform bilgisi yok!

en: %s table data deleted successfully.
tr: %s tablo verileri başarıyla silindi.

en: Error, %s not emptied!
tr: Hata, %s Bilgi Var!

en: Database Setup
tr: Veritabanı Kurulumu

en: Re-run Install
tr: Yüklemeyi yeniden çalıştırması

en: Install Now!
tr: Şimdi yükleyin!

en: If for some reason your installation of WP Statistics is missing the database tables or other core items, this will re-execute the install process.
tr: Nedense WP Statistics yüklemesini veritabanı tablo veya diğer temel öğeleri eksikse, bu yükleme işlemini yeniden çalıştırır.

en: Database Index
tr: Veritabanı dizini

en: Countries
tr: Ülkeler

en: Update Now!
tr: Şimdi Güncelle

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistitors table, delete duplicate entries and add the index.
tr: WP Statistics büyük yükler gibi bir köşe halinde ziyaretçi tablodaki yinelenen girişleri sağlar. Daha yeni yükler tablo üzerinde benzersiz dizin ile buna karşı korumak. Dizin üzerinde büyük yükler yinelenen girdileri oluşturmak için ilk önce silinmelidir. "Update Now tıklatarak" vistitors tablo tarar, yinelenen kayıtları silmek ve dizin ekleyin.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visitors table.
tr: Bu işlem yükler ziyaretçi tablosunda birçok satır içeren üzerinde uzun zaman alabilir.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
tr: WP Statistics büyük yükler gibi bir köşe halinde ziyaretçi tablodaki yinelenen girişleri sağlar. Daha yeni yükler tablo üzerinde benzersiz dizin ile buna karşı korumak.

en: Congratulations, your installation is already up to date, nothing to do.
tr: Tebrikler, yüklemenizin zaten tarihine kadar hiçbir durumda.

en: Export
tr: Dışarı Verme

en: Export from
tr: Dışarı aktarılacak veriler

en: Please select
tr: Lütfen seçin

en: Select the table for the output file.
tr: İstenen Tabloyu Seçiniz

en: Export To
tr: Dışarı aktarma dosya türü

en: Select the output file type.
tr: Dışarı Çıkarılacak Dosya

en: Include Header Row
tr: Başlık Satırı Dahil

en: Include a header row as the first line of the exported file.
tr: Dışa aktarılan dosyanın ilk satırı Başlık bilgisidir.

en: Start Now!
tr: Şimde Başla

en: Historical Values
tr: Geçmiş Değerler

en: Note: As you have just purged the database you must reload this page for these numbers to be correct.
tr: Not: Data temizliğini yeni yaptınız, sayfayı yenilerseniz verileri doğru görürsünüz.

en: Visitors
tr: Ziyaretciler

en: Number of historical number of visitors to the site (current value is %s).
tr: Geçmiş site ziyaretçileri sayısı (Mevcut değer %s).

en: Number of historical number of visits to the site (current value is %s).
tr: Geçmiş site ziyaretleri sayısı (Mevcut değer %s).

en: Update now!
tr: Şimdi Güncelle!

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Data
tr: Bilgi

en: Empty Table
tr: Boşaltılacak Tablo

en: All data table will be lost.
tr: Bütün bilgiler kaybedilecek.

en: Clear now!
tr: Şimdi Temizle

en: Purge records older than
tr: Kalacak veriler

en: Deleted user statistics data older than the selected number of days.  Minimum value is 30 days.
tr: Belirlenen gün sayısından daha eskiler silinecek. EnAz Değer 30 Gündür.

en: Purge now!
tr: Şimdi Temizle

en: Delete User Agent Types
tr: Kullanıcı Girişlerini Temizle

en: Delete Agents
tr: Girişleri Sil

en: All visitor data will be lost for this agent type.
tr: Belirlenen ziyaret girişleri silinecek.

en: Delete now!
tr: Şimdi Sil

en: Delete Platforms
tr: Platformu Sil

en: All visitor data will be lost for this platform type.
tr: Girilen ziyaret platformları silinecek.

