WP Statistics - en to fa translation catalogue (578 entries)

en: The post/page id to get page statistics on.
fa: شناسه برگه/نوشته برای دریافت آمار.

en: Post/Page ID
fa: شناسه نوشته/برگه

en: Ask.com
fa: ask.com

en: The time frame to get the statistic for, strtotime() (http://php.net/manual/en/datetime.formats.php) will be used to calculate it. Use "total" to get all recorded dates.
fa: برای محاسبه آمارر از چارچوب زمانی strtotime () (http://php.net/manual/en/datetime.formats.php) استفاده می‌شود.

en: visitor tracking
fa: ردیابی بازدیدکننده

en: geoip collection
fa: مجموعه GeoIP

en: visit database index
fa: شاخص پایگاه داده بازدید

en: Database updates are required, please go to %s and update the following: %s
fa: نیازمند به روزرسانی پایگاه های داده ، لطفاً به %s رفته و %s را آپدیت نمایید.

en: countries database index
fa: شاخص پایگاه داده کشور ها

en: search table
fa: جستجوی جدول

en: settings page
fa: صفحه تنظیمات

en: ,
fa: ،

en: The following features are disabled, please go to %s and enable them: %s
fa: ویژگی ذیل غیرفعّال شده است ، لطفاً به %s برید و %s را فعّال کنید.

en: hit tracking
fa: ردیابی رکورد

en: online user tracking
fa: ردیابی آنلاین کاربر

en: The following plugin table(s) do not exist in the database, please re-run the %s install routine %s:
fa: جدول داده های افزونه های درخواستی در پایگاه های داده وجود ندارد ، لطفاً %s را دوباره اجرا و دوباره نصب کنید %s:

en: Search table conversion complete, %d rows added.
fa: تبدیل جدول جستجو های کامل شد ، %d ردیف اضافه شد.

en: Older installs of WP Statistics store details of searches in the visitors table which can become a performance issue on large datasets.  A new table has been created to hold this information in a more scalable fashion.
fa: نسخه های قدیمی آمار وردپرس جستجو ها را در جدول بازدید کنندگان ثبت میکردند که میتوانید در داده های عظیم مشکلاتی ایجاد نماید. یک جدول جدید برای نگهداری این اطلاعات به روش بهینه تر ایجاد شد.

en: Search Table
fa: جدول جستجو ها

en: Convert
fa: تبدیل

en: Convert Now!
fa: تبدیل فوری!

en: Older installs of WP Statistics store details of searches in the visitors table which can become a performance issue on large datasets.  A new table has been created to hold this information in a more scalable fashion, however the old data must first be converted to the new format before it can be used.
fa: نسخه های قدیمی آمار وردپرس جستجو ها را در جدول بازدید کنندگان ثبت میکردند که میتوانید در داده های عظیم مشکلاتی ایجاد نماید. یک جدول جدید برای نگهداری این اطلاعات به روش بهینه تر ایجاد شد ، اگرچه داده های قدیمی ابتدا باید به فرمت جدید تبدیل شوند برای آنکه بتوان از آن ها استفاده نمود.

en: Referrer Spam
fa: شناسایی جفنگ

en: Download of the Piwik Referrer Spam Blacklist database will be scheduled for once a week.
fa: دریافت لیست سیاه هرزنامه های Piwik برنامه ریزی شد برای یک بار در هفته.

en: Externals
fa: دیگر

en: Piwik Referrer Spam Blacklist settings
fa: تنظیمات لیست سیاه هرزنامه های Piwik.

en: Schedule weekly update of Piwik Referrer Spam Blacklist DB
fa: جدول زمان بندی هفتگی بروزرسانی پایگاه داده لیست سیاه هرزنامه های Piwik.

en: Download Piwik Referrer Spam Blacklist Database
fa: دریافت پایگاه داده لیست سیاه هرزنامه های Piwik

en: Update Piwik Referrer Spam Blacklist Info
fa: بروزرسانی اطلاعات لیست سیاه هرزنامه های Piwik

en: The Piwik Referrer Spam Blacklist database will be downloaded and used to detect referrer spam.
fa: پایگاه داده های لیست سیاه هرزنامه های Piwik دانلود و استفاده خواهد شد برای شناسایی جفنگ ها

en: Referrer spam blacklist is provided by Piwik, available from %s.
fa: لیست سیاه هرزنامه ها ارائه شده توسط Piwik از %s در دسترس است.

en: Piwik Referrer Spam Blacklist usage
fa: استفاده از لیست سیاه هرزنامه های Piwik

en: Treat corrupt browser info as a bot
fa: شناسایی مرورگر های مشکوک به عنوان یک ربات

en: 404 Pages
fa: صفحات 404

en: Date
fa: تاریخ

en: Treat any visitor with corrupt browser info (missing IP address or empty user agent string) as a robot.
fa: شناسایی بازدید های مشکوک (بدون آدرس آی‌پی یا با اطلاعات کاربری ناقص) به عنوان یک ربات.

en: Excluded 404 pages
fa: نادیده گرفتن صفحات 404

en: Exclude any URL that returns a "404 - Not Found" message.
fa: نادیده گرفتن هر آدرسی که با خطای 404 رو به رو شده است.

en: Error creating GeoIP database directory, make sure your web server has permissions to create directories in : %s
fa: خطا هنگام ساخت پایگاه داده GeoIP ، مطمئن شوید که شما اجازه ساخت دایرکتوری ها را در %s دارید.

en: Add page title to empty search words
fa: اضافه کردن عنوان برگه به جستجو های بدون کلمه

en: Purge visitors with more than
fa: پاک‌سازی بازدیدکنندگان بزرگتر از

en: hits
fa: رکورد

en: Deleted user statistics data where the user has more than the defined number of hits in a day.  This can be useful to clear up old data when your site has been hit by a bot.  This will remove the visitor and their hits to the site, however it will not remove individual page hits as that data is not recorded on a per use basis.  Minimum value is 10 hits.
fa: پاک‌سازی داده های یک بازدیدکننده زمانی که از تعداد مشخص شده بیشتر بازدید داشته باشد. این ابزار هنگامی مفید است که سایت شما بار ها توسط یک ربات مورد بازدید قرار می گیرد. این ابزار این بازدیدکننده و بازدید هایش را پاک خواهد کرد ، اگرچه بر روی بازدید صفحات تأثیری نخواهد داشت. حداقل مقدار 10 بازدید است.

en: No visitors found to purge.
fa: هیچ بازدیدکننده‌ای یافت نشد.

en: %s records purged successfully.
fa: %s رکورد با موفقیت پاک‌سازی شدند.

en: Number of hits must be greater than or equal to 10!
fa: تعداد رکورد باید بالا تر از 10 یا مساوی آن باشد!

en: Page Visits
fa: بازدید برگه‌ها

en: Page Count
fa: تعداد برگه‌ها

en: Comment Count
fa: تعداد دیدگاه‌ها

en: Spam Count
fa: تعداد جفنگ‌ها

en: User Count
fa: تعداد کاربرها

en: Post Average
fa: میانگین نوشته

en: Comment Average
fa: میانگین دیدگاه

en: User Average
fa: میانگین کاربر

en: Search Provider
fa: سرویس جستجو

en: The search provider to get statistics on.
fa: سرویس دهنده جستجو برای گرفتن آمار.

en: Number Format
fa: قالب شماره

en: The format to display numbers in: i18n, english, none.
fa: فرمت شماره ها برای نمایش: i18n، انگلیسی یا هیچ‌کدام.

