WP Statistics - en to cs_CZ translation catalogue (368 entries)

en: Enable or disable this feature
cs_CZ: Zapnout nebo vypnout tuto vlastnost

en: Check for online users every
cs_CZ: Kontrola online uživatelů každých

en: Second
cs_CZ: Sekunda

en: Time for the check accurate online user in the site. Now: %s Second
cs_CZ: Čas pro kontrolu přesné online uživatele v síti. Nyní: %s druhé

en: Store entire user agent string
cs_CZ: Uložení celé identifikační řetězec prohlížeče

en: Only enabled for debugging
cs_CZ: Jen zapnout pro debugging

en: Coefficient per visitor
cs_CZ: Koeficient na návštěvníka

en: For each visit to account for several hits. Currently %s.
cs_CZ: Pro každou návštěvu k účtu pro několik hitů. V současné době %s.

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Track all pages
cs_CZ: Sledovat všechny stránky

en: Disable hits column in post/pages list
cs_CZ: Zakázat hity sloupec v seznamu post/stránky

en: Miscellaneous
cs_CZ: Různé

en: Show stats in menu bar
cs_CZ: Zobrazit statistiky v menu baru

en: No
cs_CZ: Ne

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: Show stats in admin menu bar
cs_CZ: Zobrazit statistiku v admin menu baru

en: Hide admin notices about non active features
cs_CZ: SKrýt admin oznámení o neaktivních vlastnostech

en: By default WP Statistics displays an alert if any of the core features are disabled on every admin page, this option will disable these notices.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení WP Statistics zobrazí výstrahu, pokud některý ze základních funkcí jsou zakázány na každé stránce správce, tato možnost zakáže tato oznámení.

en: Delete the manual
cs_CZ: Odstranit manuál

en: By default WP Statistics stores the admin manual in the plugin directory (~5 meg), if this option is enabled it will be deleted now and during upgrades in the future.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení ukládá statistiky WP admin ruční v adresáři plugin (~ 5 meg), je-li tato možnost povolena, bude odstraněn dnes a během upgrade v budoucnu.

en: Disabling all search engines is not allowed, doing so will result in all search engines being active.
cs_CZ: Zakázání všech vyhledávačů není dovoleno, to povede ve všech vyhledávačích je aktivní.

en: disable
cs_CZ: vypnout

en: Disable %s from data collection and reporting.
cs_CZ: Zakážete %s ze shromažďování údajů a výkaznictví.

en: Charts
cs_CZ: Grafy

en: Include totals
cs_CZ: Zahrnout součty

en: Add a total line to charts with multiple values, like the search engine referrals
cs_CZ: Přidání řádku Celkem se grafy s více hodnotami, jako je hledání vyhledávač doporučováním

en: GeoIP settings
cs_CZ: GeoIP nastavení

en: IP location services provided by GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
cs_CZ: IP umístění služby poskytované GeoLite2 data vytvořená MaxMind, k dispozici od %s.

en: GeoIP collection
cs_CZ: GeoIP kolekce

en: For get more information and location (country) from visitor, enable this feature.
cs_CZ: Zapněte tuto vlastnost pro získání více informací a lokace (země) návštěvníka.

en: Update GeoIP Info
cs_CZ: Aktualizovat GeoIP Info

en: Download GeoIP Database
cs_CZ: Stáhnout GeoIP Databázi

en: Schedule monthly update of GeoIP DB
cs_CZ: Naplánovat měsíční aktualizaci GeoIP DB

en: Download of the GeoIP database will be scheduled for 2 days after the first Tuesday of the month.
cs_CZ: Stažení databáze GeoIP bude naplánováno na 2 dny po první úterý v měsíci.

en: This option will also download the database if the local filesize is less than 1k (which usually means the stub that comes with the plugin is still in place).
cs_CZ: Tato možnost bude také stáhnout databáze, je-li místní velikost souboru je menší než 1 KB (což obvykle znamená, že se zakázaným inzerováním, který je dodáván s plugin je stále na svém místě).

en: Populate missing GeoIP after update of GeoIP DB
cs_CZ: Vyplnit chybějící  GeoIP po aktualizaci GeoIP DB

en: Update any missing GeoIP data after downloading a new database.
cs_CZ: Aktualizovat chybějící GeoIP data po stažení nové databáze.

