WP Statistics - en to fr translation catalogue (567 entries)

en: No matching widget found!
fr: Aucun widget correspondant n’a été trouvé !

en: If the gzopen() function is installed.  gzopen() is required for the GeoIP database to be downloaded successfully.
fr: Si la fonction gzopen() est installée. gzopen() est nécessaire pour que la base de données GeoIP puisse être téléchargée avec succès.

en: Error the download_url() or gzopen() functions do not exist!
fr: Erreur, les fonctions download_url() ou gzopen() n’existent pas !

en: Error setting permissions of the GeoIP database directory, make sure your web server has permissions to write to directories in : %s
fr: Erreur de réglage des permissions du dossier de la base de données GeoIP, assurez-vous que votre serveur web a la permission d’écrire dans les dossiers de : %s

en: &#151; You are running an unsupported version of PHP.
fr: &#151; Vous utilisez une version de PHP non prise en charge.

en: WP Statistics Disabled
fr: WP Statistics Désactivé

en: WP Statistics has detected PHP version %s which is unsupported, WP Statistics requires PHP Version %s or higher!
fr: WP Statistics a détecté une version %s de PHP, qui n’est pas prise en charge, WP Statistics requiert PHP version %s ou supérieure !

en: Please contact your hosting provider to upgrade to a supported version or disable WP Statistics to remove this message.
fr: Veuillez contacter votre fournisseur d’hébergement pour passer à une version prise en charge, ou désactiver WP Statistics pour supprimer ce message.

en: ERROR: Widget not found!
fr: Erreur : Widget non trouvé !

en: Loading...
fr: Chargement en cours…

en: Reloading...
fr: Rechargement en cours…

en: Top Visitors
fr: Top Visiteurs

en: optimization page
fr: page optimisation

en: Enabled
fr: Activé

en: Purge Old Data Daily
fr: Purger les données anciennes tous les jours

en: A WP Cron job will be run daily to purge any data older than a set number of days.
fr: Une routine WP Cron sera exécutée tous les jours pour purger toutes les données de plus de un certain nombre de jours.

en: Purge data older than
fr: Purger les données de plus de

en: Purge High Hit Count Visitors Daily
fr: Purger le compte de visiteurs à grand nombre de hits tous les jours

en: A WP Cron job will be run daily to purge any users statistics data where the user has more than the defined number of hits in a day (aka they are probably a bot).
fr: Une routine WP Cron sera exécutée tous les jours pour purger toutes les données statistiques des utilisateurs lorsque ces utilisateurs ont plus que le nombre défini de hits en un jour (donc ils sont probablement des bot).

en: The number of hits required to delete the visitor.  Minimum value is 10 hits.  Invalid values will disable the daily maintenance.
fr: Le nombre de hits nécessaires pour supprimer le visiteur. La valeur minimale est 10 hits. Les valeurs non valides désactiveront la maintenance quotidienne.

en: The post/page id to get page statistics on.
fr: L’ID de l’article/page dont on veut obtenir les statistiques.

en: Post/Page ID
fr: ID d’article/page

en: The time frame to get the statistic for, strtotime() (http://php.net/manual/en/datetime.formats.php) will be used to calculate it. Use "total" to get all recorded dates.
fr: La plage de temps pour laquelle on veut obtenir des statistiques, strtotime() (http://php.net/manual/fr/datetime.formats.php) sera utilisé pour la calculer. Utiliser "total" pour obtenir toutes les dates enregistrées.

en: visitor tracking
fr: suivi des visiteurs

en: geoip collection
fr: collecte GeoIP

en: visit database index
fr: index de la base de données des visites

en: Database updates are required, please go to %s and update the following: %s
fr: Des mises à jour de la base de données sont nécessaires, veuillez aller à %s et mettre à jour les éléments suivants : %s

en: countries database index
fr: Index de la base de données des pays

en: search table
fr: table de recherche

en: settings page
fr: page de

en: The following features are disabled, please go to %s and enable them: %s
fr: Les options suivantes sont désactivées, veuillez aller à %s et les activer : %s

en: hit tracking
fr: suivi des hits

en: online user tracking
fr: suivi des utilisateurs en ligne

en: The following plugin table(s) do not exist in the database, please re-run the %s install routine %s:
fr: Le(s) table(s) des extensions suivantes n’existent pas dans la base de données, veuillez réexécuter la routine d’installation %s : %s

en: Search table conversion complete, %d rows added.
fr: Conversion de la table des recherches terminée, %d rangs ajoutés.

en: Older installs of WP Statistics store details of searches in the visitors table which can become a performance issue on large datasets.  A new table has been created to hold this information in a more scalable fashion.
fr: Les versions anciennes de WP Statistiques stockent les détails des recherches des visiteurs, ce qui peut provoquer des problèmes de performances sur les grosses bases de données. Une nouvelle table a été créée pour contenir cette information d’une manière plus optimisée

en: Search Table
fr: Table de recherche

en: Convert
fr: Convertir

en: Convert Now!
fr: Convertir maintenant !

en: Older installs of WP Statistics store details of searches in the visitors table which can become a performance issue on large datasets.  A new table has been created to hold this information in a more scalable fashion, however the old data must first be converted to the new format before it can be used.
fr: Les versions anciennes de WP Statistiques stockent les détails des recherches des visiteurs, ce qui peut provoquer des problèmes de performances sur les grosses bases de données. Une nouvelle table a été créée pour contenir cette information d’une manière plus optimisée, néanmoins les anciennes données doivent tout d’abord être converties dans le nouveau format avant de pouvoir utiliser la nouvelle table.

en: Referrer Spam
fr: Spam de référent

en: Download of the Piwik Referrer Spam Blacklist database will be scheduled for once a week.
fr: Le téléchargement de la base de données de liste noire de référents spammeurs Piwik sera programmé une fois par semaine.

en: Externals
fr: Externes

en: Piwik Referrer Spam Blacklist settings
fr: Réglages de liste noire de référents spammeurs Piwik

en: Schedule weekly update of Piwik Referrer Spam Blacklist DB
fr: Programmer une mise à jour hebdomadaire de la base de données de liste noire de référents spammeurs Piwik

en: Download Piwik Referrer Spam Blacklist Database
fr: Télécharger la liste noire de référents spammeurs Piwik

en: Update Piwik Referrer Spam Blacklist Info
fr: Mettre à jour l’information de liste noire de référents spammeurs Piwik

en: The Piwik Referrer Spam Blacklist database will be downloaded and used to detect referrer spam.
fr: La liste noire de référents spammeurs de Piwik sera téléchargée et utilisée pour détecter le spam de référents.

en: Referrer spam blacklist is provided by Piwik, available from %s.
fr: La liste noire de référents spammeurs est fournie par Piwik, disponible sur %s.