en: English
fa: انگلیسی

en: International
fa: بین المللی

en: Hits Statistics Summary
fa: خلاصه آمار نمودار

en: Chart Total
fa: کل نمودار

en: All Time Total
fa: کل زمان ها

en: Have you thought about donating to WP Statistics?
fa: آیا در مورد حمایت به آمار وردپرس فکر کرده‌اید؟

en: Donate
fa: حمایت مالی

en: Fell like showing us how much you enjoy WP Statistics?  Drop by our %s page and show us some love!
fa: آیا از افزونه آمار وردپرس لذت برده‌اید؟ می‌توانید علاقه خود را به افزونه در صفحه %s به ما نشان دهید!

en: donation
fa: حمایت

en: Donate Now!
fa: هم‌اکنون حمایت می‌کنم!

en: Close
fa: بستن

en: Select the statistic you wish to display.
fa: بازدید را برای نوع نمایش انتخاب کنید.

en: Statistic
fa: آمار

en: Post Count
fa: تعداد نوشته‌ها

en: Time Frame
fa: قاب زمان

en: to
fa: تا

en: Go
fa: برو

en: Rank #5
fa: رتبه #5

en: Rank #4
fa: رتبه #4

en: Rank #3
fa: رتبه #3

en: Rank #1
fa: رتبه #1

en: Rank #2
fa: رتبه #2

en: Visits Table
fa: جدول بازدید‌ها

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visits table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistits table, delete duplicate entries and add the index.
fa: در نصب‌های قبلی‌تر محتواهای تکراری در جدول بازدید‌ها وجود دارد. نصب جدید با شاخص محنصر به فرد در این جدول محافظت می‌شود. برای ایجاد شاخص ابتدا باید شاخص محتواهای تکراری حذف شود. با کلیک برروی "به‌روز رسانی" جدول بازدید ها بررسی میشود و شاخص را اضافه می‌کند.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visits table.
fa: این عملیات می‌تواند به دلیل ردیف‌های زیاد جدول بازدید ها کمی طول بکشد.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visits table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
fa: نصب‌های قدیمی از آمار وردپرس به محتواهای تکراری در جدول بازدید ها اجازه نشتن می‌دهد. نصب جدید در برابر این شاخص منحصر به فرد محافظت شده است.

en: Filtered by
fa: فیلتر توسط

en: Range
fa: از

en: Do not use the translations and instead use the English defaults for WP Statistics (requires two page loads)
fa: اگر نمیخواهید افزونه برای شما ترجمه شود و از زبان پیش‌فرض انگلیسی استفاده شود فعال کنید. (نیازمند بارگزاری صفحه است)

en: Force English
fa: اجبار به انگلیسی

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Note: this option will NOT handle url parameters (anything after the ?), only to the script name.  Entries less than two characters will be ignored.
fa: نکته: این گزینه از پارامتر های آدرس پشتیبانی نخواهد کرد (هرچیزی بعد از ؟)، تنها نام اسکریپت ها. ورودی های کمتر از 2 حرف نادیده گرفته خواهد شد.

en: A list of local urls (ie. /wordpress/about, one per line) to exclude from statistics collection.
fa: یه لیست از آدرس های محلی (به عنوان مثال /wordpress/about ، در هر خط یک مورد) برای نادیده گرفتن از مجموع آمار ها

en: Excluded URLs list
fa: لیست آدرس های نادیده گرفته شده

en: Excluded URL
fa: آدرس‌های محاسبه نشده

en: Last 365 Days (Year)
fa: 365 روز گذشته (سال)

en: Last 30 Days (Month)
fa: 30 روز گذشته (ماه)

en: Last 7 Days (Week)
fa: 7 روز گذشته (هفته)

en: Yahoo!
fa: یاهو!

en: Yandex
fa: یاندکس

en: DuckDuckGo
fa: داک‌داک‌گو

en: Bing
fa: بینگ

en: Baidu
fa: بایدو

en: Feeds
fa: خوراک‌ها

en: User Role
fa: نقش کاربری

en: Login Page
fa: صفحه ورود

en: Admin Page
fa: صفحه مدیریت

en: Self Referral
fa: ورودی‌های خودی

en: IP Match
fa: تطبیق آی‌پی

en: Robot
fa: روبات

en: Currently there are no users online in the site.
fa: در حال حاضر هیچ کاربری در سایت آنلاین نیست.

en: Robot Threshold
fa: روبات

en: Page Trending Stats
fa: روند آمار برگه‌ها

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Enable or disable this feature
fa: فعال یا غیرفعال کردن این محدودیت

en: Check for online users every
fa: زمان بررسی برای محاسبه کاربران آنلاین هر

en: Second
fa: ثانیه

en: Time for the check accurate online user in the site. Now: %s Second
fa: زمان برای بررسی دقیق کاربران حاضر در سایت. فعلا %s ثانیه است

en: Record all user
fa: ضبط تمام کاربر

en: Ignores the exclusion settings and records all users that are online (including self referrals and robots).  Should only be used for troubleshooting.
fa: نادیده گرفتن تمام تنظیمات لیست سیاه و تمامی رکورد های کاربرانی که آنلاین هستن (از جمله خودارجاع ها و ربات ها). باید تنها برای عیب یابی استفاده شود.

en: Store entire user agent string
fa: ذخیره تمامی مرورگر های کاربر

en: Only enabled for debugging
fa: فعال فقط برای اشکال زدایی

en: Coefficient per visitor
fa: ضریب محاسبه هر بازدیدکننده

en: For each visit to account for several hits. Currently %s.
fa: ضریب محاسبه هر بازدید کننده را در آمار مشخص می‌کند. درحال حاضر %s است.

en: Pages
fa: برگه‌ها

en: Track all pages
fa: رهگیری همه برگه‌ها

en: Strip parameters from URI
fa: پارامترهای نوار از URI

en: This will remove anything after the ? in a URL.
fa: این امکان هرچیزی را پس از ؟ در URL حذف میکند.

en: Disable hits column in post/pages list
fa: غیرفعال کردن ستون بازدید در لیست برگه/نوشته(ها)

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: Show stats in menu bar
fa: نمایش آمار در منوبار

en: No
fa: خیر

en: Yes
fa: بله

en: Show stats in admin menu bar
fa: نمایش آمار در منوبار مدیریت

en: Hide admin notices about non active features
fa: غیرفعال شدن اطلاعیه‌های مدیریت درمورد فعال بودن امکانات

en: By default WP Statistics displays an alert if any of the core features are disabled on every admin page, this option will disable these notices.
fa: به‌طور پیش‌فرض افزونه آمار وردپرس امکاناتی که در افزونه غیرفعال باشد را به صورت اخطار در برگه‌های مدیریت نمایان می‌کند، این گزینه این ویژگی را غیرفعال می‌کند.

en: Delete the manual
fa: حذف فایل راهنما

en: By default WP Statistics stores the admin manual in the plugin directory (~5 meg), if this option is enabled it will be deleted now and during upgrades in the future.
fa: به طور پیش‌فرض فایل راهنمای کاربری افزونه آمار در شاخه افزونه با حجم (تقریباً 5 مگابایت) وجود دارد. اگر این گزینه فعال باشد این فایل هم اکنون حذف و هنگام بروزرسانی نیز حذف خواهد گردید.

en: Search Engines
fa: موتورهای جستجو

en: Disabling all search engines is not allowed, doing so will result in all search engines being active.
fa: از کار انداختن ثبت آمار موتورهای جستجویی که نیازی به آنها نیست، این عمل در نتیجه کل موتورهای جستجو تأثیر می‌گذارد.