en: GeoIP collection is disabled due to the following reasons:
cs_CZ: Kolekce GeoIP je zakázáno z následujících důvodů:

en: GeoIP collection requires PHP %s or above, it is currently disabled due to the installed PHP version being
cs_CZ: GeoIP kolekce vyžaduje PHP %s nebo vyšš, z důvodu instalované verze PHP je vlastnost vypnuta

en: GeoIP collection requires the cURL PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
cs_CZ: GeoIP kolekce vyžaduje cURL PHP rozšíření a to není nahrané ve Vaší verzi PHP!

en: GeoIP collection requires the BC Math PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
cs_CZ: GeoIP kolekce vyžaduje BC Math PHP rozšíření a to není nahrané ve Vaší verzi PHP!

en: PHP safe mode detected!  GeoIP collection is not supported with PHP's safe mode enabled!
cs_CZ: PHP nouzový režim zjištěn! GeoIP kolekce není podporován s PHP je nouzový režim povolen!

en: This will permanently delete data from the database each day, are you sure you want to enable this option?
cs_CZ: To bude trvale odstranit data z databáze každý den, jste si jisti, že chcete povolit tuto možnost?

en: Days
cs_CZ: Dny

en: The number of days to keep statistics for.  Minimum value is 30 days.  Invalid values will disable the daily maintenance.
cs_CZ: Počet dnů zachovat statistiky. Minimální hodnota je 30 dní. Neplatné hodnoty zakáže každodenní údržbu.

en: E-mail addresses
cs_CZ: E-mail adresy

en: Statistical reporting
cs_CZ: Statistický reporting

en: Schedule
cs_CZ: Plán

en: Send reports via
cs_CZ: Zaslat reporty via

en: Note: To send SMS text messages please install the %s plugin.
cs_CZ: Poznámka: Poslat SMS textové zprávy prosím nainstalovat zásuvný modul %s.

en: Report body
cs_CZ: Tělo reportu

en: User Online
cs_CZ: Online uživatelé

en: Today Visitor
cs_CZ: Dnešní návštěvník

en: Today Visit
cs_CZ: Dnešní návštěva

en: Yesterday Visitor
cs_CZ: Včerejší návštěvník

en: Yesterday Visit
cs_CZ: Včerejší návštěva

en: Total Visitor
cs_CZ: Celkem návštěvníků

en: Total Visit
cs_CZ: Celkem návštěv

en: None
cs_CZ: Žádný

en: About
cs_CZ: O

en: Disable map
cs_CZ: Vypnout mapu

en: Disable the map display
cs_CZ: Vypnout zobrazení mapy

en: Get country location from Google
cs_CZ: Získat polohu země z Google

en: This feature may cause a performance degradation when viewing statistics and is only valid if the map type is set to "Google".
cs_CZ: Tato funkce může způsobit snížení výkonu při prohlížení statistiky a je platná pouze pokud typ mapy je nastavena na "Google".

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Maintenance
cs_CZ: Údržba

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Once Weekly
cs_CZ: Jednou týdně

en: Once Every 2 Weeks
cs_CZ: Jednou za 2 týdny

en: Once Every 4 Weeks
cs_CZ: Jednou za 4 týdny

en: Statistics
cs_CZ: Statistiky

en: Show site stats in sidebar.
cs_CZ: Zobrazit statistiky stránek v postranním panelu.

en: Week Visit
cs_CZ: Týdenní návštěva

en: Month Visit
cs_CZ: Měsíční návštěva

en: Years Visit
cs_CZ: Roční návštěvnost

en: Total Page Views
cs_CZ: Celkový počet zobrazení stránky

en: Search Engine referred
cs_CZ: Vyhledávač podle

en: Total Posts
cs_CZ: Celkem příspěvků

en: Total Pages
cs_CZ: Celkem stránek

en: Total Comments
cs_CZ: Celkem komentářů

en: Total Spams
cs_CZ: Celkem Spamů

en: Total Users
cs_CZ: Celkem uživatelů

en: Average Posts
cs_CZ: Průměr příspěvků

en: Average Comments
cs_CZ: Průměr komentářů

en: Average Users
cs_CZ: Průměr uživatelů

en: Last Post Date
cs_CZ: Datum posledního příspěvku

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Items
cs_CZ: Položky

en: Yesterday visit
cs_CZ: Včera návštěv

en: Search Engine Referred
cs_CZ: Vyhledávač podle

en: Select type of search engine
cs_CZ: Vyberte typ vyhledávače

en: WP Statistics
cs_CZ: WP Statistiky

en: Complete statistics for your WordPress site.
cs_CZ: Kompletní statistiky pro váš web WordPress.