en: Piwik Referrer Spam Blacklist usage
fr: Utilisation de la liste noire de référents spammeurs de Piwik

en: Treat corrupt browser info as a bot
fr: Traiter les navigateurs corrompus comme des bots

en: 404 Pages
fr: Pages 404

en: Treat any visitor with corrupt browser info (missing IP address or empty user agent string) as a robot.
fr: Traiter tout visiteur avec une information sur le navigateur corrompue (adresse IP manquante ou chaîne agent utilisateur vide) comme un robot.

en: Excluded 404 pages
fr: Pages d’erreur 404 exclues

en: Exclude any URL that returns a "404 - Not Found" message.
fr: Exclure toute URL qui retourne un message "404 - Not Found".

en: Error creating GeoIP database directory, make sure your web server has permissions to create directories in : %s
fr: Erreur en créant le dossier de la base de données GeoIP, assurez-vous que votre serveur web a la permission de créer des dossiers dans : %s

en: Add page title to empty search words
fr: Ajouter le titre de la page aux mots recherchés vides

en: If a search engine is identified as the referrer but it does not include the search query this option will substitute the page title in quotes preceded by "~:" as the search query to help identify what the user may have been searching for.
fr: Si un moteur de recherche est identifié comme le référent mais qu’il n’inclut pas la requête de recherche, cette option affichera le titre de la page entouré de guillemets et précédé de "~:" comme requête de recherche pour aider à identifier ce que le visiteur pouvait rechercher.

en: Purge visitors with more than
fr: Purger tous les visiteurs avec plus que

en: Deleted user statistics data where the user has more than the defined number of hits in a day.  This can be useful to clear up old data when your site has been hit by a bot.  This will remove the visitor and their hits to the site, however it will not remove individual page hits as that data is not recorded on a per use basis.  Minimum value is 10 hits.
fr: Effacer les données de statistiques utilisateurs quand un utilisateur a plus que le nombre défini de hits par jour. Cela peut être utile pour nettoyer des données anciennes quand votre site a été visité par un bot. Cela supprimera le visiteur et ses hits sur le site, mais cela ne supprimera pas les hits individuels sur les pages parce que cette donnée n’est pas enregistrée en fonction de l’utilisateur. La valeur minimum est 10 hits.

en: No visitors found to purge.
fr: Pas de visiteurs à purger trouvés.

en: %s records purged successfully.
fr: %s enregistrements purgés avec succès.

en: Number of hits must be greater than or equal to 10!
fr: Le nombre de hits doit être égal ou supérieur à 10 !

en: Page Visits
fr: Visites sur les pages

en: Page Count
fr: Compte des pages

en: Comment Count
fr: Compte des commentaires

en: Spam Count
fr: Compte du spam

en: User Count
fr: Compte des utilisateurs

en: Post Average
fr: Moyenne des articles

en: Comment Average
fr: Moyenne des commentaires

en: User Average
fr: Moyenne des utilisateurs

en: Search Provider
fr: Fournisseur de recherche

en: The search provider to get statistics on.
fr: Le fournisseur de recherche sur lequel faire des statistiques.

en: Number Format
fr: Format des nombres

en: The format to display numbers in: i18n, english, none.
fr: Le format dans lequel afficher les nombres : i18n, anglais, aucun.

en: English
fr: Anglais

en: Hits Statistics Summary
fr: Résumé des statistiques de hits

en: Chart Total
fr: Total du graphique

en: All Time Total
fr: Total depuis le début

en: Have you thought about donating to WP Statistics?
fr: Avez-vous pensé à faire un don à WP Statistics ?

en: Donate
fr: Faire un don

en: Fell like showing us how much you enjoy WP Statistics?  Drop by our %s page and show us some love!
fr: Vous avez envie de montrer votre appréciation de WP Statistics ? Visitez notre page %s et démontrez-nous votre affection !

en: donation
fr: don

en: Donate Now!
fr: Faites un don maintenant !

en: Close
fr: Fermer

en: Select the statistic you wish to display.
fr: Sélectionnez la statistique que vous voulez afficher.

en: Statistic
fr: Statistique

en: Post Count
fr: Compte des articles

en: Time Frame
fr: Période de temps

en: to
fr: jusqu'à

en: Go
fr: Aller

en: Rank #5
fr: Rang #5

en: Rank #4
fr: Rang #4

en: Rank #3
fr: Rang #3

en: Rank #1
fr: Rang #1

en: Rank #2
fr: Rang #2

en: Visits Table
fr: Tableau des visites

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visits table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistits table, delete duplicate entries and add the index.
fr: Les versions anciennes de WP Statistics comptabilisent des doublons dans le tableau des visites dans certains cas particuliers. Les versions plus récentes disposent d’un index pour éviter ces doublons. Pour créer l’index sur l'ancienne version, les entrées en double doivent être d'abord supprimées. En cliquant sur "Mettre à jour maintenant !" vous allez analyser la table des visiteurs, supprimer les entrées dupliquées et ajouter l’index.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visits table.
fr: Cette opération peut prendre un certain temps sur les installations avec de nombreuses lignes dans la table de visites.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visits table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
fr: Les versions anciennes de WP Statistics comptabilisent des doublons dans le tableau des visites dans certains cas particuliers. Les versions plus récentes disposent d’un index pour éviter ces doublons.

en: Filtered by
fr: Filtré par

en: Range
fr: Intervalle

en: MM/DD/YYYY
fr: MM/JJ/AAAA

en: Do not use the translations and instead use the English defaults for WP Statistics (requires two page loads)
fr: Ne pas utiliser les traductions et utiliser la version anglaise par défaut pour WP Statistics à la place (nécessite deux rechargements de page)

en: Force English
fr: Forcer l’anglais

en: Languages
fr: Langues

en: Note: this option will NOT handle url parameters (anything after the ?), only to the script name.  Entries less than two characters will be ignored.
fr: Remarque : cette option ne prendra pas en compte les paramètres de l'URL (tout ce qui est après le ?), seulement le nom du script. Les entrées comprenant moins de deux caractères seront ignorées.

en: A list of local urls (ie. /wordpress/about, one per line) to exclude from statistics collection.
fr: Une liste d’URL locales (ex. /wordpress/about, une par ligne) à exclure de la collecte des statistiques.

en: Excluded URLs list
fr: Liste des URL Exclues

en: Excluded URL
fr: URL Exclues

en: Last 365 Days (Year)
fr: 365 derniers jours (Année)

en: Last 30 Days (Month)
fr: 30 derniers jours (Mois)

en: Last 7 Days (Week)
fr: 7 derniers jours (Semaine)

en: User Role
fr: Rôle Utilisateur

en: Login Page
fr: Page de Connexion

en: Admin Page
fr: Page d'Admin

en: Self Referral
fr: Auto-référence

en: IP Match
fr: Concordance IP

en: Currently there are no users online in the site.
fr: Actuellement, il n’y a aucun utilisateur en ligne sur le site.

