WP Statistics - en to ku_IQ translation catalogue (543 entries)

en: &#151; You are running an unsupported version of PHP.
ku_IQ: ئێوە خەریکی کارکردن بە وشانی پاڵپشتی نەکراویphpین

en: WP Statistics Disabled
ku_IQ: ئامار ناچالاک بووە

en: Please contact your hosting provider to upgrade to a supported version or disable WP Statistics to remove this message.
ku_IQ: WP ئاماری PHP وشانی٪ s ناسراوە کە پاڵپشتی ناکرێت WP پێویستی PHP وشانی ٪ s و سەرتر هەیە!

en: ERROR: Widget not found!
ku_IQ: هەڵە : ویجیت پەیدا نەبوو

en: Loading...
ku_IQ: خرمەخرم......

en: Reloading...
ku_IQ: لە کاتی هەڵگرساندەوە....

en: Top Visitors
ku_IQ: دوایین سەردانەکان

en: optimization page
ku_IQ: پەڕەی چاکسازی

en: Enabled
ku_IQ: چالاک کرا

en: Purge Old Data Daily
ku_IQ: سڕینەوەی زانیاری ڕۆژانە

en: Purge data older than
ku_IQ: سڕینەوەی زانیاری کۆنەتتر

en: No visitors found to purge.
ku_IQ: هیچ سەردانێک پەیدا نەبو

en: %s records purged successfully.
ku_IQ: %s گوزارش بە سەرکەوتوویی پاککران.

en: Number of hits must be greater than or equal to 10!
ku_IQ: ژمارەی گوزارشەکانی سەرەوە ١٠ یان سەرت لەو بن.

en: Page Visits
ku_IQ: سەردانی پەڕە

en: Page Count
ku_IQ: ژمارەی بەرگە

en: Comment Count
ku_IQ: ژمارەی بۆچوون

en: Spam Count
ku_IQ: ژمارەی سپام

en: User Count
ku_IQ: ژمارەی بەکارهێنەر

en: Post Average
ku_IQ: مامناوەندی نووسراوە

en: Comment Average
ku_IQ: مامناوەندی لێدوان

en: User Average
ku_IQ: مامناوەندی بەکارهێنەر

en: Search Provider
ku_IQ: سرویسی گەڕان

en: The search provider to get statistics on.
ku_IQ: خزمەتگوزاری گەڕان بۆ ئامارەکان

en: Number Format
ku_IQ: فۆرماتی ژمارە

en: The format to display numbers in: i18n, english, none.
ku_IQ: فۆرماتی ژمارەکان بۆ نیشاندانی : i18n, ئینگلیزی یان هیچ.

en: English
ku_IQ: ئینگلیزی

en: International
ku_IQ: نێودەوڵەتی

en: Hits Statistics Summary
ku_IQ: کورتەی ئامار

en: Chart Total
ku_IQ: تەواو هێڵیکاریەکان

en: All Time Total
ku_IQ: گشتی کاتەکان

en: Have you thought about donating to WP Statistics?
ku_IQ: ئایا لە بارەی پاڵپستی لە زیادکراوەی ئاماری وۆردپرێس تێفکراوی

en: Donate
ku_IQ: یارمەتی

en: Fell like showing us how much you enjoy WP Statistics?  Drop by our %s page and show us some love!
ku_IQ: ئایا لە زیادکراوەی ئاماری وۆردپرێس سودت وەرگرتووە دەتوانیت لە پەڕەی %s خوازی خۆتمان پێ نیشان بدەی

en: donation
ku_IQ: یارمەتی

en: Donate Now!
ku_IQ: ئێستا پاڵپستی بکەن

en: Close
ku_IQ: داخستن

en: Select the statistic you wish to display.
ku_IQ: هەڵبژاردنی ئامارێک کە پێت خۆشە نیشانبدرێت

en: Statistic
ku_IQ: ئامار

en: Post Count
ku_IQ: ژمارەی ناردراوە

en: Time Frame
ku_IQ: ڕوخساری کات

en: to
ku_IQ: تا

en: Go
ku_IQ: بڕۆ

en: Rank #5
ku_IQ: پلە#5

en: Rank #4
ku_IQ: پلەی #٤

en: Rank #3
ku_IQ: پلەی  #3

en: Rank #1
ku_IQ: پلای #١

en: Rank #2
ku_IQ: پلای #٢

en: Visits Table
ku_IQ: خشتی سەردان

en: Filtered by
ku_IQ: پێڵاوە بە

en: Range
ku_IQ: پلە

en: Do not use the translations and instead use the English defaults for WP Statistics (requires two page loads)
ku_IQ: وەرگێرانەکان بەکارمەهێنە و لە جیاتی ئەوە ئینگلیزی وەکو زمانی بنچینەیی بۆ WP Statistics  بەکاربهێنە (پێویستی بە بارکردنی دوو پەڕ هەیە)

en: Force English
ku_IQ: ئئنگلیزی بەزۆر

en: Languages
ku_IQ: زمانەکان

en: Note: this option will NOT handle url parameters (anything after the ?), only to the script name.  Entries less than two characters will be ignored.
ku_IQ: تێبینی: ئەم هەڵبژاردنە هیچ پارامێتەری بەستەرێک لە ئەستۆناگرێت ( هەر شتێک لەدوای ؟)، تەنها بۆ ناوی سکریپتەکە. هەر تێنوسراوێک کەمتر لە دوو پیت پشتگوێ دەخرێت.

en: A list of local urls (ie. /wordpress/about, one per line) to exclude from statistics collection.
ku_IQ: لیستێک لە بەستەرە ناوخۆییەکان (نمونە /wordpress/about بۆ هەر دێڕێک یەک) بۆ دەرکردنی لە کۆکراوەی ئامارەکان.