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Click here to visit the plugin on WordPress.org
cs_CZ: Chcete-li navštívit plugin WordPress.org

en: Visit WordPress.org page
cs_CZ: Navštivte stránku WordPress.org

en: Click here to rate and review this plugin on WordPress.org
cs_CZ: Klikněte zde pro hodnocení a recenzování tento plugin na WordPress.org

en: Rate this plugin
cs_CZ: Ohodnoť tento plugin

en: Overview
cs_CZ: Přehled

en: Searches
cs_CZ: Vyhledávání

en: Search Words
cs_CZ: Hledaná slova

en: Optimization
cs_CZ: Optimalizace

en: Manual
cs_CZ: Manuál

en: Today visitor
cs_CZ: Dnešní návštěvník

en: Today visit
cs_CZ: Dnešní návštěva

en: Yesterday visitor
cs_CZ: Včera návštěvníků

en: View Stats
cs_CZ: Zobrazit statistiky

en: Download ODF file
cs_CZ: Stáhnout soubor ODF

en: Download HTML file
cs_CZ: Stáhnout HTML soubor

en: Manual file not found.
cs_CZ: Ruční soubor nebyl nalezen.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
cs_CZ: Nemáte dostatečná práva pro přístup na tuto stránku.

en: Error downloading GeoIP database from: %s - %s
cs_CZ: Chyba při stahování GeoIP databáze od: %s - %s

en: Error could not open downloaded GeoIP database for reading: %s
cs_CZ: Chyba nelze otevřít stažené GeoIP databázi pro čtení: %s

en: Error could not open destination GeoIP database for writing %s
cs_CZ: Chyba nelze otevřít cílovou databázi GeoIP pro psaní %s

en: GeoIP Database updated successfully!
cs_CZ: GeoIP Databáze byla úspěšně aktualizována!

en: Error downloading browscap database from: %s - %s
cs_CZ: Chyba při stahování browscap databáze od: %s - %s

en: browscap database updated successfully!
cs_CZ: Browscap databáze úspěšně aktualizován!

en: browscap already at current version!
cs_CZ: Browscap již v aktuální verzi!

en: Top 10 Browsers
cs_CZ: Top 10 Prohlížečů

en: Top 10 Countries
cs_CZ: Pořadí

en: Hit Statistics
cs_CZ: Statistika hitů

en: Top 10 Pages
cs_CZ: Top 10 stránek

en: Recent Visitors
cs_CZ: Aktuální návštěvníci

en: Top Referring Sites
cs_CZ: Nejlepší odkazující stránky

en: Search Engine Referrals
cs_CZ: Vyhledávací Engine odkazy

en: Summary
cs_CZ: Souhrn

en: Latest Search Words
cs_CZ: Poslední vyhledávaný slova

en: Unable to load the GeoIP database, make sure you have downloaded it in the settings page.
cs_CZ: Nemožné nahrát GeoIP databázi, zajistěte stažení v nastavení.

en: Updated %s GeoIP records in the visitors database.
cs_CZ: Aktualizovat %s GeoIP záznamy v databázi návětěvníků.

en: %s data older than %s days purged successfully.
cs_CZ: %s data starší než %s dnφ úspěšně vyprázdněna.

en: No records found to purge from %s!
cs_CZ: Žádné záznamy nalezeny očistit od %s!

en: Please select a value over 30 days.
cs_CZ: Prosím vyber hodnotu nad 30 dní.

en: Browser Statistics
cs_CZ: Statistiky prohlížečů

en: Click to toggle
cs_CZ: Klik na vypínač

en: Browsers
cs_CZ: Prohlížeče

en: Browsers by type
cs_CZ: Prohlížeče podle typu

en: Platform
cs_CZ: Platforma

en: Browsers by platform
cs_CZ: Platforma prohlížečů

en: %s Version
cs_CZ: %s Verze

en: Attention: Exclusion are not currently set to be recorded, the results below may not reflect current statistics!
cs_CZ: Pozor: Vyloučení nejsou nastaveny v současnosti zaznamenávají, výsledky níže nemusí odrážet aktuální statistiky!