en: disable
fa: غیرفعال

en: Disable %s from data collection and reporting.
fa: غیرفعال کردن %s از جمع آوری داده‌ها و گزارش.

en: Charts
fa: نمودار

en: Include totals
fa: جمع کل

en: Add a total line to charts with multiple values, like the search engine referrals
fa: اضافه شدن جمع کل به نمودار آمار ورودی از موتور های جستجو

en: GeoIP settings
fa: تنظیمات GeoIP

en: IP location services provided by GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
fa: سرویس ارائه‌دهنده مکان‌نمای IP با GeoLite2 ایجاد شده و توسط MaxMind ساخته شده است و در %s قابل دسترس است.

en: GeoIP collection
fa: مجموعه GeoIP

en: For get more information and location (country) from visitor, enable this feature.
fa: برای دریافت اطلاعات بیشتر و موقعیت (کشور) بازدیدکننده، این امکان را فعال کنید.

en: Update GeoIP Info
fa: به روز رسانی اطلاعات GeoIP

en: Download GeoIP Database
fa: دریافت پایگاه‌داده GeoIP

en: Schedule monthly update of GeoIP DB
fa: برنامه‌ریزی به‌روزرسانی ماهیانه پایگاه‌داده‌ی GeoIP

en: Download of the GeoIP database will be scheduled for 2 days after the first Tuesday of the month.
fa: دریافت پایگاه‌داده‌ی GeoIP در 2 روز بعد از اولین سه‌شنبه در هرماه.

en: This option will also download the database if the local filesize is less than 1k (which usually means the stub that comes with the plugin is still in place).
fa: این امکان حتی داده‌های کمتر از  1 کیلوبایت را نیز دریافت می‌کند (که به معنای داده‌های همراه افزونه است).

en: Populate missing GeoIP after update of GeoIP DB
fa: جمعیت‌های از دست رفته GeoIP بعد از به‌روز سانی پایگاه‌داده‌ی GeoIP

en: Update any missing GeoIP data after downloading a new database.
fa: بروزرسانی هر داده GeoIP فراموش شده ای بعد از دانلود یک پایگاه داده جدید

en: Country code for private IP addresses
fa: کد کشور برای آدرس های IP خصوصی

en: The international standard two letter country code (ie. US = United States, CA = Canada, etc.) for private (non-routable) IP addresses (ie. 10.0.0.1, 192.158.1.1, 127.0.0.1, etc.).  Use "000" (three zeros) to use "Unknown" as the country code.
fa: استاندارد دو کد بین المللی نامه کشور (به عنوان مثال. ایالات متحده = ایالات متحده، CA = کانادا، و غیره) برای خصوصی (غیر قابل دسترسی) آدرس IP (به عنوان مثال. 10.0.0.1، 192.158.1.1، 127.0.0.1، و غیره). استفاده از &quot;000&quot; (سه صفر) به استفاده از &quot;ناشناخته&quot; به عنوان کد کشور.

en: GeoIP collection is disabled due to the following reasons:
fa: مجموعه GeoIP با توجه به دلایل زیر غیرفعال شده است:

en: GeoIP collection requires PHP %s or above, it is currently disabled due to the installed PHP version being
fa: مجموعه GeoIP به PHP نسخه %s و بالاتر نیاز دارد، در حال حاضر با توجه به پایین بودن نسخه PHP شما، غیرفعال است

en: GeoIP collection requires the cURL PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
fa: مجموعه‌ی GeoIP نیاز به ماژول cURL در PHP دارد و نمی‌تواند در نگارش PHP شما بارگزاری شود!

en: GeoIP collection requires the BC Math PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
fa: مجموعه‌ی GeoIP نیاز به ماژول BC Math در PHP دارد و نمی‌تواند در نگارش PHP شما بارگزاری شود!

en: PHP safe mode detected!  GeoIP collection is not supported with PHP's safe mode enabled!
fa: حالت ایمنی PHP شناسایی نشد! مجموعه GeoIP توسط حالت ایمنی PHP پشتیبانی نمی‌شود!

en: This will permanently delete data from the database each day, are you sure you want to enable this option?
fa: این درخواست داده‌های قدیمی را برای همیشه پاک می‌کند. برای فعال سازی آن مطمئن هستید؟

en: Days
fa: روز

en: The number of days to keep statistics for.  Minimum value is 30 days.  Invalid values will disable the daily maintenance.
fa: تعداد روزها برای حفظ آمار. حداقل مقدار 30 روز است. مقدارهای نامعتبر روزانه غیرفعال می‌شوند.

en: Common Report Options
fa: تنظیمات متداول گزارش

en: E-mail addresses
fa: آدرس‌های پست‌الکترونیک

en: A comma separated list of e-mail addresses to send reports to.
fa: برای دریافت ایمیل گزارش، آدرس های ایمیل را با ویرگول لاتین جدا کنید.

en: Update Reports
fa: بروزرسانی گزارش

en: Send a report whenever the browscap.ini is updated.
fa: ارسال گزارش زمانیکه browscap.ini به‌روز شد.

en: Send a report whenever the GeoIP database is updated.
fa: ارسال گزارش زمانیکه پایگاه‌داده GeoIP به‌روز شد.

en: Pruning
fa: پاک‌سازی

en: Send a report whenever the pruning of database is run.
fa: ارسال گزارش زمانیکه پایگاه‌داده پاک‌سازی شد.

en: Upgrade
fa: ارتقاء

en: Send a report whenever the plugin is upgraded.
fa: ارسال گزارش زمانیکه افزونه به‌روز شد.

en: Statistical reporting
fa: گزارش آماری

en: Schedule
fa: زمان‌بندی

en: Select how often to receive statistical report.
fa: چگونگی دریافت گزارش آمار را انتخاب کنید.

en: Send reports via
fa: ارسال از طریق

en: Email
fa: پست الکترونیک

en: SMS
fa: پیامک

en: Select delivery method for statistical report.
fa: روش تحویل گزارش آمار را انتخاب کنید.

en: Note: To send SMS text messages please install the %s plugin.
fa: توجه: برای ارسال اس ام اس متن پیام لطفا پلاگین %s نصب کنید.

en: WordPress SMS
fa: اس ام اس وردپرس

en: Report body
fa: متن بدنه گزارش

en: Enter the contents of the report.
fa: محتوای گزارش را وارد کنید.

en: Any shortcode supported by your installation of WordPress, include all shortcodes for WP Statistics (see the admin manual for a list of codes available) are supported in the body of the message.  Here are some examples:
fa: هر کدکوتاهی توسط وردپرس شما پشتیبانی میشود. کدهای کوتاه در افزونه آمار (لیست کدها در راهنمای کاربری موجود است) در بدنه‌ی متن پشتیبانی می‌شوند. نمونه‌هایی برای مثال:

en: User Online
fa: کاربران حاضر

en: Today Visitor
fa: بازدیدکننده امروز

en: Today Visit
fa: بازدید امروز

en: Yesterday Visitor
fa: بازدید کننده دیروز

en: Yesterday Visit
fa: بازدید دیروز

en: Total Visitor
fa: کل بازدیدکنند‌گان

en: Total Visit
fa: کل بازدید ها

en: None
fa: هیچ

en: About
fa: درباره

en: Dashboard
fa: پیشخوان

en: The following items are global to all users.
fa: موارد ذیل برای تمامی کاربران همگانی هست.