en: Robot Threshold
fr: Seuil de détection de robot

en: Honey Pot
fr: Pot de miel

en: Page Trending Stats
fr: Statistique des pages les plus tendance

en: Hostname
fr: Nom de l’hôte

en: Enable or disable this feature
fr: Activer ou désactiver cette fonction

en: Check for online users every
fr: Rechercher les utilisateurs en ligne toutes les

en: Second
fr: Seconde

en: Time for the check accurate online user in the site. Now: %s Second
fr: Laps de temps pour vérifier la présence d'un utilisateur sur le site. Actuellement : %s seconde

en: Record all user
fr: Enregistrer tous les utilisateurs

en: Ignores the exclusion settings and records all users that are online (including self referrals and robots).  Should only be used for troubleshooting.
fr: Ignorer les réglages d'exclusion et enregistrer tous les utilisateurs en ligne (incluant soi-même et les robots). Doit être utilisé uniquement pour le repérage de problèmes.

en: Store entire user agent string
fr: Stocker la chaîne d'agent utilisateur entièrement

en: Only enabled for debugging
fr: Activé uniquement pour le débogage

en: Coefficient per visitor
fr: Coefficient par visiteur

en: For each visit to account for several hits. Currently %s.
fr: Pour chaque visite tenir compte de plusieurs hits. Actuellement %s.

en: Track all pages
fr: Suivre toutes les pages

en: Strip parameters from URI
fr: Retirer des paramètres de l'URL

en: This will remove anything after the ? in a URL.
fr: Cela va retirer tout ce qui est après le ? dans une URL

en: Disable hits column in post/pages list
fr: Désactiver la colonne hits dans la liste des articles/pages

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Show stats in menu bar
fr: Voir les statistiques dans la barre de menu

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Show stats in admin menu bar
fr: Voir les statistiques dans la barre de menu admin

en: Hide admin notices about non active features
fr: Masquer les notifications aux administrateurs pour les fonctionnalités inactives

en: By default WP Statistics displays an alert if any of the core features are disabled on every admin page, this option will disable these notices.
fr: Par défaut, WP Statistics affiche une alerte si des fonctionnalités principales sur chaque page d'administration sont désactivées. Cette option désactive ces alertes.

en: Delete the manual
fr: Supprimer le manuel d'utilisation

en: By default WP Statistics stores the admin manual in the plugin directory (~5 meg), if this option is enabled it will be deleted now and during upgrades in the future.
fr: Par défaut, WP Statistics stocke le manuel d'administration dans le répertoire de l’extension (~ 5 Mo). Si cette option est activée, il sera supprimé maintenant et lors des mises à jour futures.

en: Search Engines
fr: Moteurs de recherche

en: Disabling all search engines is not allowed, doing so will result in all search engines being active.
fr: Désactiver la totalité des moteurs de recherche n'est pas autorisé. Le faire aura pour conséquence de les considérer comme tous autorisés.

en: disable
fr: désactiver

en: Disable %s from data collection and reporting.
fr: Exclure %s de la collecte de données et du reporting.

en: Charts
fr: Graphiques

en: Include totals
fr: Inclure les totaux

en: Add a total line to charts with multiple values, like the search engine referrals
fr: Ajouter une ligne total dans les graphiques avec des valeurs multiples, comme les référents de moteur de recherche

en: GeoIP settings
fr: Réglages GeoIP

en: IP location services provided by GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
fr: Services de localisation IP fournis par GeoLite2 créé par MaxMind, disponible à l'adresse %s.

en: GeoIP collection
fr: Collecte GeoIP

en: For get more information and location (country) from visitor, enable this feature.
fr: Pour obtenir plus de renseignements sur le visiteur et sa localisation (pays), activer cette fonctionnalité.

en: Update GeoIP Info
fr: Mise à jour des informations GeoIP

en: Download GeoIP Database
fr: Télécharger la base de données GeoIP

en: Schedule monthly update of GeoIP DB
fr: Programmer la mise à jour mensuelle de la base de données GeoIP

en: Download of the GeoIP database will be scheduled for 2 days after the first Tuesday of the month.
fr: Le téléchargement de la base de données GeoIP est programmé 2 jours après le premier mardi du mois.

en: This option will also download the database if the local filesize is less than 1k (which usually means the stub that comes with the plugin is still in place).
fr: Cette option va également télécharger la base de données si la taille du fichier local est inférieur à 1k (ce qui signifie généralement que le stub qui s'installe avec l’extension est encore présent).

en: Populate missing GeoIP after update of GeoIP DB
fr: Compléter les données GeoIP manquantes après la mise à jour de la base de données GeoIP

en: Update any missing GeoIP data after downloading a new database.
fr: Mettre à jour les données GeoIP manquantes après le téléchargement d'une nouvelle base de données.

en: Country code for private IP addresses
fr: Code pays pour des adresses IP privées

en: The international standard two letter country code (ie. US = United States, CA = Canada, etc.) for private (non-routable) IP addresses (ie. 10.0.0.1, 192.158.1.1, 127.0.0.1, etc.).  Use "000" (three zeros) to use "Unknown" as the country code.
fr: La norme code à deux lettres du pays internationale (ie. US = États-Unis, CA = Canada, etc.) pour les adresses IP privées (non routables) (ie. 10.0.0.1, 192.158.1.1, 127.0.0.1, etc.). Utilisez "000" (trois zéros) pour spécifier "Inconnu" en tant que code du pays.

en: GeoIP collection is disabled due to the following reasons:
fr: La collecte GeoIP est désactivée pour les raisons suivantes :

en: GeoIP collection requires PHP %s or above, it is currently disabled due to the installed PHP version being
fr: La collecte GeoIP nécessite une version PHP %s ou supérieure. Elle est actuellement désactivée en raison de la version PHP installée en

en: GeoIP collection requires the cURL PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
fr: La collecte GeoIP nécessite l'extension PHP cURL et elle n'est pas activée avec votre installation de PHP actuelle !

en: GeoIP collection requires the BC Math PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
fr: La collecte GeoIP nécessite l'extension PHP Math BC et elle n'est pas activée sur votre installation PHP actuelle !

en: PHP safe mode detected!  GeoIP collection is not supported with PHP's safe mode enabled!
fr: Mode sans échec de PHP détecté ! La collecte GeoIP n'est pas prise en charge lorsque le mode sécurisé de PHP est activé !

en: This will permanently delete data from the database each day, are you sure you want to enable this option?
fr: Ceci supprimera définitivement les données de la base de données chaque jour. Etes vous sûr de que vouloir activer cette option ?

en: Days
fr: Jours

en: The number of days to keep statistics for.  Minimum value is 30 days.  Invalid values will disable the daily maintenance.
fr: Le nombre de jours pendant lesquels les statistiques sont conservées. La valeur minimale est de 30 jours. Une valeur non valide désactivera la maintenance quotidienne.

en: Common Report Options
fr: Options communes des rapports

en: E-mail addresses
fr: Adresses de messagerie

en: A comma separated list of e-mail addresses to send reports to.
fr: Pour envoyer les rapports à plusieurs adresses e-mails, les séparer par des virgules.