en: Exclusions Statistics
cs_CZ: Vyloučení statistiky

en: 10 Days
cs_CZ: 10 Dnů

en: 20 Days
cs_CZ: 20 Dnů

en: 30 Days
cs_CZ: 30 Dnů

en: 2 Months
cs_CZ: 2 Měsíce

en: 3 Months
cs_CZ: 3 Měsíce

en: 6 Months
cs_CZ: 6 Měsíců

en: 9 Months
cs_CZ: 9 Měsíců

en: 1 Year
cs_CZ: 1 Rok

en: Exclusions Statistical Chart
cs_CZ: Statistický graf vyjímek

en: Excluded hits in the last
cs_CZ: Vyloučené hity v posledních

en: days
cs_CZ: dnů

en: Number of excluded hits
cs_CZ: Počet vyjmutých hitů

en: Hits Statistics Chart
cs_CZ: Graf statistiky přístupů

en: Hits in the last
cs_CZ: Hity v posledních

en: Number of visits and visitors
cs_CZ: Počet návštěv a návštěvníků

en: Visit
cs_CZ: Návštěva

en: Visitor
cs_CZ: Návštěvník

en: Latest Search Word Statistics
cs_CZ: Stastiky posledně vyhledávaných slov

en: #hash#
cs_CZ: #hash #

en: Map
cs_CZ: Mapa

en: Page
cs_CZ: Stránka

en: From
cs_CZ: Od

en: All
cs_CZ: Všechno

en: Recent Visitor Statistics
cs_CZ: Nedávné statistiky návštěvnosti

en: Page Trend for Post ID
cs_CZ: Stránky Trend pro ID příspěvku

en: Page Trend
cs_CZ: Stránky Trend

en: Search Engine Referral Statistics
cs_CZ: Vyhledávací Engine referenční Statistika

en: Search engine referrals in the last
cs_CZ: Vyhledávací stroj doporučení v posledních

en: Number of referrals
cs_CZ: Počet odkazů

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Top Countries
cs_CZ: Top zemí

en: Rank
cs_CZ: Vlajka

en: Flag
cs_CZ: Počet návštěvníků

en: Country
cs_CZ: Země

en: Visitor Count
cs_CZ: Počet návštěvníků

en: Top Pages
cs_CZ: Nejlepší stránky

en: Top 5 Pages Trends
cs_CZ: Top 5 stránek trendy

en: Top 5 Page Trending Stats
cs_CZ: Top 5 stránek trendy statistiky

en: Number of Hits
cs_CZ: Počet přístupů

en: No page title found
cs_CZ: Žádný titulek stránky nalézt

en: Visits
cs_CZ: Návštěvy

en: To be added soon
cs_CZ: Brzy bude přidáno

en: Referring sites from
cs_CZ: Odkazující stránky od

en: References
cs_CZ: Odkazy

en: About WP Statistics Version %s
cs_CZ: O WP Statistics Verze %s

en: Website
cs_CZ: Web stránky

en: Rate and Review
cs_CZ: Hodnotit a recenzovat

en: More Information
cs_CZ: Více informací

en: This product includes GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
cs_CZ: Tento produkt obsahuje GeoLite2 data vytvořená MaxMind, k dispozici od %s.

en: Other
cs_CZ: Jiný

en: Today Visitors Map
cs_CZ: Dnešní mapa návštšvníků

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: User(s) Online
cs_CZ: Online uživatelé

en: Today
cs_CZ: Dnes

en: Yesterday
cs_CZ: Včera

en: Daily Total
cs_CZ: Denně celkem

en: Current Time and Date
cs_CZ: Aktuální čas a datum

en: (Adjustment)
cs_CZ: (Nastavení)

en: Date: %s
cs_CZ: Datum: %s

en: Time: %s
cs_CZ: Čas: %s

en: Hits
cs_CZ: Hity

en: Access denied!
cs_CZ: Přístup zakázán!

en: %s agent data deleted successfully.
cs_CZ: %s agenta data úspěšně smazána.

en: Please select the desired items.
cs_CZ: Prosím vyber požadované položky.

en: %s platform data deleted successfully.
cs_CZ: údaje platforma %s úspěšně smazána.

en: %s table data deleted successfully.
cs_CZ: data tabulky %s úspěšně smazána.

en: Error, %s not emptied!
cs_CZ: Chyba, %s není vyprázdněno!

en: Database Setup
cs_CZ: Nastavení databáze

en: Re-run Install
cs_CZ: Spusťte znovu instalaci

en: Install Now!
cs_CZ: Nainstalujte nyní!