en: Disable dashboard widgets
fa: غیرفعال کردن ابزارک پیشخوان

en: Disable the dashboard widgets.
fa: غیرفعال کردن ابزارک‌ها در پیشخوان

en: Page/Post Editor
fa: ویرایش برگه/نوشته

en: Disable post/page editor widget
fa: غیرفعال کردن ابزارک بازدید در برگه/نوشته

en: Disable the page/post editor widget.
fa: غیرفعال ابزارک در نوشته/برگه

en: Google
fa: گوگل

en: Disable map
fa: غیرفعال کردن نقشه

en: Disable the map display
fa: غیرفعال کردن نمایش نقشه

en: Get country location from Google
fa: دریافت مختصات کشورها از گوگل

en: This feature may cause a performance degradation when viewing statistics and is only valid if the map type is set to "Google".
fa: این ویژگی ممکن است مشاهده آمار را با کندی مواجه کند و تنها برای نوع نقشه "گوگل" تنظیم شده است.

en: WP Statisitcs Removal
fa: حذف افزونه آمار وردپرس

en: Uninstalling WP Statistics will not remove the data and settings, you can use this option to remove the WP Statistics data from your install before uninstalling the plugin.
fa: حذف‌کردن افزونه آمار وردپرس پاک کردن تنظیمات داده‌ها نخواهد بود، با استفاده از این گزینه می‌توانید تمامی اطلاعات (داده‌ها و جدول‌ها)ی افزونه را پاک کنید.

en: Once you submit this form the settings will be deleted during the page load, however WP Statistics will still show up in your Admin menu until another page load is executed.
fa: پاک سازی در هنگام بارگزاری صفحه پس از یک‌بار ثبت تنظیمات انجام می شود. به هرحال افزونه آمار وردپرس در منوی مدیریت تا زمانی که بقیه صفحه اجرا شده باشد، نشان داده می‌شود.

en: Remove data and settings
fa: پاک کردن داده‌ها و تنظیمات

en: Remove
fa: حذف

en: Remove data and settings, this action cannot be undone.
fa: حذف داده‌ها و تنظیمات، این عمل غیرقابل برگشت است.

en: General
fa: عمومی

en: Notifications
fa: اطلاعیه‌ها

en: Dashboard/Overview
fa: پیشخوان/در یک نگاه

en: Maintenance
fa: تعمیر و نگه‌داری

en: Removal
fa: حذف

en: Update
fa: به‌روز رسانی

en: Once Weekly
fa: یکبار در هفته

en: Once Every 2 Weeks
fa: هر 2 هفته

en: Once Every 4 Weeks
fa: هر 4 هفته

en: Statistics
fa: آمار

en: Show site stats in sidebar.
fa: نمایش آمار سایت در ابزارک.

en: Week Visit
fa: بازدید هفته

en: Month Visit
fa: بازدید ماه

en: Years Visit
fa: بازدید سال

en: Total Page Views
fa: کل بازدید برگه‌ها

en: Search Engine referred
fa: ورودی موتور جستجو

en: Total Posts
fa: کل نوشته‌ها

en: Total Pages
fa: کل برگه‌ها

en: Total Comments
fa: کل دیدگاه‌ها

en: Total Spams
fa: کل جفنگ‌ها

en: Total Users
fa: کل کاربرها

en: Average Posts
fa: میانگین نوشته‌ها

en: Average Comments
fa: میانگین دیدگاه‌ها

en: Average Users
fa: میانگین کاربرها

en: Last Post Date
fa: تاریخ به‌روزشدن سایت

en: Name
fa: نام

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Yesterday visit
fa: بازدید دیروز

en: Search Engine Referred
fa: ورودی موتور جستجو

en: Select type of search engine
fa: انتخاب نوع موتورجستجو

en: WP Statistics has been removed, please disable and delete it.
fa: افزونه آمار وردپرس حذف شد، لطفاً افزونه را غیرفعال و پاک کنید.

en: WP Statistics
fa: آمار وردپرس

en: Complete statistics for your WordPress site.
fa: آماری کامل برای سایت وردپرسی شما.

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Click here to visit the plugin on WordPress.org
fa: برای مشاهده افزونه در Wordpress.org کلیک کنید.

en: Visit WordPress.org page
fa: مشاهده برگه‌ی Wordpress.org

en: Click here to rate and review this plugin on WordPress.org
fa: برای دادن امتیاز و بررسی افزونه در Wordpress.org کلیک کنید.

en: Rate this plugin
fa: امتیاز به افزونه

en: WP Statistics - Hits
fa: آمار وردپرس - بازدید

en: Overview
fa: مرور کلی

en: Online
fa: آنلاین

en: Referrers
fa: ارجاع‌دهنده‌ها

en: Searches
fa: جستجوها

en: Search Words
fa: کلمات جستجو شده

en: Top Visitors Today
fa: برترین بازدیدکنندگان

en: Optimization
fa: بهینه سازی

en: Manual
fa: راهنما

en: Site
fa: سایت

en: Options
fa: تنظیمات

en: Today visitor
fa: بازدید کننده امروز

en: Today visit
fa: بازدید امروز

en: Yesterday visitor
fa: بازدید کننده دیروز

en: View Stats
fa: نمایش آمار

en: Download ODF file
fa: دریافت فایل ODF

en: Download HTML file
fa: دریافت فایل HTML

en: Manual file not found.
fa: راهنما یافت نشد.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fa: شما مجوز کافی برای مشاهده‌ی این قسمت را ندارید.

en: WP Statistics %s installed on
fa: افزونه آمار وردپرس نگارش %s نصب شده است

en: Error downloading GeoIP database from: %s - %s
fa: خطای دریافت پایگاه‌داده GeoIP از %s: - %s

en: Error could not open downloaded GeoIP database for reading: %s
fa: خطای بازشدن در هنگام دریافت پایگاه‌داده GeoIP برای خواندن: %s

en: Error could not open destination GeoIP database for writing %s
fa: خطای بازشدن در هنگام دریافت پایگاه‌داده GeoIP برای نوشتن: %s

en: GeoIP Database updated successfully!
fa: پایگاه‌داده GeoIP با موفقیت به‌روز شد!

en: GeoIP update on
fa: GeoIP به‌روز شد در

en: Error downloading browscap database from: %s - %s
fa: دانلود پایگاه داده browscap از خطا: %s - %s

en: browscap database updated successfully!
fa: browscap پایگاه داده با موفقیت به روز!

en: browscap database updated failed!  Cache file too large, reverting to previous browscap.ini.
fa: پایگاه داده browscap به روز شکست خورده! فایل ذخیره سازی بیش از حد بزرگ، رجوع به browscap.ini قبلی.

en: browscap database updated failed!  New browscap.ini is mis-identifing user agents as crawlers, reverting to previous browscap.ini.
fa: پایگاه داده browscap به روز شکست خورده! browscap.ini جدید است اشتباه identifing عوامل کاربر به عنوان خزنده، رجوع به browscap.ini قبلی.

en: browscap already at current version!
fa: browscap در حال حاضر در نسخه فعلی!