en: Excluded URLs list
ku_IQ: لیستی بەستەرە دەرکراوەکان

en: Excluded URL
ku_IQ: بەستەری دەرکراو

en: Last 365 Days (Year)
ku_IQ: ٣٦٥ ڕۆژ ڕابردوو(ساڵ)

en: Last 30 Days (Month)
ku_IQ: ٣٠ ڕۆژ ڕابردوو (مانگ)

en: Last 7 Days (Week)
ku_IQ: ٧ ڕۆژی ڕابردوو(هەفتە)

en: Yahoo!
ku_IQ: یاهو

en: Yandex
ku_IQ: یاندیکس

en: DuckDuckGo
ku_IQ: دەک دەک گۆو

en: Bing
ku_IQ: بینگ

en: Baidu
ku_IQ: بەیدوو

en: Feeds
ku_IQ: پێشبردنەکان

en: User Role
ku_IQ: ڕۆڵی بەرکارهێنەر

en: Login Page
ku_IQ: پەڕی چوونەژوورەوە

en: Admin Page
ku_IQ: پەڕی بەڕێوەبەر

en: Self Referral
ku_IQ: ئاراستەکردنی خۆیی

en: IP Match
ku_IQ: یەکگرتنەوەی ئایپی

en: Robot
ku_IQ: ڕۆبۆت

en: Currently there are no users online in the site.
ku_IQ: .لە ئێستادا هیچ بەکارهێنەرێک بۆ ئەم ماڵپەڕ لەسەرهێڵ نییە

en: Robot Threshold
ku_IQ: لێواری ڕۆبۆت

en: Honey Pot
ku_IQ: مەنجەڵی هەنگوین

en: Page Trending Stats
ku_IQ: ئامارەکانی پەڕی زۆر خوازراو

en: Hostname
ku_IQ: ناوی خانەخوێ

en: Enable or disable this feature
ku_IQ: ئەم تایبەتمەندیە چالاک یان ناچالاک بکە

en: Check for online users every
ku_IQ: پشکنین بۆ بەکارهێنەرانی سەرهێڵ بکە هەموو

en: Second
ku_IQ: چرکەیەک

en: Time for the check accurate online user in the site. Now: %s Second
ku_IQ: کات بۆ پشکنینی دروستی بەکارهێنەری سەرهیڵ لەم ماڵپەڕە. ئێستا %s چرکەیە

en: Record all user
ku_IQ: تۆمارکردنی گشت بەکارهێنەر

en: Ignores the exclusion settings and records all users that are online (including self referrals and robots).  Should only be used for troubleshooting.
ku_IQ: ڕێکخستنی دەرکردەکان و تۆمارەکانی هەموو بەکارهێنەرانی سەرهێڵ پشتگوێ بخە ( بەلەخۆگرتنی ئاراستەکردنی خۆیی و ڕۆبۆتەکان). پێویستە تەنها بۆ دیاریکردنی کێشە بەکاربهێندرێت.

en: Store entire user agent string
ku_IQ: تەواوی زنجیرەی بەکارهێنەری بریکار پاشەکەوت بکە

en: Only enabled for debugging
ku_IQ: تەنها چالاک بکرێت بۆ هەڵەدۆزین

en: Coefficient per visitor
ku_IQ: هاوچوستی بۆ هەر سەردانکارێک

en: For each visit to account for several hits. Currently %s.
ku_IQ: بۆ هەر سەردانێک بۆ هەژمارکردنی ژمارەیەک هەڵدانەوە. لە ئێستادا %s.

en: Pages
ku_IQ: پەڕەكان

en: Track all pages
ku_IQ: شوێن پێی هەموو پەڕەکان بکە

en: Strip parameters from URI
ku_IQ: لابردنی پارامێتەرەکان لە بەستەرەکە

en: This will remove anything after the ? in a URL.
ku_IQ: ئەمە هەموو شتێک دەسڕێتەوە لە دوای ؟ لە بەستەرێکدا

en: Disable hits column in post/pages list
ku_IQ: ستونی هەڵدانەوەکان لە لیستی بابەت\پەڕەکان ناچالاک بکە

en: Miscellaneous
ku_IQ: هەمەجۆر

en: Show stats in menu bar
ku_IQ: ئامارەكان لە لیست ئامراز پێشان بدە

en: No
ku_IQ: نەخێر

en: Yes
ku_IQ: بەڵێ

en: Show stats in admin menu bar
ku_IQ: ئامارەكان لە لیست ئامرازی بەڕێوەبەر پێشان بدە

en: Hide admin notices about non active features
ku_IQ: ئاگاداركردنەوەكانی بەڕێوەبەر بشارەوە سەبارەت بە تایبەتمەندییە ناچالاكەكان

en: By default WP Statistics displays an alert if any of the core features are disabled on every admin page, this option will disable these notices.
ku_IQ: لە بنەرەت زیادکراوەی ئاماری وۆردپرێس  تواناییەکانی ناچالاکی زیاد کراوە بە شێوەی هەڵە لە پەڕەی بەڕێوەبەر نیشان ئەدات.ئەم هەڵبژاردە ئەم تایبەتمەندییە ناچالاک دەکات

en: Delete the manual
ku_IQ: سڕینەوەی پەڕگەی ڕینمایی

en: By default WP Statistics stores the admin manual in the plugin directory (~5 meg), if this option is enabled it will be deleted now and during upgrades in the future.
ku_IQ: لە بنەرەت پەرگەی ڕینمایی بەکارهێنەرزیادکراوەی ئامار لە بوخچەی زیادکراوەی ئامار بە قەبارەی(٥مێگابایت) دانراوە.گەر ئەم هەڵبژاردە چالاک بێت هەر ئێستا  سڕایەوە و لەکاتی بەڕۆژ بوونەوەس نامێنێت.

en: Search Engines
ku_IQ: مەکینەکانی گەڕان

en: Disabling all search engines is not allowed, doing so will result in all search engines being active.
ku_IQ: ناچاڵاککردنی مەکینەکانی گەڕان کە پێویستت پێیان نییە..ئەم کارە لە ئاکامی گشتی مەکینەکان کارگێڕی هەیە.

en: disable
ku_IQ: ناچالاک

en: Disable %s from data collection and reporting.
ku_IQ: ناچالاککردنی %s کۆکردنەوەی داتا و گوزارشەکان.

en: Charts
ku_IQ: هێڵکاریەکان

en: Include totals
ku_IQ: کۆی گشتی

en: Add a total line to charts with multiple values, like the search engine referrals
ku_IQ: زیادکردنی کۆی گشتی بە هێڵکاری ئاماری تێپەڕبوونلە مەکینەکانی گەڕان

en: GeoIP settings
ku_IQ: ڕێکخستنه‌کانیGeoIP

en: IP location services provided by GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
ku_IQ: خزمەتگوزاری نیشاندانی شوێن IPلەگەڵ GeoLite2 دابینکراوە و لەلایانMaxMind درووستکراوە و لە %s توانایی دەستپێگەیشتنی بۆ هەیە.