en: Update Reports
fr: Actualiser les rapports

en: Send a report whenever the browscap.ini is updated.
fr: Envoyer un rapport quand browscap.ini est actualisé.

en: Send a report whenever the GeoIP database is updated.
fr: Envoyer une notification si la base GeoIP est actualisée

en: Pruning
fr: Purge

en: Send a report whenever the pruning of database is run.
fr: Envoyer un rapport quand la purge de la base de donnée se lance.

en: Upgrade
fr: Mettre à jour

en: Send a report whenever the plugin is upgraded.
fr: Envoyer une notification lorsque l’extension est mise à jour.

en: Statistical reporting
fr: Rapports statistiques

en: Schedule
fr: Planifier

en: Select how often to receive statistical report.
fr: Choisir à quelle fréquence les rapports statistiques sont envoyés.

en: Send reports via
fr: Envoyer les rapports via

en: Email
fr: E-mail

en: Select delivery method for statistical report.
fr: Sélectionner la méthode d'envoi des rapports statistiques

en: Note: To send SMS text messages please install the %s plugin.
fr: Remarque : Pour envoyer des SMS, veuillez installer l’extension %s.

en: Report body
fr: Corps du rapport

en: Enter the contents of the report.
fr: Entrez le contenu du rapport

en: Any shortcode supported by your installation of WordPress, include all shortcodes for WP Statistics (see the admin manual for a list of codes available) are supported in the body of the message.  Here are some examples:
fr: N'importe quel code pris en charge par votre installation de Wordpress, incluant tous les codes de WP Statistics (voir le manuel d'administrateur pour obtenir une liste des codes disponibles) sont supportés dans le message. Voici quelques exemples :

en: User Online
fr: Utilisateur en ligne

en: Today Visitor
fr: Visiteurs du jour

en: Today Visit
fr: Visites du jour

en: Yesterday Visitor
fr: Nombre de visiteurs hier

en: Yesterday Visit
fr: Nombre de visites hier

en: Total Visitor
fr: Nombre total de visiteurs

en: Total Visit
fr: Nombre total de visites

en: None
fr: Aucun

en: About
fr: A propos

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: The following items are global to all users.
fr: Les éléments suivants sont identiques pour tous les utilisateurs.

en: Disable dashboard widgets
fr: Désactiver les widgets de tableau de bord

en: Disable the dashboard widgets.
fr: Désactive les widgets dans le tableau de bord.

en: Page/Post Editor
fr: Éditeur de page/article

en: Disable post/page editor widget
fr: Désactiver le widget d’éditeur de page/article

en: Disable the page/post editor widget.
fr: Désactive le widget de l'éditeur de page/article.

en: Disable map
fr: Désactiver la carte

en: Disable the map display
fr: Désactiver l'affichage de la carte

en: Get country location from Google
fr: Obtenir l'emplacement du pays depuis Google

en: This feature may cause a performance degradation when viewing statistics and is only valid if the map type is set to "Google".
fr: Cette fonctionnalité peut entraîner une dégradation des performances lorsque vous affichez des statistiques et n'est valide que si le type de carte défini est "Google".

en: WP Statisitcs Removal
fr: Suppression de WP Statistics

en: Uninstalling WP Statistics will not remove the data and settings, you can use this option to remove the WP Statistics data from your install before uninstalling the plugin.
fr: La désinstallation de WP Statistics ne supprimera pas les données et les réglages, vous pouvez utiliser cette option pour supprimer les données de WP Statistics de votre installation avant de désinstaller l’extension.

en: Once you submit this form the settings will be deleted during the page load, however WP Statistics will still show up in your Admin menu until another page load is executed.
fr: Une fois que vous validez ce formulaire, les réglages seront supprimés pendant le chargement de la page, mais WP Statistics apparaîtra toujours dans le menu Admin jusqu'à ce qu'un nouveau chargement de page soit effectué.

en: Remove data and settings
fr: Supprimer les données et réglages

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove data and settings, this action cannot be undone.
fr: Supprimer les données et réglages. Cette action ne peut pas être annulée.

en: General
fr: Générales

en: Dashboard/Overview
fr: Tableau de bord/Vue globale

en: Removal
fr: Suppression

en: Update
fr: Mise à jour

en: Once Weekly
fr: Une fois par semaine

en: Once Every 2 Weeks
fr: Une fois toutes les 2 semaines

en: Once Every 4 Weeks
fr: Une fois toutes les 4 semaines

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Show site stats in sidebar.
fr: Voir les statistiques de site dans la barre latérale.

en: Week Visit
fr: Visite de la semaine

en: Month Visit
fr: Visite du mois

en: Years Visit
fr: Visites de l'année

en: Total Page Views
fr: Total des pages vues

en: Search Engine referred
fr: Moteur de recherche référent

en: Total Posts
fr: Total des articles

en: Total Pages
fr: Total des pages

en: Total Comments
fr: Total des commentaires

en: Total Spams
fr: Total des spams

en: Total Users
fr: Total des utilisateurs

en: Average Posts
fr: Moyenne d'articles

en: Average Comments
fr: Moyenne des commentaires

en: Average Users
fr: Moyenne des utilisateurs

en: Last Post Date
fr: Date du dernier article

en: Name
fr: Nom

en: Items
fr: Éléments

en: Yesterday visit
fr: Visite d'hier

en: Search Engine Referred
fr: Moteur de recherche référent

en: Select type of search engine
fr: Sélectionnez le type de moteur de recherche

en: WP Statistics has been removed, please disable and delete it.
fr: WP Statistics a été désinstallé. Merci de le désactiver et de le supprimer.

en: Complete statistics for your WordPress site.
fr: Statistiques complètes pour votre site WordPress.

en: Settings
fr: Réglages

en: Click here to visit the plugin on WordPress.org
fr: Cliquez ici pour visiter l’extension sur WordPress.org

en: Visit WordPress.org page
fr: Visitez la page WordPress.org

en: Click here to rate and review this plugin on WordPress.org
fr: Cliquez ici pour évaluer et noter cette extension sur WordPress.org

en: Rate this plugin
fr: Noter cette extension

en: Overview
fr: Vue globale

en: Online
fr: En ligne

en: Referrers
fr: Référents

en: Searches
fr: Recherches

en: Search Words
fr: Recherche par mots

en: Top Visitors Today
fr: Top des visiteurs du jour

en: Optimization
fr: Optimisation

en: Manual
fr: Manuel

en: Today visitor
fr: Visiteur aujourd'hui

en: Today visit
fr: Visite aujourd’hui

en: Yesterday visitor
fr: Visiteur hier

en: View Stats
fr: Voir les Stats

en: Download ODF file
fr: Télécharger fichier ODF

en: Download HTML file
fr: Télécharger le fichier HTML

en: Manual file not found.
fr: Fichier du manuel non trouvé.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr: Vous n'avez pas les autorisations suffisantes pour accéder à cette page.