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Memory usage in PHP
tr: PHP Hafıza Kullanımı

en: Byte
tr: Bayt

en: PHP Memory Limit
tr: PHP bellek limiti

en: The memory limit a script is allowed to consume, set in php.ini.
tr: Bir komut dosyası bellek sınırı tüketmek, php.ini içinde ayarlamak için izin verilir.

en: Number of rows in the %s table
tr: %S tablodaki satırların sayısı

en: Row
tr: Satır

en: Number of rows
tr: Satır Sayısı

en: Version Info
tr: Versiyon Bilgisi

en: WP Statistics Version
tr: WP İstatistik Versiyonu

en: The WP Statistics version you are running.
tr: WP İstatistik Versiyonunu Kullanıyorsunuz.

en: PHP Version
tr: PHP Versiyonu

en: The PHP version you are running.
tr: PHP Versiyonunu Kullanıyorsunuz.

en: PHP Safe Mode
tr: PHP Güvenli Mod

en: Is PHP Safe Mode active.  The GeoIP code is not supported in Safe Mode.
tr: PHP Güvenli Mod aktif mi? GeoIP kodu Güvenli Modda desteklenmez.

en: jQuery Version
tr: JQuery Sorgusu Versiyonu

en: The jQuery version you are running.
tr: JQuery Sorgusu Versiyonunu Kullanıyorsunuz.

en: cURL Version
tr: cURL Versiyon

en: cURL not installed
tr: cURL yüklenmedi.

en: The PHP cURL Extension version you are running.  cURL is required for the GeoIP code, if it is not installed GeoIP will be disabled.
tr: PHP cURL Eklenti versiyonu çalışıyor. cURL, GeoIP kodu için gereklidir. Eğer cURL yüklenmemişse, GeoIP geçersiz olacaktır.

en: Installed
tr: Yüklendi

en: Not installed
tr: Yüklenmedi

en: File Info
tr: Dosya bilgileri

en: GeoIP Database
tr: GeoIP veritabanı

en: Database file does not exist.
tr: Database dosyası yok.

en: , created on
tr: , Tarihinde yaratılmıştır

en: The file size and date of the GeoIP database.
tr: Tarih GeoIP veritabanı ve dosya boyutu.

en: browscap.ini File
tr: Browscap.ini dosyası

en: browscap.ini file does not exist.
tr: Browscap.ini dosyası yok.

en: The file size and date of the browscap.ini file.
tr: Browscap.ini dosyasının tarihini ve dosya boyutu.

en: browscap Cache File
tr: Browscap önbellek dosyası

en: browscap cache file does not exist.
tr: Browscap önbellek dosyası yok.

en: The file size and date of the browscap cache file.
tr: Dosya boyutu ve Tarih browscap önbellek dosyası.

en: Client Info
tr: Kullanıcı Bilgisi

en: Client IP
tr: Kullanıcı IP

en: The client IP address.
tr: Kullanıcı IP Adresi

en: User Agent
tr: Kullanıcı Yöntemi

en: The client user agent string.
tr: Kullanıcı Yöntem Dizini

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: The detected client browser.
tr: Belirlenen Tarayıcı

en: The detected client browser version.
tr: Belirlenen tarayıcı versiyonu

en: The detected client platform.
tr: Belirlenen kullanıcı platformu

en: This will replace all IP addresses in the database with hash values and cannot be undo, are you sure?
tr: Bu veritabanındaki tüm IP adresleri karma değerleri ile değiştirir ve geri alma, sen olamaz mı?

en: GeoIP Options
tr: IP Coğrafyası Seçenekleri

en: Updates any unknown location data in the database, this may take a while
tr: Herhangi bir bilinmeyen konum verileri güncelleştirir veritabanı, bu biraz zaman alabilir

en: IP Addresses
tr: IP adresleri

en: Hash IP Addresses
tr: Karma IP adresleri

en: Replace IP addresses in the database with hash values, you will not be able to recover the IP addresses in the future to populate location information afterwards and this may take a while
tr: IP adresleri veritabanındaki karma değerleriyle değiştirin gelecekte konum bilgileri daha sonra doldurmak için IP adreslerini kurtarmak mümkün olmayacaktır ve bu biraz zaman alabilir

en: IP Addresses replaced with hash values.
tr: IP adresleri karma değerleri ile değiştirilir.

en: Install routine complete.
tr: Rutin tam yükleyin.

en: Resources/Information
tr: Kaynaklar / Bilgiler

en: Purging
tr: Temizleme

en: Database
tr: Veritabanı

en: Updates
tr: Güncelleme

en: Historical
tr: Geçmiş

en: WP Statistics V%s
tr: WP Statistics V %s

en: Visit Us Online
tr: Bize Online ziyaret

en: Come visit our great new %s and keep up to date on the latest news about WP Statistics.
tr: Gel bizim büyük yeni %s ziyaret ve WP Statisticsleri hakkında en son haberleri güncel tutun.

en: website
tr: Web sitesi

en: Rate and Review at WordPress.org
tr: WordPress.org gözden geçirin ve oranı

en: Thanks for installing WP Statistics, we encourage you to submit a
tr: WP Statistics kurulumu için teşekkür ederiz, biz teşvik göndermek için size bir

en: rating and review
tr: değerlendirme ve gözden geçirme

en: over at WordPress.org.  Your feedback is greatly appreciated!
tr: WordPress.org üzerinden. Görüşlerinizi büyük beğeni topluyor!