en: GeoIP collection
ku_IQ: کۆی GeoIP

en: For get more information and location (country) from visitor, enable this feature.
ku_IQ: بۆ وەرگرتنی زانیاری زۆرتر و شوێنی(وەڵاتی) میوان.ئەم جێگا چالاک بکە.

en: Update GeoIP Info
ku_IQ: بەڕۆژ بونی زانیاریەکان GeoIP

en: Download GeoIP Database
ku_IQ: داگرتنی بنکەداراوەی GeoIP

en: Schedule monthly update of GeoIP DB
ku_IQ: برنامە دانان بۆ بەڕۆژ کردنی مانگانەی بنکەدراوەی GeoIP

en: Download of the GeoIP database will be scheduled for 2 days after the first Tuesday of the month.
ku_IQ: وەرگرتنی بنکەدراوەی GeoIP لە دوو ڕۆژ پاش یەکەمین سێ شەممەی هەر مانگ.

en: This option will also download the database if the local filesize is less than 1k (which usually means the stub that comes with the plugin is still in place).
ku_IQ: ئەم هەڵبژاردە تەنانەت زانیاریەکانی کەمتر لە ١ کیلۆبایتیش دادگرێت(کە بەمانای زانیارییەکانی  هاورێی زیادکراوەیە).

en: Populate missing GeoIP after update of GeoIP DB
ku_IQ: خەڵکی لەدەست چوو GeoIP  پاش لە بەڕۆژ کردنی بنکەی دراوە GeoIP

en: Update any missing GeoIP data after downloading a new database.
ku_IQ: بەڕۆژ کردنی هەر داتاییک لەدەست چوو GeoIP پاش لە داگرتنی بنکە دراوەی نوێ

en: Country code for private IP addresses
ku_IQ: کۆدی وەڵآت  بۆ نیشانەکانی IP تایبەت

en: The international standard two letter country code (ie. US = United States, CA = Canada, etc.) for private (non-routable) IP addresses (ie. 10.0.0.1, 192.158.1.1, 127.0.0.1, etc.).  Use "000" (three zeros) to use "Unknown" as the country code.
ku_IQ: ستانداردی دوو کۆدی نێودەوڵەتی نامە (بۆ وێنە. ئەمریکا= وەڵآتی ئەمریکا، CA = کەنەدا، و هتد) بۆ تایبەت (یوانایی دەتپێگەیشتنی نییە) ناونیشانیIP (بۆ وێنە. 10.0.0.1، 192.158.1.1، 127.0.0.1،و هتد). بەکارهێنان لە &quot;000&quot; (سێ سفر) به استفاده از &quot;نەناسراو&quot; بە عینوانی کۆدی وەڵات.

en: GeoIP collection is disabled due to the following reasons:
ku_IQ: کۆی GeoIP بەهۆکاری خوارەوە ناچالاک بووە

en: GeoIP collection requires PHP %s or above, it is currently disabled due to the installed PHP version being
ku_IQ: کۆی GeoIP به PHP وەشانی%s یان سەرترەوە پێویستی هەیە، لە ئێستا بە هۆی کەم بوونی وەشانی PHPئێوە ناچالاکە.

en: GeoIP collection requires the cURL PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
ku_IQ: کۆی GeoIPپێویستی بە پێوەکراوەی BC Math لەPHP هەیە وە ناتوانێت لە وەشانی ئێوە PHPدابین بکرێت!

en: GeoIP collection requires the BC Math PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
ku_IQ: کۆی GeoIPپێویستی بە پێوەکراوەی BC Math لەPHP هەیە وە ناتوانێت لە وەشانی ئێوە PHPدابین بکرێت!

en: PHP safe mode detected!  GeoIP collection is not supported with PHP's safe mode enabled!
ku_IQ: شێوازی پاراستنی PHP نەدۆزراوە! کۆیGeoIP لەلایەن شیوازی پاراستنی PHP پاڵپشتی نابێت!

en: This will permanently delete data from the database each day, are you sure you want to enable this option?
ku_IQ: ئەم کردارە داتا کۆنەکان بۆ هەمیشە دەسڕێتەوە. بۆ چالاککردنی دەڵنیای؟

en: Days
ku_IQ: ڕۆژ

en: The number of days to keep statistics for.  Minimum value is 30 days.  Invalid values will disable the daily maintenance.
ku_IQ: ژمارەی ڕۆژەکان بۆ هێشتنەوەی ئامار. کەمترین ژمارە ٣٠ ڕۆژە.ڕۆژانە ژمارەی نادرووست ناچالاک دکرێتەوە.

en: Common Report Options
ku_IQ: ڕێکخستنی گوزارشی گشتی

en: E-mail addresses
ku_IQ: ناونیشانەکانی ئیمەیل

en: A comma separated list of e-mail addresses to send reports to.
ku_IQ: بۆ وەرگرتنی ئیمەیلی گوزارش،ناونیشانی ئیمەیلەکان بە کۆما جودابکەنەوە.

en: Update Reports
ku_IQ: بەڕۆژکردنی گوزارشەکان

en: Send a report whenever the browscap.ini is updated.
ku_IQ: ناردنی گوزارش کاتێک browscap.ini بەڕۆژ دەبێت

en: Send a report whenever the GeoIP database is updated.
ku_IQ: ناردنی گوزارش کاتێک GeoIP  بەڕۆژ دەبێت

en: Pruning
ku_IQ: سڕینەوە

en: Send a report whenever the pruning of database is run.
ku_IQ: ناردنی گوزارش کاتێک بنکەی دراوە بەڕۆژ دەبێت

en: Upgrade
ku_IQ: بەڕۆژبوون

en: Send a report whenever the plugin is upgraded.
ku_IQ: سڕینەوە

en: Statistical reporting
ku_IQ: گوزارشی ئاماری

en: Schedule
ku_IQ: کات دیاریکردن

en: Select how often to receive statistical report.
ku_IQ: چۆنیەتی وەرگرتنی گوزارشی ئامار هەلبژێرە

en: Send reports via
ku_IQ: ناردنی گوزارش لە رێگای

en: Email
ku_IQ: ئیمەیل

en: SMS
ku_IQ: کۆرتە پەیام

en: Select delivery method for statistical report.
ku_IQ: شێوازی وەرگرتنی گوزارشی ئاماری هەڵبژێرە

en: Note: To send SMS text messages please install the %s plugin.
ku_IQ: خاڵ: بۆناردنی کورتە پەیام تکایە زیادکراوەی %s دامەرزێنە.