en: Browscap.ini update on
fa: Browscap.ini به روز رسانی شد

en: Quick Stats
fa: بازدید دریک نگاه

en: Top 10 Browsers
fa: 10 مرورگر برتر

en: Top 10 Countries
fa: 10 کشور برتر

en: Today's Visitor Map
fa: بازدیدکنندگان امروز

en: Hit Statistics
fa: آمار بازدید ها

en: Top 10 Pages
fa: 10 برگه برتر

en: Recent Visitors
fa: آخرین بازدیدکنندگان

en: Top Referring Sites
fa: برترین ارجاع دهنده‌ها

en: Search Engine Referrals
fa: ورودی‌ موتور های جستجو

en: Summary
fa: خلاصه

en: Latest Search Words
fa: آخرین کلمات جستجو شده

en: Top 10 Visitors Today
fa: 10 بازدیدکنندگان برتر امروز

en: This post is not yet published.
fa: این پست هنوز منتشر نشده است.

en: Unable to load the GeoIP database, make sure you have downloaded it in the settings page.
fa: قادر به بارگزاری پایگاه‌داده GeoIP نیست، مطمئن شوید در برگه‌ی تنظیمات دریافت می‌شود.

en: Updated %s GeoIP records in the visitors database.
fa: %s رکورد GeoIP در پایگاه داده به‌روز شد.

en: %s data older than %s days purged successfully.
fa: %s داده های قدیمی تر از روز %s با موفقیت پاک‌سازی است.

en: No records found to purge from %s!
fa: هیچ رکورد یافت نشد برای پاک‌سازی از %s!

en: Database pruned on
fa: بانک اطلاعات هرس در

en: Please select a value over 30 days.
fa: لطفاً مقدار بیشتر از 30 روز انتخاب کنید.

en: Browser Statistics
fa: آمار مرورگر ها

en: Click to toggle
fa: برای باز و بستن کلیک کنید

en: Browsers
fa: مرورگر ها

en: Browsers by type
fa: مرورگر ها براساس نوع آن ها

en: Platform
fa: پلت‌فرم

en: Browsers by platform
fa: مرورگر ها براساس پلت‌فرم

en: %s Version
fa: نسخه %s

en: Attention: Exclusion are not currently set to be recorded, the results below may not reflect current statistics!
fa: توجه: در حال حاضر استثنائات برای رکوردها تنظیم نشده‌اند. نتایج زیر ممکن است آمار فعلی را منعکس نکند.

en: Exclusions Statistics
fa: استثنائات آمار

en: 10 Days
fa: 10 روز گذشته

en: 20 Days
fa: 20 روز گذشته

en: 30 Days
fa: 30 روز گذشته

en: 2 Months
fa: 2 ماهه گذشته

en: 3 Months
fa: 3 ماهه گذشته

en: 6 Months
fa: 6 ماهه گذشته

en: 9 Months
fa: 9 ماهه گذشته

en: 1 Year
fa: 1 ساله گذشته

en: Exclusions Statistical Chart
fa: نمودار آمار استثنائات

en: Excluded hits in the last
fa: بازدید آخرین استثنائات

en: days
fa: روز گذشته

en: Number of excluded hits
fa: تعداد بازدید استثنائات

en: Hits Statistics Chart
fa: نمودار آمار بازدید ها

en: Hits in the last
fa: آخرین بازدید ها در

en: Number of visits and visitors
fa: تعداد بازدید و بازدید کننده

en: Visit
fa: بازدید

en: Visitor
fa: بازدیدکننده

en: Latest Search Word Statistics
fa: آخرین آمار کلمات جستجو شده

en: Map
fa: نقشه

en: Page
fa: صفحه

en: From
fa: از

en: All
fa: همه

en: Recent Visitor Statistics
fa: آخرین آمار بازدیدکنندگان

en: Online Users
fa: کاربران حاضر

en: Online for
fa: آنلاین شده در

en: Page Trend for Post ID
fa: برگه تمایل برای شناسه نوشته‌ها

en: Page Trend
fa: برگه تمایل

en: Search Engine Referral Statistics
fa: آمار ورودی از موتورهای جستجو

en: Search engine referrals in the last
fa: آخرین ورودی‌‌ها از موتور های جستجو در

en: Number of referrals
fa: تعداد ورودی‌ها

en: Total
fa: کل

en: Top Countries
fa: برترین کشورها

en: Rank
fa: رتبه

en: Flag
fa: پرچم

en: Country
fa: کشور

en: Visitor Count
fa: تعداد بازدیدکننده

en: Top Pages
fa: برترین برگه‌ها

en: Top 5 Pages Trends
fa: 5 برگه برتر

en: Top 5 Page Trending Stats
fa: برترین بازدید 5 برگه

en: Number of Hits
fa: تعداد بازدید

en: No page title found
fa: عنوان برگه یافت نشد

en: Visits
fa: بازدید ها

en: To be added soon
fa: به زودی اضافه می شود

en: Referring sites from
fa: سایت های ارجاع دهنده از

en: References
fa: ارجاع

en: Top 100 Visitors Today
fa: 100 بازدیدکنندگان برتر امروز

en: About WP Statistics Version %s
fa: درباره افزونه آمار وردپرس، نسخه %s

en: Website
fa: وب‌سایت

en: Rate and Review
fa: رتبه بندی و بازبینی

en: More Information
fa: اطلاعات بیشتر

en: This product includes GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
fa: این محصول شامل داده‌های GeoLite2 می‌باشد که توسط MaxMind، ایجاد شده و در %s قابل دسترس می‌باشد.

en: Other
fa: دیگر

en: Today Visitors Map
fa: بازدیدکنندگان امروز برروی نقشه

en: Address
fa: آدرس

en: User(s) Online
fa: کاربر(های) حاضر

en: Today
fa: امروز

en: Yesterday
fa: دیروز

en: Daily Total
fa: کل امروز

en: Current Time and Date
fa: تاریخ و زمان امروز

en: (Adjustment)
fa: (تنظیم)

en: Date: %s
fa: تاریخ: %s

en: Time: %s
fa: زمان: %s

en: Hits
fa: بازدید ها

en: IP
fa: آی‌پی

en: Agent
fa: عامل کاربر

en: Version
fa: نگارش

en: Access denied!
fa: دسترسی غیرمجاز!

en: %s agent data deleted successfully.
fa: %s عامل داده ها با موفقیت حذف.

en: No agent data found to remove!
fa: داده‌های مرورگر برای حذف شدن یافت نشد!

en: Please select the desired items.
fa: لطفا موارد مورد نظر را انتخاب کنید.

en: %s platform data deleted successfully.
fa: %s از اطلاعات پلت‌فرم ها پاک شد.

en: No platform data found to remove!
fa: پلت‌فرم های مرورگر برای حذف شدن یافت نشد!

en: %s table data deleted successfully.
fa: اطلاعات جدول %s با موفقیت حذف.

en: Error, %s not emptied!
fa: خطا! %s خالی نیست!

en: Database Setup
fa: راه اندازی پایگاه داده

en: Re-run Install
fa: دوباره نصب کردن

en: Install Now!
fa: نصب فوری!

en: If for some reason your installation of WP Statistics is missing the database tables or other core items, this will re-execute the install process.
fa: اگر به دلایلی نصب افزونه آمار ناقص انجام شده است و پایگاه های داده یا دیگر هسته ها وجود ندارد، این ابزار دوباره روند نصب را اجرا خواهد کرد.

en: Database Index
fa: شاخص پایگاه‌داده

en: Countries
fa: کشورها

en: Update Now!
fa: بروزرسانی کن!