en: If for some reason your installation of WP Statistics is missing the database tables or other core items, this will re-execute the install process.
cs_CZ: Pokud z nějakého důvodu instalace WP Statistics chybí, databázové tabulky nebo jiné položky jádro, to bude znovu provést instalačního procesu.

en: Database Index
cs_CZ: Databáze Index

en: Countries
cs_CZ: Země

en: Update Now!
cs_CZ: !Aktualizovat nyní

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistitors table, delete duplicate entries and add the index.
cs_CZ: Starší instalace WP Statistics umožňují Duplicitní položky v tabulce návštěvníků v případě rohové. Novější instalace se proti tomu bránit s jedinečný index v tabulce. Chcete-li vytvořit index na starší instaluje duplicitní položky musí být odstraněny jako první. Klepnutím na "Update Now" prohledá tabulku vistitors, odstranit duplicitní položky a přidat indexu.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visitors table.
cs_CZ: Tato operace může trvat dlouhou dobu na nainstaluje s mnoha řádků v tabulce návštěvníků.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
cs_CZ: Starší instalace WP Statistics umožňují Duplicitní položky v tabulce návštěvníků v případě rohové. Novější instalace se proti tomu bránit s jedinečný index v tabulce.

en: Congratulations, your installation is already up to date, nothing to do.
cs_CZ: Gratulujeme vaše instalace je již datum, nic společného.

en: Export from
cs_CZ: Export od

en: Please select
cs_CZ: Prosím vyber

en: Select the table for the output file.
cs_CZ: Vyberte tabulku pro výstupní soubor.

en: Export To
cs_CZ: Exportovat do

en: Select the output file type.
cs_CZ: Vyber typ výstupní souboru.

en: Include Header Row
cs_CZ: Zahrnout řádek záhlaví

en: Include a header row as the first line of the exported file.
cs_CZ: Zahrnout řádek záhlaví jako první řádek v exportovaném souboru.

en: Start Now!
cs_CZ: Start Nyní!

en: Visitors
cs_CZ: Návštěvníci

en: Are you sure?
cs_CZ: Jste si jistý?

en: Empty Table
cs_CZ: Prázdná tabulka

en: All data table will be lost.
cs_CZ: Všechna data budou ztracena!

en: Clear now!
cs_CZ: Vyčistit nyní!

en: Purge records older than
cs_CZ: Pročistit záznamy starší než

en: Deleted user statistics data older than the selected number of days.  Minimum value is 30 days.
cs_CZ: Odstraněný uživatel statistická data starší než zvolený počet dní. Minimální hodnota je 30 dní.

en: Purge now!
cs_CZ: Pročistit nyní!

en: Delete User Agent Types
cs_CZ: Odstranit typy uživatelských agentů

en: Delete Agents
cs_CZ: Smazat Agenty

en: All visitor data will be lost for this agent type.
cs_CZ: Všechna data návštěvníků budou ztraceny pro tento typ agenta.

en: Delete now!
cs_CZ: Smazat nyní!

en: Delete Platforms
cs_CZ: Vymazat platformy

en: All visitor data will be lost for this platform type.
cs_CZ: Všechna data návštěvníků budou ztraceny pro tento typ platformy.

en: Resources
cs_CZ: Zdroje

en: Memory usage in PHP
cs_CZ: Využití paměti v PHP

en: Byte
cs_CZ: Bytů

en: PHP Memory Limit
cs_CZ: PHP Paměť Limit

en: The memory limit a script is allowed to consume, set in php.ini.
cs_CZ: Limit paměti skriptu je dovoleno konzumovat, v php.ini.

en: Number of rows in the %s table
cs_CZ: Počet řádků v tabulce %s

en: Row
cs_CZ: Řádek

en: Number of rows
cs_CZ: Počet řádků

en: Version Info
cs_CZ: Verze info

en: WP Statistics Version
cs_CZ: WP Statistics Verze

en: The WP Statistics version you are running.
cs_CZ: Používáte verzi WP Statistics.

en: PHP Version
cs_CZ: PHP Verze

en: The PHP version you are running.
cs_CZ: PHP verze kterou používáte.

en: PHP Safe Mode
cs_CZ: PHP Bezpečný mód

en: Is PHP Safe Mode active.  The GeoIP code is not supported in Safe Mode.
cs_CZ: Je PHP nouzovém režimu aktivní. GeoIP kód není podporován v nouzovém režimu.

en: jQuery Version
cs_CZ: jQuery Verze

en: The jQuery version you are running.
cs_CZ:  Query verze kterou používáte.