en: WordPress SMS
ku_IQ: کورتەپەیامی وۆردپرێس

en: Report body
ku_IQ: ناوەرۆکی دەقی گوزارش

en: Enter the contents of the report.
ku_IQ: ناوەرۆکی گوزارش بنووسە

en: Any shortcode supported by your installation of WordPress, include all shortcodes for WP Statistics (see the admin manual for a list of codes available) are supported in the body of the message.  Here are some examples:
ku_IQ: هەر کورتە کۆدێک لە لایەن وۆردپرێسی ئێوە پاڵپشتی دەبێت. کورتەکۆدەکان  لە زیادکراوەی ئامار(لیستی کۆدەکان لە رینمایی بەکارهینەردا هەیە) لە جەستە پشتیبانی دەکرێت. بۆ وێنە :

en: User Online
ku_IQ: بەکارهینەری سەرهێڵ

en: Today Visitor
ku_IQ: میوانی ئەمڕۆ

en: Today Visit
ku_IQ: سەردانی ئەمڕۆ

en: Yesterday Visitor
ku_IQ: میوانی دوێنێ

en: Yesterday Visit
ku_IQ: سەردانی دوێنێ

en: Total Visitor
ku_IQ: کۆی میوانەکان

en: Total Visit
ku_IQ: کۆی سەردانەکان

en: None
ku_IQ: هیچ

en: About
ku_IQ: دەربارە

en: Dashboard
ku_IQ: داشبۆرد

en: The following items are global to all users.
ku_IQ: بەڕگەکانی خوارەوە  جیهانین بۆ تەواو بەکارهینەران

en: Disable dashboard widgets
ku_IQ: ناچاڵاککردنی ئامرازی داشبۆرد

en: Disable the dashboard widgets.
ku_IQ: ناچاڵاککردنی ئامرازی داشبۆرد

en: Page/Post Editor
ku_IQ: دەستکاری پەڕەو/نوسراوە

en: Disable post/page editor widget
ku_IQ: ناچالاککردنی ئامرازی(ویدجێت)  سەردانی پەرەو/نوسراوە

en: Disable the page/post editor widget.
ku_IQ: ناچالاککردنی ئامرازی(ویدجێت) سەردانی پەرەو/نوسراوە

en: Google
ku_IQ: گووگڵ

en: Disable map
ku_IQ: ناچالاککردنی نخشە

en: Disable the map display
ku_IQ: ناچالاککردنی نیشاندانی نەخشە

en: Get country location from Google
ku_IQ: وەرگرتنی شوێنی وەڵات لە گووگڵ

en: This feature may cause a performance degradation when viewing statistics and is only valid if the map type is set to "Google".
ku_IQ: ئەم تایبەتمەندیە لەوانەیە نیشاندانی ئاماری بە هێواشی ئەنجام بدات .تەنها بۆ جۆری نەخشەی گووگڵ ڕێکخراوە.

en: WP Statisitcs Removal
ku_IQ: سڕینەوەی زیادکراوەی ئامار

en: Uninstalling WP Statistics will not remove the data and settings, you can use this option to remove the WP Statistics data from your install before uninstalling the plugin.
ku_IQ: سڕینەوەی زیادکراوەی ئاماری وۆردپرێس،سڕینەوەی  ڕیکخستنەکانی زیادکراوەی نییە.ئەم هەڵبژاردە دەتوانن تەواوی زانیاری(خشت و داتا)ی زیادکراوە بسڕنەوە.

en: Once you submit this form the settings will be deleted during the page load, however WP Statistics will still show up in your Admin menu until another page load is executed.
ku_IQ: پاکسازی لە کاتی بارکردنی پەڕە پاس  بارێک لە تۆمارکردنی ڕێکخستنەکان ئەنجام دەبێت.بەڵام زیادکراوەی ئاماری وۆردپرێس لە پێرستی بەڕێوەبەر تاکاتێک  بەشەکانی دیکەی پەڕە هەڵگرسابێت نیشان دەدرێت.

en: Remove data and settings
ku_IQ: سڕینەوە داتاو ڕێکخستنەکان

en: Remove
ku_IQ: سڕینەوە

en: Remove data and settings, this action cannot be undone.
ku_IQ: سڕینەوە داتاو ڕێکخستنەکان .ئەم کردارە ناگەرێتەوە.

en: General
ku_IQ: گشتی

en: Notifications
ku_IQ: ئاگادارییەکان

en: Dashboard/Overview
ku_IQ: داشبۆرد/لەچاوپێکەوتنێک

en: Maintenance
ku_IQ: پاراستن/چاککردن

en: Removal
ku_IQ: سڕینەوە

en: Update
ku_IQ: بەڕۆژکردن

en: Once Weekly
ku_IQ: جارێک لە هەفتە

en: Once Every 2 Weeks
ku_IQ: هەر ٢ هەفتە

en: Once Every 4 Weeks
ku_IQ: هەر ٤ هەفتە

en: Statistics
ku_IQ: ئامار

en: Show site stats in sidebar.
ku_IQ: نیشاندانی ئاماری ماڵپەر لە (ئامرازی) لاتەنیشت

en: Week Visit
ku_IQ: سەردانی هەفتە

en: Month Visit
ku_IQ: سەردانی مانگ

en: Years Visit
ku_IQ: سەردانی ساڵ

en: Total Page Views
ku_IQ: کۆی گشتی سەردانی پەڕگە

en: Search Engine referred
ku_IQ: هاتن لە مەکینەی گەڕان

en: Total Posts
ku_IQ: کۆی نووسراوەکان

en: Total Pages
ku_IQ: کۆی پەڕەکان

en: Total Comments
ku_IQ: کۆی بۆچونەکان(لێدوانەکان)

en: Total Spams
ku_IQ: کۆی بێزارکەرەکان

en: Total Users
ku_IQ: کۆی بەکارهێنەران

en: Average Posts
ku_IQ: مامناوەندی نووسراوەکان

en: Average Comments
ku_IQ: مامناوەندی بۆچوونەکان

en: Average Users
ku_IQ: مامناوەندی بەکارهێنەران

en: Last Post Date
ku_IQ: ڕێکەوتی بەڕۆژبوونی ماڵپەڕ

en: Name
ku_IQ: ناو

en: Items
ku_IQ: بڕگە

en: Yesterday visit
ku_IQ: سەردانی دوێنێ

en: Search Engine Referred
ku_IQ: هاتن لە مەکینەی گەڕان

en: Select type of search engine
ku_IQ: هەڵبژاردنی جۆری مەکینەی گەڕان

en: WP Statistics has been removed, please disable and delete it.
ku_IQ: زیادکراوە ئاماری وۆردپرێس سڕاوەتەوە .تکایە ناچالاک یان بیشرەوە.