en: WP Statistics %s installed on
fr: WP Statistics %s installé sur

en: Error downloading GeoIP database from: %s - %s
fr: Erreur lors du téléchargement de base de données GeoIP sur : %s - %s

en: Error could not open downloaded GeoIP database for reading: %s
fr: Erreur : Impossible d'ouvrir la base de données GeoIP téléchargée pour la lecture : %s

en: Error could not open destination GeoIP database for writing %s
fr: Erreur : Impossible d'ouvrir la base de données GeoIP de destination pour l'écriture de %s

en: GeoIP Database updated successfully!
fr: Base de données GeoIP mis à jour avec succès !

en: GeoIP update on
fr: GeoIP mis à jour sur

en: Error downloading browscap database from: %s - %s
fr: Erreur lors du téléchargement de base de données de browscap sur : %s - %s

en: browscap database updated successfully!
fr: Base de données browscap mise à jour avec succès !

en: browscap database updated failed!  Cache file too large, reverting to previous browscap.ini.
fr: Mise à jour de la base de donnée browscap ratée ! Le fichier cache est trop gros, retour à l'ancien browscap.ini.

en: browscap database updated failed!  New browscap.ini is mis-identifing user agents as crawlers, reverting to previous browscap.ini.
fr: Erreur lors de la mise à jour de la base de donnée browscap ! Le nouveau browscap.ini n'identifie pas les agents utilisateurs comme crawlers, retour à l'ancien browscap.ini.

en: browscap already at current version!
fr: browscap est déjà en version actuelle !

en: Browscap.ini update on
fr: Browscap.in mis à jour sur

en: Quick Stats
fr: Stats rapides

en: Top 10 Browsers
fr: Top 10 des navigateurs

en: Top 10 Countries
fr: Top 10 des pays

en: Today's Visitor Map
fr: Carte des visiteurs aujourd'hui

en: Hit Statistics
fr: Statistiques de hits

en: Top 10 Pages
fr: Top 10 des pages

en: Recent Visitors
fr: Visiteurs récents

en: Top Referring Sites
fr: Top des Sites référents

en: Search Engine Referrals
fr: Référents de moteur de recherche

en: Summary
fr: Résumé

en: Latest Search Words
fr: Derniers mots recherchés

en: Top 10 Visitors Today
fr: Top 10 des visiteurs aujourd'hui

en: This post is not yet published.
fr: Cet article n'est pas encore publié.

en: Unable to load the GeoIP database, make sure you have downloaded it in the settings page.
fr: Impossible de charger la base de données GeoIP, assurez-vous que vous l’avez téléchargée dans la page réglages.

en: Updated %s GeoIP records in the visitors database.
fr: Mise à jour de %s enregistrements GeoIP dans la base de données de visiteurs.

en: %s data older than %s days purged successfully.
fr: %s données plus anciennes que les %s derniers jours purgées avec succès.

en: No records found to purge from %s!
fr: Aucun enregistrement trouvé à purger de %s !

en: Database pruned on
fr: Base de données purgée le

en: Please select a value over 30 days.
fr: Veuillez sélectionner une valeur de plus de 30 jours.

en: Browser Statistics
fr: Statistiques de navigateur

en: Click to toggle
fr: Cliquez ici pour activer/désactiver

en: Browsers
fr: Navigateurs

en: Browsers by type
fr: Navigateurs par type

en: Platform
fr: Plate-forme

en: Browsers by platform
fr: Navigateurs par plate-forme

en: %s Version
fr: version %s

en: Attention: Exclusion are not currently set to be recorded, the results below may not reflect current statistics!
fr: Attention : Les exclusion ne sont pas actuellement réglées pour être enregistrées, les résultats ci-dessous peuvent ne pas refléter les statistiques actuelles !

en: Exclusions Statistics
fr: Statistiques d'exclusions

en: 10 Days
fr: 10 jours

en: 20 Days
fr: 20 jours

en: 30 Days
fr: 30 jours

en: 2 Months
fr: 2 mois

en: 3 Months
fr: 3 mois

en: 6 Months
fr: 6 mois

en: 9 Months
fr: 9 mois

en: 1 Year
fr: 1 an

en: Exclusions Statistical Chart
fr: Graphique statistique des exclusions

en: Excluded hits in the last
fr: Hits exclus dans le dernier

en: days
fr: jours

en: Number of excluded hits
fr: Nombre de visites exclues

en: Hits Statistics Chart
fr: Graphique statistique des hits

en: Hits in the last
fr: Hits dans les derniers

en: Number of visits and visitors
fr: Nombre de visites et visiteurs

en: Visit
fr: Visite

en: Visitor
fr: Visiteur

en: Latest Search Word Statistics
fr: Statistiques des mots recherchés les plus récents

en: Map
fr: Carte

en: From
fr: De

en: All
fr: Tous les

en: Recent Visitor Statistics
fr: Statistiques récentes de visiteurs

en: Online Users
fr: Utilisateurs en ligne

en: Online for
fr: En ligne depuis

en: Page Trend for Post ID
fr: Tendance des pages pour l'ID d’article

en: Page Trend
fr: Tendance des Pages

en: Search Engine Referral Statistics
fr: Statistiques de Référents de Moteurs de recherche

en: Search engine referrals in the last
fr: Référents de moteur de recherche dans le dernier

en: Number of referrals
fr: Nombre de référents

en: Top Countries
fr: Top des Pays

en: Rank
fr: Rang

en: Flag
fr: Drapeau

en: Country
fr: Pays

en: Visitor Count
fr: Nombre de visiteurs

en: Top Pages
fr: Top des Pages

en: Top 5 Pages Trends
fr: Top 5 des Pages Tendance

en: Top 5 Page Trending Stats
fr: Statistiques des 5 Pages les plus Tendance

en: Number of Hits
fr: Nombre de Hits

en: No page title found
fr: Aucun titre de page trouvé

en: Visits
fr: Visites

en: To be added soon
fr: Seront ajoutées prochainement

en: Referring sites from
fr: Site référents de

en: References
fr: Références

en: Top 100 Visitors Today
fr: Top 100 des visiteurs aujourd'hui

en: About WP Statistics Version %s
fr: À propos de WP Statistics Version %s

en: Website
fr: Site web

en: Rate and Review
fr: Évaluer et noter

en: More Information
fr: Plus d'informations

en: This product includes GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
fr: Ce produit inclut des données de GeoLite2 créées par MaxMind, disponible sur %s.

en: Other
fr: Autres

en: Today Visitors Map
fr: Carte des Visiteurs Aujourd’hui

en: Address
fr: Adresse

en: User(s) Online
fr: Utilisateur(s) en ligne

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: Daily Total
fr: Total journalier

en: Current Time and Date
fr: Date et heure courante

en: (Adjustment)
fr: (Ajustement)

en: Date: %s
fr: Date : %s

en: Time: %s
fr: Temps : %s

en: Access denied!
fr: Accès refusé !

en: %s agent data deleted successfully.
fr: %s données d'agent supprimées avec succès.