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistitors table, delete duplicate entries and add the index.
fa: در نصب‌های قدیمی افزونه آمارگیر داده‌های تکراری در گوشه‌ای از جدول بازدیدکنند‌‌گان ایجاد می‌شدند. نصب‌های جدیدتر در رابطه با این مورد توسط یک فهرست شاخص محافظت شده‌اند. برای ایجاد یک فهرست شاخص در نصب‌های قدیمی ابتدا باید داده‌های تکراری را پاک کنید. با کلیک برروی "به روز رسانی" ابتدا جدول بازدیدکننده‌گان را بررسی و سپس داده‌های تکراری را حذف و فهرست را اضافه می‌کند.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visitors table.
fa: این عملیات زمان زیادی برای نصب تعدادی ردیف‌ها در جدل بازدیدکنندگان صرف می کند.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
fa: در نصب‌های قدیمی افزونه آمارگیر داده‌های تکراری در گوشه‌ای از جدول بازدیدکنند‌‌گان ایجاد می‌شدند. نصب‌های جدیدتر در رابطه با این مورد توسط یک فهرست شاخص محافظت شده‌اند.

en: Congratulations, your installation is already up to date, nothing to do.
fa: تبریک می‌گویم، در حال حاضر نصب شما به‌روز است و مشکلی ندارد.

en: Export
fa: استخراج

en: Export from
fa: استخراج از

en: Please select
fa: لطفا انتخاب کنید

en: Select the table for the output file.
fa: جدول مورد نظر برای تهیه فایل خروجی را انتخاب کنید.

en: Export To
fa: استخراج به شکل

en: Select the output file type.
fa: نوع فایل خروجی را انتخاب کنید.

en: Include Header Row
fa: شامل بودن سربرگ ردیف

en: Include a header row as the first line of the exported file.
fa: شامل شدن سربرگ ردیف در خط اول فایل برون‌بری شده.

en: Start Now!
fa: شروع کن!

en: Historical Values
fa: مقادیر تاریخچه

en: Note: As you have just purged the database you must reload this page for these numbers to be correct.
fa: نکته: همانطوری که پایگاه‌داده را پاک سازی کردید، برای نمایش اعداد صحیح باید صفحه را مجدداً بارگزاری کنید.

en: Visitors
fa: بازدیدکنندگان

en: Number of historical number of visitors to the site (current value is %s).
fa: تعداد تاریخچه بازدیدکنندگان (مقدار فعلی %s است).

en: Number of historical number of visits to the site (current value is %s).
fa: تعداد تاریخچه بازدید ها (مقدار فعلی %s است).

en: Update now!
fa: بروزرسانی کن!

en: Are you sure?
fa: آیا مطمئن هستید؟

en: Data
fa: داده ها

en: Empty Table
fa: خالی کردن جدول

en: All data table will be lost.
fa: تمامی داده های جدول از بین خواهد رفت.

en: Clear now!
fa: پاک کن!

en: Purge records older than
fa: پاک‌سازی رکوردهای قدیمی‌تر از

en: Deleted user statistics data older than the selected number of days.  Minimum value is 30 days.
fa: انتخاب روزهای قبل برای حذف داده‌های آماری کاربری. حداقل مقدار 30 روز است.

en: Purge now!
fa: هم‌اکنون پاک‌سازی کن!

en: Delete User Agent Types
fa: حذف نوع سیستم عامل کاربر

en: Delete Agents
fa: حذف سیستم عاملها

en: All visitor data will be lost for this agent type.
fa: تمامی داده های مرورگر بازدیدکننده از بین خواهد رفت.

en: Delete now!
fa: پاک کن!

en: Delete Platforms
fa: حذف پلت‌فرم ها

en: All visitor data will be lost for this platform type.
fa: تمامی داده های پلت‌فرم های بازدیدکننده از بین خواهد رفت.

en: Resources
fa: منابع

en: Memory usage in PHP
fa: حافظه استفاده شده در PHP

en: Byte
fa: بایت

en: PHP Memory Limit
fa: محدودیت حافظه PHP

en: The memory limit a script is allowed to consume, set in php.ini.
fa: تنظیم محدودیت حافظه برای اسکریپت در php.ini قرار دارد.

en: Number of rows in the %s table
fa: تعداد ردیف ها در جدول %s

en: Row
fa: ردیف

en: Number of rows
fa: تعداد ردیف‌های موجود

en: Version Info
fa: اطلاعات نگارش

en: WP Statistics Version
fa: نگارش افزونه آمار

en: The WP Statistics version you are running.
fa: نگارش افزونه آمار در حال اجرای شما.

en: PHP Version
fa: نگارش PHP

en: The PHP version you are running.
fa: نگارش PHP در حال اجرای شما.

en: PHP Safe Mode
fa: حالت ایمن PHP

en: Is PHP Safe Mode active.  The GeoIP code is not supported in Safe Mode.
fa: حالت ایمنی PHP فعال است. کدهای GeoIP در حالت امن پشتیبانی نمی‌شوند.

en: jQuery Version
fa: نگارش جی‌کوئری

en: The jQuery version you are running.
fa: نگارش جی‌کوئری در حال اجرای شما.

en: cURL Version
fa: نسخه cURL

en: cURL not installed
fa: cURL نصب نیست

en: The PHP cURL Extension version you are running.  cURL is required for the GeoIP code, if it is not installed GeoIP will be disabled.
fa: ماژول cURL در PHP شما در حال اجراست. اگر نصب نیست GeoIP غیرفعال خواهد شد.

en: Installed
fa: نصب شده

en: Not installed
fa: نصب نشده

en: File Info
fa: اطلاعات پرونده

en: GeoIP Database
fa: پایگاه داده GeoIP

en: Database file does not exist.
fa: فایل پایگاه‌داده وجود ندارد.

en: , created on
fa: ، در ایجاد

en: The file size and date of the GeoIP database.
fa: اندازه پرونده و تاریخ پایگاه داده GeoIP.

en: browscap.ini File
fa: فایل browscap.ini

en: browscap.ini file does not exist.
fa: فایل browscap.ini وجود ندارد.

en: The file size and date of the browscap.ini file.
fa: اندازه فایل و تاریخ فایل browscap.ini.

en: browscap Cache File
fa: فایل حافظه پنهان browscap

en: browscap cache file does not exist.
fa: پرونده حافظه پنهان در browscap وجود ندارد.

en: The file size and date of the browscap cache file.
fa: اندازه فایل و تاریخ فایل حافظه پنهان browscap.

en: Client Info
fa: اطلاعات کاربری

en: Client IP
fa: آی‌پی کاربر

en: The client IP address.
fa: آدرس آی‌پی کاربر.

en: User Agent
fa: عامل کاربری

en: The client user agent string.
fa: رشته‌ی عامل کاربری

en: Browser
fa: مرورگر

en: The detected client browser.
fa: مرورگر شناسایی شده کاربر.

en: The detected client browser version.
fa: نسخه شناسایی شده مرورگر کاربر.

en: The detected client platform.
fa: پلت‌فرم شناسایی شده کاربر.

en: This will replace all IP addresses in the database with hash values and cannot be undo, are you sure?
fa: همه آدرس‌های آی‌پی در پایگاه‌داده با مقادیر هش جایگزین می‌شود و قابل برگشت نیست، آیا مطمئن هستید؟

en: GeoIP Options
fa: تنظیمات GeoIP

en: Updates any unknown location data in the database, this may take a while
fa: دریافت بروزرسانی برای موقعیت ها و کشور ها، ممکن است انجام این عمل کمی طول بکشد.

en: IP Addresses
fa: آدرس های آی‌پی

en: Hash IP Addresses
fa: هش‌کردن آدرس آی‌پی

en: Replace IP addresses in the database with hash values, you will not be able to recover the IP addresses in the future to populate location information afterwards and this may take a while
fa: جایگزینی آدرس آی‌پی ها با مقادیر هش شده ، شما قادر به بازیابی آدرس آی‌پی ها در آینده نخواهید بود. همچنین این روند ممکن است مدتی به طول بینجامد.