en: WP Statistics
ku_IQ: ئاماری وۆردپرێس

en: Complete statistics for your WordPress site.
ku_IQ: ئامری گشتی بۆ ماڵپەڕی وۆردپرێسەکەت

en: Settings
ku_IQ: ڕیکخستن

en: Click here to visit the plugin on WordPress.org
ku_IQ: بۆ دیتنی زیادکراوەی لە WordPress.org کرتەیێک بکە

en: Visit WordPress.org page
ku_IQ: دیتنی پەرەی WordPress.org

en: Click here to rate and review this plugin on WordPress.org
ku_IQ: بۆ ]لەدانان بە ئەم زیادکراوە لە سەر ماڵپەڕی Wordpress.org کرتە بکە

en: Rate this plugin
ku_IQ: پلەدانان بۆ ئەم زیادکراوە

en: WP Statistics - Hits
ku_IQ: ئاماری وۆردپرێس-سەردان

en: Overview
ku_IQ: پیشاندانی گشتی

en: Online
ku_IQ: سەرهێڵ

en: Referrers
ku_IQ: هاتنەژوورەوەکان

en: Searches
ku_IQ: گەرانەکان

en: Search Words
ku_IQ: گەرانی وەشەکان

en: Top Visitors Today
ku_IQ: بەرزترین میوانەکانی ئەمڕۆ

en: Optimization
ku_IQ: باشینەسازی)هەژیکردن)

en: Manual
ku_IQ: ڕێنمایی

en: Site
ku_IQ: مالپەڕ

en: Options
ku_IQ: ڕێکخستنه‌کان

en: Today visitor
ku_IQ: کۆی میوان

en: Today visit
ku_IQ: میوانی ئەمڕؤ

en: Yesterday visitor
ku_IQ: میوانی دوێنێ

en: View Stats
ku_IQ: نیشاندانی ئامار

en: Download ODF file
ku_IQ: داگرتنی پەڕگەی ODF

en: Download HTML file
ku_IQ: داگرتنی پەڕگەی HTML

en: Manual file not found.
ku_IQ: ڕێنمایی پەیدا نەبوو

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ku_IQ: تۆ مۆڵەتت بۆ دەستپێگەیشتنی ئەم پەڕەیە نییە.

en: WP Statistics %s installed on
ku_IQ: زیادکراوەی ئاماری وۆردپرێس %s دامەزراوە

en: Error downloading GeoIP database from: %s - %s
ku_IQ: هەڵەی داگرتنی بنکەدراوەی GeoIP لە %s: - %s

en: Error could not open downloaded GeoIP database for reading: %s
ku_IQ: هەڵەی کردنەوە لە کاتی داگرتنی GeoIPبۆ خوێندن %s

en: Error could not open destination GeoIP database for writing %s
ku_IQ: هەڵەی کردنەوە لە کاتی داگرتنی GeoIP بۆ نووسینی: %s

en: GeoIP Database updated successfully!
ku_IQ: بنکەیدراوەی GeoIP بە سەرکەوتوویی بە ڕۆژ بوو

en: GeoIP update on
ku_IQ: GeoIP بەڕۆژ بوو لە

en: Error downloading browscap database from: %s - %s
ku_IQ: داگرتنی بنکەی دراوە لە browscapهەڵە لە: %s - %s

en: browscap database updated successfully!
ku_IQ: browscap بنکەی بە سەرکەوتوویی بەڕۆژ بوو.

en: browscap database updated failed!  Cache file too large, reverting to previous browscap.ini.
ku_IQ: بنکەدراوەی browscap بۆ بەڕۆژ بوون سەرکەوتوو نەبووە! پەڕگەی باشکەوتکردن قەبارەی گەورەیە! بڕۆ بۆ browscap.ini پێشتر.

en: browscap database updated failed!  New browscap.ini is mis-identifing user agents as crawlers, reverting to previous browscap.ini.
ku_IQ: بنکەدراوەی browscap بۆ بەڕۆژ بوون سەرکەوتوو نەبووە! browscap.iniنوێ هەڵەیە identifing بریکاری بەکارهێنەر بەمانای وێبخشۆک بڕۆ بۆ browscap.ini پێشتر.

en: browscap already at current version!
ku_IQ: browscap لە ئێستا ئامادەیە بۆ ئەم وەشانە!

en: Browscap.ini update on
ku_IQ: Browscap.ini بەڕۆژکرا

en: Quick Stats
ku_IQ: ئاماری خێرا

en: Top 10 Browsers
ku_IQ: ١٠ وێبگەڕی لووتکە

en: Top 10 Countries
ku_IQ: ١٠ وەڵاتی لووتکە

en: Today's Visitor Map
ku_IQ: میوانەکانی ئەمڕۆ

en: Hit Statistics
ku_IQ: ئامری سەردان

en: Top 10 Pages
ku_IQ: بەرزترین ١٠ پەرە

en: Recent Visitors
ku_IQ: دوایین میوانەکان

en: Top Referring Sites
ku_IQ: زۆرترین ماڵپەڕی هاتن

en: Search Engine Referrals
ku_IQ: مەکینەی گەڕان هاتنەژوور

en: Summary
ku_IQ: کورتە

en: Latest Search Words
ku_IQ: دوایین وەشەی گەڕان

en: Top 10 Visitors Today
ku_IQ: ١٠ میوانی لوتکەی ئەمڕۆ

en: This post is not yet published.
ku_IQ: ئەم نووسراوە هێشتا بڵاو نەکراوەتەوە

en: Unable to load the GeoIP database, make sure you have downloaded it in the settings page.
ku_IQ: توانایی گەڕانەوەی بنکەدراوەی GeoIP نییە، دەڵنیا بە لە پەرگەی ڕێکخستنەکان وەردەگیرێت.