en: No agent data found to remove!
fr: Pas de données d'agent à supprimer trouvées !

en: Please select the desired items.
fr: Veuillez sélectionner les éléments souhaités.

en: %s platform data deleted successfully.
fr:  %s données de plate-forme supprimées avec succès.

en: No platform data found to remove!
fr: Pas de plateforme de donnée à supprimer trouvée !

en: %s table data deleted successfully.
fr: données de la table %s supprimées avec succès.

en: Error, %s not emptied!
fr: Erreur, %s n'a pas été vidé !

en: Database Setup
fr: Configuration de la base de données

en: Re-run Install
fr: Réexécutez l'installation

en: Install Now!
fr: Installer maintenant !

en: If for some reason your installation of WP Statistics is missing the database tables or other core items, this will re-execute the install process.
fr: Si pour une raison quelconque votre installation de WP Statistics n’a pas les tables de base de données ou autres éléments de base, cela ré-exécutera le processus d'installation.

en: Database Index
fr: Index de base de données

en: Countries
fr: Pays

en: Update Now!
fr: Mettre à jour maintenant !

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistitors table, delete duplicate entries and add the index.
fr: Les versions anciennes de WP Statistics comptabilisent des doublons dans le tableau des visites dans certains cas particuliers. Les versions plus récentes disposent d’un index pour éviter ces doublons. Pour créer l’index sur l'ancienne version, les entrées en double doivent être d'abord supprimées. En cliquant sur "Mettre à jour maintenant !" vous allez analyser la table des visiteurs, supprimer les entrées dupliquées et ajouter l’index.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visitors table.
fr: Cette opération peut prendre un certain temps sur les installations avec un grand nombre de lignes dans la table des visiteurs.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
fr: Les versions anciennes de WP Statistics comptabilisent des doublons dans le tableau des visites dans certains cas particuliers. Les versions plus récentes disposent d’un index pour éviter ces doublons.

en: Congratulations, your installation is already up to date, nothing to do.
fr: Félicitations, votre installation est déjà à jour, rien à faire.

en: Export
fr: Exportation

en: Export from
fr: Exporter à partir de

en: Please select
fr: Veuillez sélectionner

en: Select the table for the output file.
fr: Sélectionnez la table pour le fichier de sortie.

en: Export To
fr: Exporter vers

en: Select the output file type.
fr: Sélectionnez le type de fichier de sortie.

en: Include Header Row
fr: Inclure la ligne d'en-tête

en: Include a header row as the first line of the exported file.
fr: Incluez une ligne qui sera la première ligne du fichier exporté.

en: Start Now!
fr: Commencez dès maintenant !

en: Historical Values
fr: Valeurs historiques

en: Note: As you have just purged the database you must reload this page for these numbers to be correct.
fr: Note : comme vous venez de purger la base de données, vous devez recharger cette page pour que ces valeurs soient correctes.

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: Number of historical number of visitors to the site (current value is %s).
fr: Nombre de valeurs historiques du nombre de visiteurs sur le site (actuellement %s).

en: Number of historical number of visits to the site (current value is %s).
fr: Nombre de valeurs historiques du nombre de visiteurs sur le site (actuellement %s).

en: Update now!
fr: Mettre à jour maintenant !

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr?

en: Data
fr: Données

en: Empty Table
fr: Vider la table

en: All data table will be lost.
fr: Toutes les tables de données seront perdues.

en: Clear now!
fr: Effacer maintenant !

en: Purge records older than
fr: Purger les enregistrements âgés de plus de

en: Deleted user statistics data older than the selected number of days.  Minimum value is 30 days.
fr: Les données de statistiques d’utilisateur supprimées seront antérieures au nombre de jours sélectionné. La valeur minimale est de 30 jours.

en: Purge now!
fr: Purger maintenant !

en: Delete User Agent Types
fr: Supprimez les types d'Agent utilisateur

en: Delete Agents
fr: Supprimer des Agents

en: All visitor data will be lost for this agent type.
fr: Toutes les données des visiteurs seront perdues pour ce type d'agent.

en: Delete now!
fr: Supprimer maintenant !

en: Delete Platforms
fr: Supprimer les plates-formes

en: All visitor data will be lost for this platform type.
fr: Toutes les données des visiteurs seront perdues pour ce type de plate-forme.

en: Resources
fr: Ressources

en: Memory usage in PHP
fr: Utilisation de la mémoire en PHP

en: Byte
fr: Octets

en: PHP Memory Limit
fr: Limite de mémoire PHP

en: The memory limit a script is allowed to consume, set in php.ini.
fr: La limite de mémoire qu’un script est autorisé à consommer, définie dans le fichier php.ini.

en: Number of rows in the %s table
fr: Nombre de lignes dans la table %s

en: Row
fr: Ligne

en: Number of rows
fr: Nombre de lignes

en: Version Info
fr: Info de Version

en: The WP Statistics version you are running.
fr: La version de WP Statistics que vous utilisez.

en: PHP Version
fr: Version PHP

en: The PHP version you are running.
fr: La version de PHP que vous utilisez.

en: Is PHP Safe Mode active.  The GeoIP code is not supported in Safe Mode.
fr: Est-ce que PHP Safe Mode (Mode sans échec) est activé. Le code de GeoIP n'est pas pris en charge en Safe Mode.

en: jQuery Version
fr: Version jQuery

en: The jQuery version you are running.
fr: La version jQuery que vous utilisez.

en: cURL Version
fr: Version de cURL

en: cURL not installed
fr: cURL n’est pas installé

en: The PHP cURL Extension version you are running.  cURL is required for the GeoIP code, if it is not installed GeoIP will be disabled.
fr: La version de l’extension PHP cURL que vous utilisez. cURL est requis pour obtenir le code GeoIP, s'il n'est pas installé GeoIP sera désactivé.

en: Installed
fr: Installé

en: Not installed
fr: Pas installé

en: File Info
fr: Info du fichier

en: GeoIP Database
fr: Base de données GeoIP

en: Database file does not exist.
fr: Le fichier de base de données n'existe pas.

en: , created on
fr: , créé le

en: The file size and date of the GeoIP database.
fr: La taille du fichier et la date de la base de données GeoIP.

en: browscap.ini File
fr: fichier browscap.ini

en: browscap.ini file does not exist.
fr: fichier browscap.ini n'existe pas.

en: The file size and date of the browscap.ini file.
fr: La taille du fichier et la date du fichier browscap.ini.

en: browscap Cache File
fr: fichier cache de browscap

en: browscap cache file does not exist.
fr: le fichier cache browscap n'existe pas.

en: The file size and date of the browscap cache file.
fr: La taille et la date du fichier cache browscap.

en: Client Info
fr: Info client

en: Client IP
fr: IP client

en: The client IP address.
fr: L'adresse IP du client.

en: User Agent
fr: Agent Utilisateur

en: The client user agent string.
fr: La chaîne agent utilisateur (User Agent) du client.