en: Translations
tr: Çeviriler

en: WP Statistics supports internationalization and we encourage our users to submit translations, please visit our %s to see the current status and %s if you would like to help.
tr: Uluslararası duruma getirme WP Statisticslerini destekler ve çevirileri gönderin, lütfen yardım ederseniz geçerli durumu görmek için bizim %s ve %s ziyaret bizim kullanıcı öneririz.

en: translation collaboration site
tr: Çeviri işbirliği sitesi

en: drop us a line
tr: bize yazın

en: Support
tr: Destek

en: We're sorry you're having problem with WP Statistics and we're happy to help out.  Here are a few things to do before contacting us:
tr: WP Statisticsleri ile sorun yaşıyorsanız ve biz yardımcı olmaktan mutluluk özür dileriz. Bize başvurmadan önce yapmak için bir kaç şey vardır:

en: Have you read the %s?
tr: %S okudun mu?

en: FAQs
tr: Sıkça sorulan sorular

en: manual
tr: El ile

en: Have you search the %s for a similar issue?
tr: Arama %s için benzer bir sorun var mı?

en: support forum
tr: Destek Forumu

en: Have you search the Internet for any error messages you are receiving?
tr: Herhangi bir hata iletisi aldığınız için internette arama var mı?

en: Make sure you have access to your PHP error logs.
tr: PHP hata kayıtlarına erişiminiz olduğundan emin olun.

en: And a few things to double-check:
tr: Ve tekrar kontrol için bir kaç şey:

en: How's your memory_limit in php.ini?
tr: Senin php.ini memory_limit nasıl?

en: Have you tried disabling any other plugins you may have installed?
tr: Yüklemiş olabilecek diğer tüm eklentileri devre dışı bırakmayı denediniz mi?

en: Have you tried using the default WordPress theme?
tr: Varsayılan WordPress Tema kullanarak denediniz mi?

en: Have you double checked the plugin settings?
tr: Çift eklenti ayarları kontrol ettiniz mi?

en: Do you have all the required PHP extensions installed?
tr: Yüklü tüm gerekli PHP eklentileri var mı?

en: Are you getting a blank or incomplete page displayed in your browser?  Did you view the source for the page and check for any fatal errors?
tr: Eğer tarayıcınızda görüntülenen boş ya da tamamlanmamış bir sayfa alıyorsunuz? Sayfanın kaynağını görüntüleyin yaptım ve herhangi bir ölümcül hata olup olmadığını denetleyin.

en: Have you checked your PHP and web server error logs?
tr: PHP ve web sunucusu hata günlükleri kontrol ettiniz mi?

en: Still not having any luck?
tr: Hala herhangi bir şans sahip değil mi?

en: Then please open a new thread on the %s and we'll respond as soon as possible.
tr: O zaman lütfen %s üzerinde yeni bir konu açmak ve en kısa zamanda cevap veririz.

en: WordPress.org support forum
tr: WordPress.org destek forumu

en: Alternatively %s support is available as well.
tr: Alternatif olarak %s desteği de verilmektedir.

en: Farsi
tr: Farsca

en: Access Levels
tr: Giriş Seviyeleri

en: Required user level to view WP Statistics
tr: WP İstatistiklerini Görme Yetkisi

en: Required user level to manage WP Statistics
tr: WP İstatistiklerini Yönetme Yetkisi

en: See the %s for details on capability levels.
tr: Ayrıntılar için %s üzerinde yetenek düzeylerini görmek.

en: WordPress Roles and Capabilities page
tr: WordPress rolleri ve özellikleri sayfası

en: Hint: manage_network = Super Admin Network, manage_options = Administrator, edit_others_posts = Editor, publish_posts = Author, edit_posts = Contributor, read = Everyone.
tr: Not: manage_network = Tam Yetkili, manage_options = Yetkili, edit_others_posts = Editör, publish_posts = Yazar, edit_posts = Destekleyen, read = Herkes.

en: Each of the above casscades the rights upwards in the default WordPress configuration.  So for example selecting publish_posts grants the right to Authors, Editors, Admins and Super Admins.
tr: Temel Kurgu Yukarıdaki Gibidir.  Buna Göre Yetkileri Belirleyiniz.