en: Updated %s GeoIP records in the visitors database.
ku_IQ: %s ڕیکۆردی GeoIP لە بنکەی دراوە بەڕۆژ بوو.

en: %s data older than %s days purged successfully.
ku_IQ: %s داتای کۆنەتر لە ڕۆژی %s بە سەرکەوتوویی پاکسازی بوو.

en: No records found to purge from %s!
ku_IQ:  هیچ ریکۆردێک  پەیدانەبوو بۆ %s! پاکسازی

en: Database pruned on
ku_IQ: بنکەی دراوە پاکسازی لە

en: Please select a value over 30 days.
ku_IQ: تکایە زۆرتر لە ٣٠ ڕۆژ هەڵبژێرن

en: Browser Statistics
ku_IQ: ئاماری وێبگەرەکان

en: Click to toggle
ku_IQ: بۆ بەستن و داخستن کرتە بکە

en: Browsers
ku_IQ: وێبگەڕەکان

en: Browsers by type
ku_IQ: وێبگڕەکان لە سەر بنەمای جۆری

en: Platform
ku_IQ: سەکۆ

en: Browsers by platform
ku_IQ: وێبگەڕەکان لە سەر بنەمای سەکۆ

en: %s Version
ku_IQ: %s وەشان

en: Attention: Exclusion are not currently set to be recorded, the results below may not reflect current statistics!
ku_IQ: خاڵ: تائێستا جیاکاری بۆ ریکۆردەکان جیاکاری نەکراوە. ئاکامەکانی خوارەوە لەوانەیە ئاماری کۆتایی  ڕەنگدانەوەی نەکات.

en: Exclusions Statistics
ku_IQ: ئاماری جیاکاریەکان

en: 10 Days
ku_IQ: ١٠ ڕۆژی ڕابردوو

en: 20 Days
ku_IQ: ٢٠ ڕۆژی ڕابردوو

en: 30 Days
ku_IQ: ٣٠ ڕۆژی ڕابردوو

en: 2 Months
ku_IQ: ٢ مانگی ڕابردوو

en: 3 Months
ku_IQ: ٣ مانگی ڕابردوو

en: 6 Months
ku_IQ: ٦مانگی ڕابردوو

en: 9 Months
ku_IQ: ٩ مانگی ڕابردوو

en: 1 Year
ku_IQ: ١ ساڵی ڕابردوو

en: Exclusions Statistical Chart
ku_IQ: هێڵکاری ئاماری جیاکراوەکان

en: Excluded hits in the last
ku_IQ: سەردانی دوایین  جیاکردنەوە

en: days
ku_IQ: ڕۆژی ڕابردوو

en: Number of excluded hits
ku_IQ: ژمارەی سەردانی جیاکاری

en: Hits Statistics Chart
ku_IQ: هێڵکاری ئاماری سەردانەکان

en: Hits in the last
ku_IQ: دوایین سەردانەکان لە

en: Number of visits and visitors
ku_IQ: ژمارەی سەردان و میوانەکان

en: Visit
ku_IQ: سەردان

en: Visitor
ku_IQ: میوان

en: Latest Search Word Statistics
ku_IQ: دوایین ئاماری گەڕانی وشە

en: Map
ku_IQ: نەخشە

en: Page
ku_IQ: پەڕە

en: From
ku_IQ: لە

en: All
ku_IQ: گشتی

en: Recent Visitor Statistics
ku_IQ: دوایین ئاماری میوان

en: Online Users
ku_IQ: بەکار‌هێنەرانی سەرهێڵ

en: Online for
ku_IQ: سەرهێڵ بۆ

en: Page Trend for Post ID
ku_IQ: پەرە بۆ جووڵانەوە شناسنامەی نووسراوە

en: Page Trend
ku_IQ: جووڵانەوە پەرە

en: Search Engine Referral Statistics
ku_IQ: ئاماری هاتنەوە لە مەکەینەی گەڕان

en: Search engine referrals in the last
ku_IQ: دوایین هاتنەکان لە مەکەینەی گەڕان

en: Number of referrals
ku_IQ: ژمارەی هاتنەکان

en: Total
ku_IQ: کۆ

en: Top Countries
ku_IQ: لوتکەی وەڵاتەکان

en: Rank
ku_IQ: پلە

en: Flag
ku_IQ: ئاڵا

en: Country
ku_IQ: وەڵات

en: Visitor Count
ku_IQ: ژمارەی میوان

en: Top Pages
ku_IQ: پەڕەکانی لووتکە

en: Top 5 Pages Trends
ku_IQ: لوتکەی ٥ پەرە

en: Top 5 Page Trending Stats
ku_IQ: لوتکەی باشترینی ٥ پەڕە

en: Number of Hits
ku_IQ: ژمارەی سەردان

en: No page title found
ku_IQ: سەردێڕی پەرە پەیدا نەبوو

en: Visits
ku_IQ: سەردانەکان

en: To be added soon
ku_IQ: بە خێرایی زیاد دەبێت

en: Referring sites from
ku_IQ: ماڵپەرەکانی هاتن  لە

en: References
ku_IQ: سەرچاوە

en: Top 100 Visitors Today
ku_IQ: لوتکەی ١٠٠ میوانی ئەمڕۆ

en: About WP Statistics Version %s
ku_IQ: دەربارەی زیاد کراوەی ئاماری وۆردپرێس،وەشانی %s

en: Website
ku_IQ: ماڵپەڕەکان

en: Rate and Review
ku_IQ: پلەدانان و پێداچوونەوە

en: More Information
ku_IQ: زانیاری زۆرتر

en: This product includes GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
ku_IQ: ائەم بەرهەمە بریتیە لە داتا GeoLite2 ە کە لەلایەن MaxMind،درووستبووە وە لە %s توانایی دەستپێگەیشتنت هەیە.