en: IP Addresses replaced with hash values.
fa: آدرس آی‌پی با مقادیر هش جایگزین می‌شود.

en: Install routine complete.
fa: نصب کامل شد.

en: Resources/Information
fa: منابع/اطلاعات

en: Purging
fa: پاک‌سازی

en: Database
fa: پایگاه‌داده

en: Updates
fa: به‌روز رسانی‌ها

en: Historical
fa: تاریخچه

en: WP Statistics V%s
fa: آمار وردپرس نگارش %s

en: Visit Us Online
fa: مشاهده ما

en: Come visit our great new %s and keep up to date on the latest news about WP Statistics.
fa: به %s جدید ما مراجعه کنید تا از آخرین اخبار و اطلاعیه‌های افزونه آمار وردپرس مطلع شوید.

en: website
fa: وب سایت

en: Rate and Review at WordPress.org
fa: امتیاز و بررسی در Wordpress.org

en: Thanks for installing WP Statistics, we encourage you to submit a
fa: با تشکر از شما بابت نصب افزونه آمار وردپرس، توصیه می‌کنیم به

en: rating and review
fa: رتبه بندی و بازبینی

en: over at WordPress.org.  Your feedback is greatly appreciated!
fa: سر بزنید. نقطه نظرات شما قابل قدردانیست!

en: Translations
fa: ترجمه‌ها

en: WP Statistics supports internationalization and we encourage our users to submit translations, please visit our %s to see the current status and %s if you would like to help.
fa: افزونه آمار وردپرس از بین المللی شدن حمایت می کند و ما شما را به ارائه ترجمه تشویق می‌کنیم, برای مشاهده وضعیت ترجمه‌ها به %s مراجعه کنید و اگر میخواهید به ما کمک کنید به %s مراجعه کنید.

en: translation collaboration site
fa: سایت همکاری در ترجمه

en: drop us a line
fa: تماس با ما

en: Support
fa: پشتیبانی

en: We're sorry you're having problem with WP Statistics and we're happy to help out.  Here are a few things to do before contacting us:
fa: اگر با افزونه آمار وردپرس مشکل دارید، ما متأسفیم و خوشحال می‌شویم شما را کمک کنیم. می‌توانید از بخش‌های زیر اقدام کنید:

en: Have you read the %s?
fa: آیا شما %s را خونده‌اید؟

en: FAQs
fa: سوالات متداول

en: manual
fa: کتابچه راهنمای کاربر

en: Have you search the %s for a similar issue?
fa: در %s برای موضوع‌های مشابه جستجو کرده‌اید؟

en: support forum
fa: انجمن پشتیبانی

en: Have you search the Internet for any error messages you are receiving?
fa: آیا برای هر خطا در اینترنت جستجو کرده‌اید؟

en: Make sure you have access to your PHP error logs.
fa: آیا مطمئن هستید به گزارش‌ خطاهای PHP دسترسی دارید؟

en: And a few things to double-check:
fa: و به چند نکته دقت کنید:

en: How's your memory_limit in php.ini?
fa: مقدار memory_limit در php.ini را بررسی کرده‌اید؟

en: Have you tried disabling any other plugins you may have installed?
fa: سعی کردید افزونه‌های نصب شده دیگر را غیرفعال کنید؟

en: Have you tried using the default WordPress theme?
fa: سعی کردید پوسته پیش‌فرض وردپرس را استفاده کنید؟

en: Have you double checked the plugin settings?
fa: آیا تنظیمات افزونه را مجدد بررسی کرده‌اید؟

en: Do you have all the required PHP extensions installed?
fa: آیا الزامات مربوط به اکستنشن‌های PHP را نصب کرده‌اید؟

en: Are you getting a blank or incomplete page displayed in your browser?  Did you view the source for the page and check for any fatal errors?
fa: آیا یک صفحه خالی یا یک صفحه ناقص در مروگر شما مشاهده می‌شود؟ آیا سورس صفحه را مشاهده و خطای رخ داده را بررسی کرده‌اید؟

en: Have you checked your PHP and web server error logs?
fa: آیا PHP و گزارش‌ خطاهای سرور وب خود را بررسی کرده‌اید؟

en: Still not having any luck?
fa: با این حال، شانشی برایتان نیست؟

en: Then please open a new thread on the %s and we'll respond as soon as possible.
fa: سپس لطفا یک تاپیک جدید در %s را باز کنید تا به سوال شما در اسرع پاسخ داده شود.

en: WordPress.org support forum
fa: انجمن پشتیبانی WordPress.org

en: Alternatively %s support is available as well.
fa: انجمن پشتیبانی %s ما، راه دیگری است که همیشه در دسترس است.

en: Farsi
fa: فارسی

en: WP Statistics Honey Pot Page
fa: صفحه آمار WP دیگ عسل

en: This is the honey pot for WP Statistics to use, do not delete.
fa: این گلدان عسل برای آمار WP برای استفاده، حذف نمی باشد.

en: Access Levels
fa: سطح دسترسی

en: Required user level to view WP Statistics
fa: سطح کاربری مورد نیاز برای مشاهده آمارگیر وردپرس

en: Required user level to manage WP Statistics
fa: سطح کاربری مورد نیاز برای مدیریت آمارگیر وردپرس

en: See the %s for details on capability levels.
fa: مشاهده جزئیات %s سطح توانایی.

en: WordPress Roles and Capabilities page
fa: صفحه وردپرس نقش و توانایی

en: Hint: manage_network = Super Admin Network, manage_options = Administrator, edit_others_posts = Editor, publish_posts = Author, edit_posts = Contributor, read = Everyone.
fa: نکته: manage_network = مدیر شبکه، manage_options = مدیر، edit_others_posts = ویرایشگر، publish_posts = نویسنده، edit_posts = مشارکت‌کننده، read = همه.

en: Each of the above casscades the rights upwards in the default WordPress configuration.  So for example selecting publish_posts grants the right to Authors, Editors, Admins and Super Admins.
fa: هریک از موارد به‌صورت پیش‌فرض در وردپرس تعریف شده‌اند. به‌عنوان مثال با انتخاب publish_posts به نویسنده‌گاه، ویرایشگر‌ها، مدیر و مدیرکلی دسترسی اعطا می‌گردد.

en: If you need a more robust solution to delegate access you might want to look at %s in the WordPress plugin directory.
fa: اگر نیاز به راه‌حل‌های بیشتری در رابطه با نقش‌های کاربری وردپرس داشتید، نگاهی به افزونه %s بیندازید.

en: Exclusions
fa: استثنائات

en: Record exclusions
fa: رکوردهای استثناء

en: Enable
fa: فعال

en: This will record all the excluded hits in a separate table with the reasons why it was excluded but no other information.  This will generate a lot of data but is useful if you want to see the total number of hits your site gets, not just actual user visits.
fa: نادیده گرفتن یکسری از بازدید ها از آمار و نگه‌داری از آنها با ذکر دلیل در یک جدول دیگر. می‌تواند مقدار زیادی داده تولید شود، درعوض مفید خواهد بود و می‌توانید آمار دقیق بازدید و بازدیدکنندتان را به دست آورید.