en: cURL Version
cs_CZ: cURL Verze

en: cURL not installed
cs_CZ: cURL není instalováno

en: The PHP cURL Extension version you are running.  cURL is required for the GeoIP code, if it is not installed GeoIP will be disabled.
cs_CZ: PHP cURL Extension verze kterou používáte.  cURL je požadováno pro GeoIP kód, jestliže neni instalování GeoIP bude vypnuté.

en: Installed
cs_CZ: Instalováno

en: Not installed
cs_CZ: Neinstalováno

en: File Info
cs_CZ: Informace o souboru

en: GeoIP Database
cs_CZ: GeoIP databáze

en: Database file does not exist.
cs_CZ: Databáze neexistuje

en: , created on
cs_CZ: , na

en: The file size and date of the GeoIP database.
cs_CZ: Velikost souboru a datum GeoIP databáze.

en: browscap.ini File
cs_CZ: Soubor Browscap.ini

en: browscap.ini file does not exist.
cs_CZ: Soubor Browscap.ini neexistuje.

en: The file size and date of the browscap.ini file.
cs_CZ: Velikost souboru a datum souboru browscap.ini.

en: browscap Cache File
cs_CZ: Browscap soubor mezipaměti

en: browscap cache file does not exist.
cs_CZ: Browscap cache soubor neexistuje.

en: The file size and date of the browscap cache file.
cs_CZ: Velikost souboru a datum tohoto souboru browscap.

en: Client Info
cs_CZ: Klient Info

en: Client IP
cs_CZ: Klient IP

en: The client IP address.
cs_CZ: Klientovo IP adresa

en: User Agent
cs_CZ: Uživatelský agent

en: The client user agent string.
cs_CZ: Řetězec agenta uživatele klienta.

en: This will replace all IP addresses in the database with hash values and cannot be undo, are you sure?
cs_CZ: To nahradí všechny IP adresy v databázi hodnoty hash a nemůže být zpět, jste si jisti?

en: GeoIP Options
cs_CZ: GeoIP Vlastnosti

en: Updates any unknown location data in the database, this may take a while
cs_CZ: Aktualizuje všechny neznámé lokalizační údaje v databázi, to může chvíli trvat

en: IP Addresses
cs_CZ: Adresy IP

en: Hash IP Addresses
cs_CZ: Algoritmus hash IP adresy

en: Replace IP addresses in the database with hash values, you will not be able to recover the IP addresses in the future to populate location information afterwards and this may take a while
cs_CZ: Nahradit hodnoty hash, adresy IP v databázi nebude možné obnovit adresy IP v budoucnu k vyplnění informací o umístění později a to může chvíli trvat

en: IP Addresses replaced with hash values.
cs_CZ: IP adresy nahrazeny hodnoty hash.

en: Install routine complete.
cs_CZ: Instalujte kompletní rutina.

en: Resources/Information
cs_CZ: Zdroje/Informace

en: Purging
cs_CZ: Pročištění

en: Database
cs_CZ: Databáze

en: Updates
cs_CZ: Aktualizace

en: WP Statistics V%s
cs_CZ: WP Statistiky V%s

en: Visit Us Online
cs_CZ: Navštivte nás Online

en: Come visit our great new %s and keep up to date on the latest news about WP Statistics.
cs_CZ: Přijďte navštívit naše skvělé nové %s a aktualizuje na nejnovější zprávy o WP Statistics.

en: website
cs_CZ: webové stránky

en: Rate and Review at WordPress.org
cs_CZ: Ohodnoť a prohlédni WordPress.org

en: Thanks for installing WP Statistics, we encourage you to submit a
cs_CZ: Děkujeme za instalaci WP Stastiky, doporučujeme ti zaslat

en: rating and review
cs_CZ: Hodnocení a recenze

en: over at WordPress.org.  Your feedback is greatly appreciated!
cs_CZ: více než na WordPress.org. Vaše zpětná vazba je velmi ceněn!

en: Translations
cs_CZ: Překlady

en: WP Statistics supports internationalization and we encourage our users to submit translations, please visit our %s to see the current status and %s if you would like to help.
cs_CZ: WP Statistics podporuje internacionalizaci a doporučujeme našim uživatelům odeslat překlady, navštivte prosím naši %s Chcete-li zobrazit aktuální stav a %s, pokud byste chtěli pomoci.