en: Browser
fr: Navigateur

en: The detected client browser.
fr: Le navigateur client détecté.

en: The detected client browser version.
fr: La version du navigateur client détecté.

en: The detected client platform.
fr: La plateforme client détectée.

en: This will replace all IP addresses in the database with hash values and cannot be undo, are you sure?
fr: Cela remplacera toutes les adresses IP dans la base de données avec les valeurs de hachage et ne peut pas être annulé, êtes-vous sûr ?

en: GeoIP Options
fr: Options de GeoIP

en: Updates any unknown location data in the database, this may take a while
fr: Met à jour des données de localisation inconnues dans la base de données, cela peut prendre un certain temps

en: IP Addresses
fr: Adresses IP

en: Hash IP Addresses
fr: Adresses IP de hachage

en: Replace IP addresses in the database with hash values, you will not be able to recover the IP addresses in the future to populate location information afterwards and this may take a while
fr: Remplacer les adresses IP dans la base de données avec les valeurs de hachage, vous ne serez pas en mesure de récupérer les adresses IP dans le futur pour remplir ensuite les informations de localisation et cela peut prendre un certain temps

en: IP Addresses replaced with hash values.
fr: Adresses IP remplacées par des valeurs de hachage.

en: Install routine complete.
fr: Processus d’installation terminé.

en: Resources/Information
fr: Ressources/Informations

en: Purging
fr: Purge

en: Database
fr: Base de données

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Historical
fr: Historique

en: WP Statistics V%s
fr: WP Statistics V %s

en: Visit Us Online
fr: Retrouvez-nous en ligne

en: Come visit our great new %s and keep up to date on the latest news about WP Statistics.
fr: Visitez notre superbe nouveau %s et tenez-vous à jour des dernières nouveautés de WP Statistics.

en: website
fr: site web

en: Rate and Review at WordPress.org
fr: Évaluer et Noter sur WordPress.org

en: Thanks for installing WP Statistics, we encourage you to submit a
fr: Merci pour l'installation de WP Statistics, nous vous encourageons à soumettre une

en: rating and review
fr: Évaluation et note

en: over at WordPress.org.  Your feedback is greatly appreciated!
fr: sur WordPress.org. Vos commentaires sont grandement appréciés !

en: Translations
fr: Traductions

en: WP Statistics supports internationalization and we encourage our users to submit translations, please visit our %s to see the current status and %s if you would like to help.
fr: WP Statistics est compatible avec l'internationalisation, et nous encourageons nos utilisateurs à soumettre les traductions, veuillez visiter notre %s pour connaître l'état actuel et %s si vous voulez aider.

en: translation collaboration site
fr: site de traduction collaborative

en: drop us a line
fr: nous laisser un message

en: We're sorry you're having problem with WP Statistics and we're happy to help out.  Here are a few things to do before contacting us:
fr: Nous sommes navrés que vous rencontrez un problème avec WP Statistics, et nous sommes heureux d'aider. Voici quelques petites choses à faire avant de nous contacter :

en: Have you read the %s?
fr: Avez-vous lu le %s ?

en: FAQs
fr: Foire aux questions

en: manual
fr: manuel

en: Have you search the %s for a similar issue?
fr: Avez-vous cherché des problèmes semblables sur %s ?

en: support forum
fr: forum de support

en: Have you search the Internet for any error messages you are receiving?
fr: Avez-vous recherché sur Internet les messages d'erreur que vous recevez ?

en: Make sure you have access to your PHP error logs.
fr: Vérifiez que vous avez accès à vos logs d'erreurs PHP.

en: And a few things to double-check:
fr: Et quelques petites choses à vérifier :

en: How's your memory_limit in php.ini?
fr: Quelle est votre memory_limit dans php.ini ?

en: Have you tried disabling any other plugins you may have installed?
fr: Avez-vous essayé de désactiver les autres extensions que vous pouvez avoir installé ?

en: Have you tried using the default WordPress theme?
fr: Avez-vous essayé d'utiliser le thème WordPress par défaut ?

en: Have you double checked the plugin settings?
fr: Avez-vous vérifié deux fois les réglages de l’extension ?

en: Do you have all the required PHP extensions installed?
fr: Avez-vous toutes les extensions PHP requises installées ?

en: Are you getting a blank or incomplete page displayed in your browser?  Did you view the source for the page and check for any fatal errors?
fr: Êtes-vous une page vide ou incomplète affichée dans votre navigateur ? Avez-vous affiché le code source de la page et recherché une erreur fatale ?

en: Have you checked your PHP and web server error logs?
fr: Avez-vous vérifié vos journaux d'erreurs de serveur web et PHP ?

en: Still not having any luck?
fr: Toujours pas de chance ?

en: Then please open a new thread on the %s and we'll respond as soon as possible.
fr: Ensuite, veuillez ouvrir un nouveau sujet sur %s et nous vous répondrons dès que possible.

en: WordPress.org support forum
fr: Forum de support de WordPress.org

en: Alternatively %s support is available as well.
fr: Le support %s est également disponible.

en: WP Statistics Honey Pot Page
fr: Page du pot de miel de WP Statistics

en: This is the honey pot for WP Statistics to use, do not delete.
fr: Il s'agit de la page pot de miel utilisée par WP Statistics, ne pas supprimer.

en: Access Levels
fr: Niveaux d'accès

en: Required user level to view WP Statistics
fr: Requis de niveau utilisateur pour afficher les WP Statistics

en: Required user level to manage WP Statistics
fr: Niveau d'utilisateur requis pour gérer les WP Statistics

en: See the %s for details on capability levels.
fr: Voir la %s pour plus d'informations sur les niveaux de capacité.

en: WordPress Roles and Capabilities page
fr: Page Rôles et Capacités WordPress

en: Hint: manage_network = Super Admin Network, manage_options = Administrator, edit_others_posts = Editor, publish_posts = Author, edit_posts = Contributor, read = Everyone.
fr: Remarque : manage_network = Super Admin Réseau, manage_options = Administrateur, edit_others_posts = Éditeur, publish_posts = Auteur, edit_posts = Contributeur, lu = Tout le monde.

en: Each of the above casscades the rights upwards in the default WordPress configuration.  So for example selecting publish_posts grants the right to Authors, Editors, Admins and Super Admins.
fr: Chaque élément ci-dessus fait remonter les droits dans la configuration de WordPress par défaut. Ainsi, par exemple en sélectionnant publish_posts on accorde le droit aux Auteurs, Éditeurs, Admins et Super Admins.

en: If you need a more robust solution to delegate access you might want to look at %s in the WordPress plugin directory.
fr: Si vous avez besoin d'une solution plus robuste pour déléguer l'accès vous pouvez regarder %s dans le répertoire d’extensions WordPress.