en: Other
ku_IQ: ئەوی

en: Today Visitors Map
ku_IQ: میوانەکانی ئەمڕۆ لە سەر نەخشە

en: Address
ku_IQ: ناونیشان

en: User(s) Online
ku_IQ: بەکارهێنەر(ەکان) سەرهێڵ

en: Today
ku_IQ: ئەمڕۆ

en: Yesterday
ku_IQ: دوێنێ

en: Daily Total
ku_IQ: کۆی ئەمڕۆ

en: Current Time and Date
ku_IQ: کات و رێکەوتی ئەمڕۆ

en: (Adjustment)
ku_IQ: (ڕێکخستن)

en: Date: %s
ku_IQ: رێکەوت: %s

en: Time: %s
ku_IQ: کات: %s

en: Hits
ku_IQ: سەردانەکان

en: Agent
ku_IQ: بریکار

en: Version
ku_IQ: وەشان

en: Access denied!
ku_IQ: دەستپێگەیشتنی بێمۆڵەت

en: %s agent data deleted successfully.
ku_IQ: %s بریکاری داتا بە سەرکەوتوویی سڕایەوە.

en: No agent data found to remove!
ku_IQ: داتای وێبگەڕەکە بۆ سڕینەوە پەیدا نەبوو

en: Please select the desired items.
ku_IQ: تکایە بڕگەی داخوازی خوارەوە هەڵبژێرە.

en: %s platform data deleted successfully.
ku_IQ: ازانیارەکانی سەکۆ %s بە سەرکەوتوویی سڕایەوە..

en: No platform data found to remove!
ku_IQ: سەکۆی وێبگەڕ بۆ سڕینەوە پەیدا نەبوو.

en: %s table data deleted successfully.
ku_IQ: داتای خەشتی %s بە سەرکەوتوویی سڕایەوە

en: Error, %s not emptied!
ku_IQ: هەڵە! %s بەتاڵ نییە!

en: Database Setup
ku_IQ: دامەزراندنی بنکە دراوە

en: Re-run Install
ku_IQ: دامەزراندنی دوبار

en: Install Now!
ku_IQ: دامەزراندن ئێستا

en: If for some reason your installation of WP Statistics is missing the database tables or other core items, this will re-execute the install process.
ku_IQ: گەر بە هەر هۆکارێک دامەزراندنی زیادکراوەی ئاماری وۆردپرێس یان خشتەکان بنکە دراوە  یان بڕگەکانی دیکەی ناوەڕۆک لەدەست چووە ئەم پرۆسە دامەزراندن دووپات دەکات

en: Database Index
ku_IQ: پێنوێنی بنکەدراوە

en: Countries
ku_IQ: وەڵآتەکان

en: Update Now!
ku_IQ: بەڕۆژکردن ئێستا

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistitors table, delete duplicate entries and add the index.
ku_IQ: لە وەشانی کۆنەی زیادکراوەئامار داتای دووبارە لە سوچێکی خشتی میوان دووپات دەکرایەوە.وەشانی نوێ لەم بارەیە لە پێرستێک چاکسازیان بۆ بووە.بۆ درووستکردنی پێرست لە وەشانی کۆنە سەرەتا دەبێت دتاکنا بسڕنەوە.بە کرتە لەسەر بەڕۆژ بوون سەرەتا خشتی میوانان چاودێری ئینجا داتای دووبارودووپات دەسڕنەوەو پێرست زیاد دەکەن.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visitors table.
ku_IQ: ئەم هەڵبژاردە کاتیکی زۆر بۆ بۆ دامەزراندنی ژمارەی رێزەکان لەخشتی میوانەکان بەخۆیەوە ترخان دەکات.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
ku_IQ: لە وەشانی کۆنەی زیادکراوەئامار داتای دووبارە لە سوچێکی خشتی میوان دووپات دەکرایەوە.وەشانی نوێ لەم بارەیە لە پێرستێک چاکسازیان بۆ بووە.

en: Congratulations, your installation is already up to date, nothing to do.
ku_IQ: پیرۆز بێت.تائێستا دامەزراوەی ئێوە بەڕۆژە و کێشەی نییە.

en: Export
ku_IQ: هەناردەکردن

en: Export from
ku_IQ: هەناردن لە

en: Please select
ku_IQ: تکایە هەڵبژێرە

en: Select the table for the output file.
ku_IQ: خشتی داخواز بۆ چونەدەرەڤەی پەڕگە هەڵبژێرە

en: Export To
ku_IQ: ناردنەدەرەوە بۆ

en: Select the output file type.
ku_IQ: جۆری چونەدەرەڤەی پەڕگە هەڵبژێرە

en: Include Header Row
ku_IQ: تایبەتبوونی سەردێری رێز

en: Include a header row as the first line of the exported file.
ku_IQ: بریتیە لە سەردێڕی رێز لە هێڵی یەکەمی پەڕگەی هەنارەکراوە.

en: Start Now!
ku_IQ: دەستپێکە

en: Historical Values
ku_IQ: ژمارەی مێژوویی

en: Note: As you have just purged the database you must reload this page for these numbers to be correct.
ku_IQ: خاڵ:هەر وا کە بنکەی دراوەتان پاکسازی کرد بۆ نیشاندانی  ژمارە بە تەنیایی دەبیت پەڕە نوێ بکەنەوە.

en: Visitors
ku_IQ: میوانەکان

en: Number of historical number of visitors to the site (current value is %s).
ku_IQ: ژمارەی مێژووی میوانەکان (ژمارەی ئێستا %s یە).

en: Number of historical number of visits to the site (current value is %s).
ku_IQ: ژمارەی مێژووی سەردانەکان (ژمارەی ئێستا %s یە).

en: Update now!
ku_IQ: بەڕۆژکردن

en: Are you sure?
ku_IQ: دەڵنیای ؟

en: Data
ku_IQ: رێکەوت

en: Empty Table
ku_IQ: بەتاڵ بوونی خشت

en: All data table will be lost.
ku_IQ: گشتی زانیاریەکانی خشت لەدەست دەچێت

en: Clear now!
ku_IQ: پاککردنەە

en: Purge records older than
ku_IQ: پاکسازی ریکۆردی کۆنەتر لە

en: Deleted user statistics data older than the selected number of days.  Minimum value is 30 days.
ku_IQ: هەڵبژاردنی ڕۆژەکانی پێشتر بۆ سڕینەوەی داتاکانی بەکارهێنەر. کەمترین ژمارە ٣٠ رۆژ..