en: translation collaboration site
cs_CZ: Web pro spolupráci Překlad

en: drop us a line
cs_CZ: Podejte nám zprávu

en: Support
cs_CZ: Podpora

en: We're sorry you're having problem with WP Statistics and we're happy to help out.  Here are a few things to do before contacting us:
cs_CZ: Omlouváme se, máte problémy s WP Statistics a my jsme rádi pomohli. Zde je pár věci na práci než se obrátíte na nás:

en: Have you read the %s?
cs_CZ: Četli jste %s?

en: FAQs
cs_CZ: Nejčastější dotazy

en: manual
cs_CZ: manuál

en: Have you search the %s for a similar issue?
cs_CZ: Už jste Hledat %s pro podobný problém?

en: support forum
cs_CZ: fórum podpory

en: Have you search the Internet for any error messages you are receiving?
cs_CZ: Už jste Hledat na internetu pro všechny chybové zprávy, které obdržíte?

en: And a few things to double-check:
cs_CZ: A pár věcí na dvakrát:

en: How's your memory_limit in php.ini?
cs_CZ: Jak máš nastaven memory_limit v php.ini?

en: Have you tried disabling any other plugins you may have installed?
cs_CZ: Už jste vyzkoušeli, zakázání jiné pluginy, které jste nainstalovali?

en: Have you tried using the default WordPress theme?
cs_CZ: Už jste vyzkoušeli pomocí výchozí WordPress téma?

en: Have you double checked the plugin settings?
cs_CZ: Zkontrolovali jste dvojí nastavení pluginu?

en: Do you have all the required PHP extensions installed?
cs_CZ: Máte instalované všechny vyžadované PHP rozšíření?

en: Are you getting a blank or incomplete page displayed in your browser?  Did you view the source for the page and check for any fatal errors?
cs_CZ: Dostáváš prázdné nebo neúplné stránky zobrazené v prohlížeči? Jste zobrazit zdroj jazyk pro stránku a zkontrolujte případné závažné chyby?

en: Have you checked your PHP and web server error logs?
cs_CZ: Zkontrolovali jste protokolů chyb serveru PHP a web?

en: Still not having any luck?
cs_CZ: Ještě nemají žádné štěstí?

en: Then please open a new thread on the %s and we'll respond as soon as possible.
cs_CZ: Pak prosím otevřít nové vlákno na %s a odpovíme co nejdříve.

en: WordPress.org support forum
cs_CZ: Fórum podpory WordPress.org

en: Alternatively %s support is available as well.
cs_CZ: Další možností %s podpora je k dispozici také.

en: Access Levels
cs_CZ: Úrovně přístupů

en: Required user level to view WP Statistics
cs_CZ: Požadována uživatelská úrověn k prohlížení WP Statistik

en: Required user level to manage WP Statistics
cs_CZ: Uživatelská úroveň pro správu statistiky WP

en: See the %s for details on capability levels.
cs_CZ: Viz %s další informace o úrovních schopností.

en: WordPress Roles and Capabilities page
cs_CZ: Stránky WordPress rolí a funkcí

en: Hint: manage_network = Super Admin Network, manage_options = Administrator, edit_others_posts = Editor, publish_posts = Author, edit_posts = Contributor, read = Everyone.
cs_CZ: Tip: manage_network = Super Admin síť, manage_options = správce, edit_others_posts = Editor, publish_posts = autor, edit_posts = přispěvatel, číst = všichni.

en: Each of the above casscades the rights upwards in the default WordPress configuration.  So for example selecting publish_posts grants the right to Authors, Editors, Admins and Super Admins.
cs_CZ: Každý z výše uvedených casscades práva směrem nahoru v WordPress výchozí konfiguraci. Tak například výběrem publish_posts uděluje právo autorů, redaktoři, administrátoři a Super Admins.

en: If you need a more robust solution to delegate access you might want to look at %s in the WordPress plugin directory.
cs_CZ: Pokud budete potřebovat robustnější řešení pro přístup delegáta budete chtít podívat na %s do WordPress plugin adresáři.

en: Exclusions
cs_CZ: Vyjímky

en: Record exclusions
cs_CZ: Vyloučení záznamů

en: Enable
cs_CZ: Zapnout

en: This will record all the excluded hits in a separate table with the reasons why it was excluded but no other information.  This will generate a lot of data but is useful if you want to see the total number of hits your site gets, not just actual user visits.
cs_CZ: To bude zaznamenávat všechny vyloučené hity v samostatné tabulce s důvody, proč byla vyloučena, ale žádné další informace. To bude generovat velké množství dat, ale je užitečné, pokud chcete zobrazit celkový počet přístupů vašich stránek dostane, ne jen skutečné uživatele návštěvy.