en: If you need a more robust solution to delegate access you might want to look at %s in the WordPress plugin directory.
tr: Daha Sağlıklı Bilgiler İçin Eklenti Dizinine Bakınız : %s

en: Exclusions
tr: İstisnalar

en: Record exclusions
tr: Kayıt istisnalar

en: Enable
tr: Geçerli Kıl

en: This will record all the excluded hits in a separate table with the reasons why it was excluded but no other information.  This will generate a lot of data but is useful if you want to see the total number of hits your site gets, not just actual user visits.
tr: İstisna Ziyaretleriniz Ayrı Bir Tabloya Kaydedilecektir. Verileriniz Büyüyebilir Fakat Ziyaretlerinizi Görmek Açısından Faydalı Olabilir.

en: Exclude User Roles
tr: İstisna Kullanıcı Durumu

en: Exclude
tr: İstisna Yap

en: Exclude %s role from data collection.
tr: %s Durumunu İstisna Yap.

en: IP/Robot Exclusions
tr: IP/Robot İstisnaları

en: Robot list
tr: Robot listesi

en: A list of words (one per line) to match against to detect robots.  Entries must be at least 4 characters long or they will be ignored.
tr: Robot Aramalarına Karşı Kullanılacak Kelimeler Listesi. EnAz 4 Karakterlik Kelimeler Girmelisiniz.

en: Reset to Default
tr: Temel Kurguya Dön

en: Force robot list update after upgrades
tr: Kuvvet robot liste güncelleme yükseltme sonra

en: Force the robot list to be reset to the default after an update to WP Statistics takes place.  Note if this option is enabled any custom robots you have added to the list will be lost.
tr: Kuvvet WP Statisticsleri güncelleştirme sonra varsayılana sıfırlamak için robot listesi yer alır. Not Bu seçenek, herhangi bir özel etkin, listeye eklediğiniz robotlar kaybolacak.

en: Excluded IP address list
tr: Dışlanan IP adres listesi

en: A list of IP addresses and subnet masks (one per line) to exclude from statistics collection (both 192.168.0.0/24 and 192.168.0.0/255.255.255.0 formats are accepted).  To specify an IP address only, use a subnet value of 32 or 255.255.255.255.
tr: IP adresleri ve alt ağ maskeleri (her satırda bir tane) istatistikleri koleksiyon dışlama için (hem 192.168.0.0/255.255.255.0, hem de 192.168.0.0/24 biçimleri kabul edilir). Yalnızca bir IP adresi belirtmek için 32 veya 255.255.255.255 alt ağ değerini kullanın.

en: Add 10.0.0.0
tr: Ekle 10.0.0.0

en: Add 172.16.0.0
tr: Ekle 172.16.0.0

en: Add 192.168.0.0
tr: Ekle 192.168.0.0

en: Site URL Exclusions
tr: Site URL İstisnaları

en: Excluded login page
tr: Dışlanan giriş sayfası

en: Exclude the login page for registering as a hit.
tr: Giriş Sayfasını bir Ziyaret olarak sayma, hariç tut.

en: Excluded admin pages
tr: Dışlanan yönetici sayfalar

en: Exclude the admin pages for registering as a hit.
tr: Yönetici sayfalarına girişi bir Ziyaret olarak algılama, hariç tut.

en: browscap settings
tr: Browscap ayarları

en: browscap usage
tr: Browscap kullanımı

en: Active
tr: Aktif

en: The browscap database will be downloaded and used to detect robots.
tr: Browscap veritabanı indirilebilir ve robotlar tespit etmek için kullanılır.

en: Update browscap Info
tr: Browscap bilgi güncelleme

en: Download browscap Database
tr: Browscap veritabanı indir

en: Save changes on this page to download the update.
tr: İndirilen Güncelleme Değişikliklerini Kaydet

en: Schedule weekly update of browscap DB
tr: Browscap DB ve haftalık güncelleme planı

en: Next update will be
tr: Bir Sonraki Güncelleme Tarihi

en: Download of the browscap database will be scheduled for once a week.
tr: Download browscap veritabanı için haftada planlanır.

en: This will delete the manual when you save the settings, are you sure?
tr: Bu ayarları kaydettiğinizde-ecek silmek belgili tanımlık elle yapılan, emin misin?

en: This feature will not store IP addresses in the database but instead used a unique hash.  The "Store entire user agent string" setting will be disabled if this is selected.  You will not be able to recover the IP addresses in the future to recover location information if this is enabled.
tr: Bu özellik, IP adresleri veritabanında depolamaz ancak benzersiz bir karma değeri kullanılır. "Store tüm kullanıcı aracısı string" ayar devre dışı bırakılır Bu seçiliyse. Gelecekte bu etkin konum bilgileri kurtarmak için IP adresleri kurtarmanız mümkün olmayacaktır.

en: Users Online
tr: Online kullanıcılar

en: User online
tr: Kullanıcılar online