en: Exclude User Roles
fa: محروم‌کردن نقش‌های کاربری

en: Exclude
fa: محروم

en: Exclude %s role from data collection.
fa: محروم کردن نقش کاربری %s از محاسبه در آمار

en: IP/Robot Exclusions
fa: محرومیت‌های آی‌پی/ربات

en: Robot list
fa: لیست روبات‌ها

en: A list of words (one per line) to match against to detect robots.  Entries must be at least 4 characters long or they will be ignored.
fa: یک لیست از کلمات برای مقایسه و شناسایی ربات‌ها (در هر خط یک کلمه وارد شود). ورودی‌ها باید حداقل دارای 4 حرف باشد.

en: Reset to Default
fa: بازگشت به حالت پیش‌فرض

en: Force robot list update after upgrades
fa: بروزرسانی لیست روبات‌ها پس از ارتقاء

en: Force the robot list to be reset to the default after an update to WP Statistics takes place.  Note if this option is enabled any custom robots you have added to the list will be lost.
fa: لیست روبات‌ها بعد از بروزرسانی ریست می‌شود. توجه داشته باشید اگر این گزینه فعال باشد لیست سفارشی شما از دست خواهد رفت.

en: Robot visit threshold
fa: آستانه سفر ربات

en: Treat visitors with more than this number of visits per day as robots.  0 = disabled.
fa: در نظر گرفتن بازدیدکنندگان دارای بیشتر از این تعداد در روز به عنوان یک ربات. 0 = غیرفعال

en: Excluded IP address list
fa: لیست آدرس آی‌پی‌های محروم

en: A list of IP addresses and subnet masks (one per line) to exclude from statistics collection (both 192.168.0.0/24 and 192.168.0.0/255.255.255.0 formats are accepted).  To specify an IP address only, use a subnet value of 32 or 255.255.255.255.
fa: یک لیست از آدرس آی‌پی‌ و Subnet Maskهای (در در خط یکی) برای جلوگیری در محاسبه آمارگیر (هردو فرمت 192.168.0.0/24 و 192.168.0.0/255.255.255.0 قابل قبول). برای مشخص کردن تنها یک آدرس آی‌پی نیازی نیست Subnet Mask را اضافه کنید.

en: Add 10.0.0.0
fa: افزودن 10.0.0.0

en: Add 172.16.0.0
fa: افزودن 172.16.0.0

en: Add 192.168.0.0
fa: افزودن 192.168.0.0

en: Use honey pot
fa: استفاده از تله گلدان عسل

en: Use a honey pot page to identify robots.
fa: استفاده از یه صفحه به عنوان تله گلدان عسل برای شناسایی ربات ها.

en: Honey pot post id
fa: شناسه نوشته تله گلدان عسل

en: The post id to use for the honeypot page.
fa: استفاده از شناسه نوشته برای صفحه تله گلدان عسل.

en: Create a new honey pot page
fa: ایجاد یک صفحه تله گلدان عسل جدید

en: GeoIP Exclusions
fa: GeoIP با استثنائات

en: Excluded countries list
fa: لیست کشورهای نادیده گرفته شده

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to exclude from statistics collection.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
fa: لیستی از کد های کشور ها (یک کد در هر خط ، هرکدام دو حرف) برای نادیده گرفتن در آمار ها. استفاده از "000" (سه صفر) برای نادیده گرفتن کشور های مجهول

en: Included countries list
fa: لیست کشورها شامل

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to include in statistics collection, if this list is not empty, only visitors from the included countries will be recorded.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
fa: لیستی از کد های کشور ها (یک کد در هر خط ، هرکدام دو حرف) برای شامل شدن در آمار ها، اگر این لیست خالی نباید، تنها بازدیدکنندگان از کشور های مشخص شده محاسبه خواهند شد. استفاده از "000" (سه صفر) برای نادیده گرفتن کشور های مجهول

en: Host Exclusions
fa: محرومیت هاست

en: Excluded hosts list
fa: لیست هاست های نادیده گرفته شده

en: A list of fully qualified host names (ie. server.example.com, one per line) to exclude from statistics collection.
fa: یک لیست واجد شرایط از هاستینگ ها (به عنوان مثال: server.example.com ، یک مورد در هر خط) برای نادیده گرفته شدن در مجموع آمار ها.

en: Note: this option will NOT perform a reverse DNS lookup on each page load but instead cache the IP address for the provided hostnames for one hour.  If you are excluding dynamically assigned hosts you may find some degree of overlap when the host changes it's IP address and when the cache is updated resulting in some hits recorded.
fa: توجه: این گزینه جستجوی DNS نخواهد کرد برای هرصفحه ای که بارگزاری میشود اما در عوض  حافظه پنهان آدرس آی‌پی هاستینگ ارائه خواهد شد برای یک ساعت. اگر شما به صورت داینامیکی نادیده میگیرید هاست ها را ممکن است شما پیدا کنید درجه هایی از همپوشانی را زمانی که هاست تغییر دهد آدرس آی‌پی اش را و زمانی که حافظه پنهان بروزرسانی میشود چند محاسبه بازدید را نتیجه میدهد

en: Site URL Exclusions
fa: استثنائات آدرس

en: Excluded login page
fa: نادیده گرفتن صفحه ورود

en: Exclude the login page for registering as a hit.
fa: نادیده گرفتن برگه‌ی ورود برای نام‌نویسی به‌عنوان محاسبه در آمار

en: Excluded admin pages
fa: نادیده گرفتن صفحات مدیریت

en: Exclude the admin pages for registering as a hit.
fa: نادیده گرفتن برگه‌های مدیریت برای نام‌نویسی به‌عنوان محاسبه در آمار

en: Excluded RSS feeds
fa: نادیده گرفتن خوراک RSS

en: Exclude the RSS feeds for registering as a hit.
fa: حذف RSS خوراک برای ثبت نام به عنوان یک رسید.

en: browscap settings
fa: تنظیمات browscap

en: browscap usage
fa: استفاده از browscap

en: Active
fa: فعال

en: The browscap database will be downloaded and used to detect robots.
fa: پایگاه داده browscap را دانلود و استفاده برای شناسایی ربات.

en: Update browscap Info
fa: Browscap به روز رسانی اطلاعات

en: Download browscap Database
fa: دانلود browscap پایگاه داده

en: Save changes on this page to download the update.
fa: ذخیره‌ی تغییرات در این برگه و دریافت به‌روز رسانی

en: Schedule weekly update of browscap DB
fa: برنامه به روز رسانی هفتگی browscap دسی بل

en: Next update will be
fa: بروزرسانی بعدی خواهد بود

en: Download of the browscap database will be scheduled for once a week.
fa: دانلود بانک اطلاعاتی browscap برای یک بار در هفته طوری زمانبندی خواهد شد.

en: This will delete the manual when you save the settings, are you sure?
fa: پس از ذخیره‌ی صفحه، فایل راهنما حذف خواهد شد، آیا مطمئن هستید؟

en: This feature will not store IP addresses in the database but instead used a unique hash.  The "Store entire user agent string" setting will be disabled if this is selected.  You will not be able to recover the IP addresses in the future to recover location information if this is enabled.
fa: این ابزار ذخیره نخواهد کرد آدرس های آی‌پی را در پایگاه داده ها اما در عوض استفاده خواهد کرد از یک هش منحصر به فرد. اگر این ابزار انتخاب شود نمایش داده خواهد شد "ذخیره تمام رشته عامل های کاربری". شما قادر به بازگردانی اطلاعات نخواهید بود اگر این امکان فعال باشد.

en: Users Online
fa: کاربران حاضر

en: User online
fa: کاربران حاضر