en: Record exclusions
fr: Enregistrer les exclusions

en: Enable
fr: Activer

en: This will record all the excluded hits in a separate table with the reasons why it was excluded but no other information.  This will generate a lot of data but is useful if you want to see the total number of hits your site gets, not just actual user visits.
fr: Ceci enregistrera tous les hits exclus dans une table distincte, avec les raisons pourquoi il a été exclu, mais aucune autre information. Cela va générer une grande quantité de données mais est utile si vous souhaitez afficher le nombre total de visites que votre site reçoit, et non seulement les visites d'utilisateurs réels.

en: Exclude User Roles
fr: Exclure les rôles d'utilisateur

en: Exclude
fr: Exclure

en: Exclude %s role from data collection.
fr: Exclure le rôle %s de la collecte de données.

en: IP/Robot Exclusions
fr: Exclusions IP/Robot

en: Robot list
fr: Liste de robot

en: A list of words (one per line) to match against to detect robots.  Entries must be at least 4 characters long or they will be ignored.
fr: Une liste de mots (un par ligne) auxquels comparer pour détecter les robots. Les entrées doivent comporter au moins 4 caractères, sinon elles seront ignorées.

en: Reset to Default
fr: Réinitialiser à défaut

en: Force robot list update after upgrades
fr: Force une mise à jour de la liste des robots après les mises à niveau

en: Force the robot list to be reset to the default after an update to WP Statistics takes place.  Note if this option is enabled any custom robots you have added to the list will be lost.
fr: Force la liste de robot pour être remis à la valeur par défaut quand une mise à jour de WP Statistics a lieu. Remarque : si cette option est activée tout robot personnalisé que vous avez ajouté à la liste de robots sera perdu.

en: Robot visit threshold
fr: Limite de visite des robots

en: Treat visitors with more than this number of visits per day as robots.  0 = disabled.
fr: Considérer les visiteurs qui ont plus que ce nombre de visites par jour comme des robots. 0=désactivé

en: Excluded IP address list
fr: Liste d'adresses IP exclues

en: A list of IP addresses and subnet masks (one per line) to exclude from statistics collection (both 192.168.0.0/24 and 192.168.0.0/255.255.255.0 formats are accepted).  To specify an IP address only, use a subnet value of 32 or 255.255.255.255.
fr: Une liste d'adresses IP et de masques de sous-réseau (un par ligne) à exclure de la collecte de statistiques (les formats 192.168.0.0/24 et 192.168.0.0/255.255.255.0 sont acceptés). Pour spécifier une adresse IP uniquement, utilisez une valeur de sous-réseau de 32 ou 255.255.255.255.

en: Add 10.0.0.0
fr: Ajouter 10.0.0.0

en: Add 172.16.0.0
fr: Ajouter 172.16.0.0

en: Add 192.168.0.0
fr: Ajouter 192.168.0.0

en: Use honey pot
fr: Utiliser le pot de miel

en: Use a honey pot page to identify robots.
fr: Utiliser une page pot de miel ("honey pot") pour identifier les robots.

en: Honey pot post id
fr: ID de l’article pot de miel

en: The post id to use for the honeypot page.
fr: Identifiant d’article à utiliser pour la page pot de miel.

en: Create a new honey pot page
fr: Créer une nouvelle page pot de miel

en: GeoIP Exclusions
fr: Exclusions Geo-IP

en: Excluded countries list
fr: Liste des pays exclus

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to exclude from statistics collection.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
fr: Une liste de codes de pays (un par ligne, deux lettres chacun) à exclure des statistiques. Utilisez "000" (trois zéros) pour exclure les pays inconnus.

en: Included countries list
fr: Liste des pays inclus

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to include in statistics collection, if this list is not empty, only visitors from the included countries will be recorded.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
fr: Une liste de codes de pays (un par ligne, deux lettres chacun) à inclure dans les statistiques. Si cette liste n'est pas vide, seuls les visiteurs des pays inclus vont être enregistrés. Utilisez "000" (trois zéros) pour exclure les pays inconnus.

en: Host Exclusions
fr: Exclusions d'hôtes

en: Excluded hosts list
fr: Liste des hôtes exclus

en: A list of fully qualified host names (ie. server.example.com, one per line) to exclude from statistics collection.
fr: Une liste des noms d'hôtes complètement définis (exemple : serveur.exemple.com, un par ligne) à exclure de la collection de statistiques

en: Note: this option will NOT perform a reverse DNS lookup on each page load but instead cache the IP address for the provided hostnames for one hour.  If you are excluding dynamically assigned hosts you may find some degree of overlap when the host changes it's IP address and when the cache is updated resulting in some hits recorded.
fr: Note : cette option n'effectuera pas une recherche DNS inversée sur chaque chargement de page mais mettra plutôt en cache l'adresse IP des noms d'hôtes fournis pendant une heure. Si vous excluez l'assignation dynamique des hôtes, vous pourrez trouver un certain nombre de doublons quand l'hôte change d'adresse IP et que le cache est mis à jour, ce qui provoque des enregistrements de hits.

en: Site URL Exclusions
fr: Exclusions des URL du site

en: Excluded login page
fr: Page de connexion exclue

en: Exclude the login page for registering as a hit.
fr: Exclure la page de connexion du comptage des hits.

en: Excluded admin pages
fr: Pages admin exclues

en: Exclude the admin pages for registering as a hit.
fr: Exclure les pages administratives du comptage des hits.

en: Excluded RSS feeds
fr: Flux RSS exclus

en: Exclude the RSS feeds for registering as a hit.
fr: Exclure les flux RSS du comptage des hits.

en: browscap settings
fr: réglages de browscap

en: browscap usage
fr: utilisation de browscap

en: The browscap database will be downloaded and used to detect robots.
fr: La base de données browscap sera téléchargée et utilisée pour détecter les robots.

en: Update browscap Info
fr: Mise à jour les infos browscap

en: Download browscap Database
fr: Télécharger la Base de Données browscap

en: Save changes on this page to download the update.
fr: Enregistrer les modifications sur cette page pour télécharger la mise à jour.

en: Schedule weekly update of browscap DB
fr: Programmer une mise à jour hebdomadaire de browscap DB

en: Next update will be
fr: La prochaine mise à jour sera

en: Download of the browscap database will be scheduled for once a week.
fr: Le téléchargement de la base de données de browscap sera programmé pour une fois par semaine.

en: This will delete the manual when you save the settings, are you sure?
fr: Cela supprimera le manuel lorsque vous enregistrez les réglages, êtes-vous sûr ?

en: This feature will not store IP addresses in the database but instead used a unique hash.  The "Store entire user agent string" setting will be disabled if this is selected.  You will not be able to recover the IP addresses in the future to recover location information if this is enabled.
fr: Cette fonctionnalité ne stocke pas les adresses IP dans la base de données, mais utilise à la place un hachage unique. Le réglage "Stocker la chaîne d'agent utilisateur entièrement" sera désactivé si ce champ est sélectionné. Vous ne serez pas en mesure de récupérer les adresses IP à l'avenir pour obtenir des informations de localisation si cette option est activée.

en: Users Online
fr: Utilisateurs en ligne

en: User online
fr: Utilisateur en ligne