en: Exclude User Roles
cs_CZ: Vyloučení rolí uživatelů

en: Exclude
cs_CZ: Vyjímka

en: Exclude %s role from data collection.
cs_CZ: Vylučte úlohu %s ze sběru údajů.

en: IP/Robot Exclusions
cs_CZ: IP/Robot vyjímky

en: Robot list
cs_CZ: Seznam robotů

en: A list of words (one per line) to match against to detect robots.  Entries must be at least 4 characters long or they will be ignored.
cs_CZ: Seznam slov, (jeden na řádek) porovnávat odhalit roboty. Položky musí být dlouhé nejméně 4 znaky, nebo budou ignorovány.

en: Reset to Default
cs_CZ: Reset do Defaultního nastavení

en: Force robot list update after upgrades
cs_CZ: Vynutit robota seznamu aktualizaci po inovaci

en: Force the robot list to be reset to the default after an update to WP Statistics takes place.  Note if this option is enabled any custom robots you have added to the list will be lost.
cs_CZ: Platnost seznamu robota tak, aby obnovit na výchozí po aktualizaci statistiky WP se koná. Poznámka: je-li tato možnost povolena, žádné vlastní roboty, které jste přidali do seznamu budou ztraceny.

en: Excluded IP address list
cs_CZ: Vyloučené seznam adres IP

en: A list of IP addresses and subnet masks (one per line) to exclude from statistics collection (both 192.168.0.0/24 and 192.168.0.0/255.255.255.0 formats are accepted).  To specify an IP address only, use a subnet value of 32 or 255.255.255.255.
cs_CZ: Seznam adres IP a podsítě masky (jeden na řádek) vyloučit ze sběru statistických údajů (192.168.0.0/24 a 192.168.0.0/255.255.255.0 formáty jsou přijímány). Chcete-li určit adresu IP, použijte podsítě hodnotu 32 nebo 255.255.255.255.

en: Add 10.0.0.0
cs_CZ: Přidat 10.0.0.0

en: Add 172.16.0.0
cs_CZ: Přidat 172.16.0.0

en: Add 192.168.0.0
cs_CZ: Přidat 192.168.0.0

en: Site URL Exclusions
cs_CZ: URL vyjímky

en: Excluded login page
cs_CZ: Vyloučené přihlašovací stránka

en: Exclude the login page for registering as a hit.
cs_CZ: Vylučte přihlašovací stránku pro registraci jako hit.

en: Excluded admin pages
cs_CZ: Vyloučené admin stránky

en: Exclude the admin pages for registering as a hit.
cs_CZ: Vylučte admin stránky pro registraci jako hit.

en: browscap settings
cs_CZ: Browscap nastavení

en: browscap usage
cs_CZ: Browscap využití

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: The browscap database will be downloaded and used to detect robots.
cs_CZ: Browscap databáze bude stáhnout a slouží k detekci roboty.

en: Update browscap Info
cs_CZ: Aktualizovat browscap Info

en: Download browscap Database
cs_CZ: Stáhnout browscap databáze

en: Save changes on this page to download the update.
cs_CZ: Uložte změny na této stránce můžete stáhnout aktualizaci.

en: Schedule weekly update of browscap DB
cs_CZ: Rozvrh týdenní aktualizace browscap DB

en: Next update will be
cs_CZ: Další update bude

en: Download of the browscap database will be scheduled for once a week.
cs_CZ: Ke stažení browscap databáze bude naplánován pro jednou za týden.

en: This will delete the manual when you save the settings, are you sure?
cs_CZ: To odstraní ruční, když uložíte nastavení, jste si jisti?

en: This feature will not store IP addresses in the database but instead used a unique hash.  The "Store entire user agent string" setting will be disabled if this is selected.  You will not be able to recover the IP addresses in the future to recover location information if this is enabled.
cs_CZ: Tato funkce nebude ukládat IP adresy do databáze, ale místo toho používá jedinečný algoritmus hash. "Store celé uživatelské agent string" nastavení bude zakázáno, pokud je vybrána tato možnost. Nebude schopen obnovit adresy IP v budoucnosti obnovit informace o poloze, pokud je to povoleno.

en: Users Online
cs_CZ: Uživatelé online

en: User online
cs_CZ: Uživatel online