en: Purge now!
ku_IQ: ئێستا پاکسازیبکە

en: Delete User Agent Types
ku_IQ: سڕینەوەی جۆری سیستەمی کارپێکردنی بەکارهینەر

en: Delete Agents
ku_IQ: سڕینەوەی سیستەمی کارپێکردنەکان

en: All visitor data will be lost for this agent type.
ku_IQ: گشتی داتای میوان لەجۆری بریکار لەدەستدەچن

en: Delete now!
ku_IQ: ئێستا بیسڕەوە

en: Delete Platforms
ku_IQ: سڕینەوەی سەکۆ

en: All visitor data will be lost for this platform type.
ku_IQ: تەواوی داتاکانی سەکۆی سەردان  لەدەست دەچن.

en: Resources
ku_IQ: سەرچاوەکان

en: Memory usage in PHP
ku_IQ: بیرگەی بەکارهینان لە PHP

en: Byte
ku_IQ: بایت

en: PHP Memory Limit
ku_IQ: سنووری بیرگەی PHP

en: The memory limit a script is allowed to consume, set in php.ini.
ku_IQ: ڕێکخستنی سنووری بیرگە بۆ سکریپتی php.iniلە دابینکراوە.

en: Number of rows in the %s table
ku_IQ: ژمارەی رێز لە خشت %s

en: Row
ku_IQ: رێز

en: Number of rows
ku_IQ: ژمارەی رێزەکان

en: Version Info
ku_IQ: زانیاری وەشان

en: WP Statistics Version
ku_IQ: وەشانی زیادکراوەی ئامار

en: The WP Statistics version you are running.
ku_IQ: وەشانی زیادکراوەی ئاماری ئێستای ئێوە

en: PHP Version
ku_IQ: وەشانیPHP

en: The PHP version you are running.
ku_IQ: وەشانی PHPی ئێوە لە کاتی ئیشکردن

en: PHP Safe Mode
ku_IQ: شیوازی پاراستنیPHP

en: Is PHP Safe Mode active.  The GeoIP code is not supported in Safe Mode.
ku_IQ: پاراسنی دۆخی PHP  چالاکە.کۆدەکانی GeoIP لەدۆخی ئسایش پشتیوانی نابن

en: jQuery Version
ku_IQ: وەشانی jQuery

en: The jQuery version you are running.
ku_IQ: وەشانی  jQuery ئێوە کە لە ئێستا بەکارتهێناوە

en: cURL Version
ku_IQ: وەشانیcURL

en: cURL not installed
ku_IQ: cURL دانەمزراوە

en: The PHP cURL Extension version you are running.  cURL is required for the GeoIP code, if it is not installed GeoIP will be disabled.
ku_IQ: پێوەکراوەی cURL لە PHP ئێوە لەکاتی ڕاکردنە. گەر دانەمەزراوە GeoIP ناچالاک دەبێت

en: Installed
ku_IQ: دامەزرا

en: Not installed
ku_IQ: دانەمەزرا

en: File Info
ku_IQ: زانیاری پەڕگە

en: GeoIP Database
ku_IQ: بنکەدراوەی GeoIP

en: Database file does not exist.
ku_IQ: پەڕگەی بنکەدراوە بوونی نییە

en: , created on
ku_IQ: درووستکراوە لە

en: The file size and date of the GeoIP database.
ku_IQ: قەبارە پەڕگە ورێکەوتی بنکەیدراوەی GeoIP

en: browscap.ini File
ku_IQ: پەرگەی browscap.ini

en: browscap.ini file does not exist.
ku_IQ: پەڕگەی browscap.ini بوونی نییە

en: The file size and date of the browscap.ini file.
ku_IQ: قەباری و رێکەوتی پەڕگەی browscap.ini

en: browscap Cache File
ku_IQ: بیرگەی نهێنی browscap

en: browscap cache file does not exist.
ku_IQ: بیرگەی نهێنی browscap  بوونی نییە

en: The file size and date of the browscap cache file.
ku_IQ: قەبارە پەڕگە ورێکەوتی بیرگەی نژێنی browscap .

en: Client Info
ku_IQ: زانیاری بەکارهینەر

en: Client IP
ku_IQ: IP بەکارهێنەر

en: The client IP address.
ku_IQ: ناونیشانی IP بەکارهینەر

en: User Agent
ku_IQ: بریکاری بەکارهێنەر

en: The client user agent string.
ku_IQ: رێزبەندی بریکاری بەکارهینەر

en: Browser
ku_IQ: وەبگەڕ

en: The detected client browser.
ku_IQ: وەبگەڕی ناسراوەی بەکارهینەر

en: The detected client browser version.
ku_IQ: وەشانی ناسراوەی وێبگەڕی بەکارهینەر

en: The detected client platform.
ku_IQ: سەکۆی ناسراوەی بەکارهینەر

en: This will replace all IP addresses in the database with hash values and cannot be undo, are you sure?
ku_IQ: تەواوی ناونیشانەکانی لە بنکەدراوە دەگؤڕدڕێنە سەر هەش وە  ناگەڕێنەوە ،دەڵنیای ؟

en: GeoIP Options
ku_IQ: رێکخستنی GeoIP

en: Updates any unknown location data in the database, this may take a while
ku_IQ: وەرگرتنی بەرۆژکردنی شوێنی وەڵآتەکان لە بنکەی درواە.لەوانەیە ئەم کردارە کەمێ کات بەخۆیەوە ترخان بکات

en: IP Addresses
ku_IQ: ناونیشانەکانی IP

en: Hash IP Addresses
ku_IQ: هەشکردنی ناونیشانی IP

en: Replace IP addresses in the database with hash values, you will not be able to recover the IP addresses in the future to populate location information afterwards and this may take a while
ku_IQ: تەواوی ناونیشانەکانی IP لە بنکەی دراوە بە هەش دەگۆردرێن و توانایی گەڕانەوەیان نییە.بۆ ئەم کردارە دەڵنیای ؟

en: IP Addresses replaced with hash values.
ku_IQ: ناونیشانەکانی IP لەگەڵ  بەهای هەش دەگۆڕدرێت

en: Install routine complete.
ku_IQ: دامەزراندن تەواوبوو

en: Resources/Information
ku_IQ: سەرچاوەکان/زانیاری

en: Purging
ku_IQ: پاکسازی

en: Database
ku_IQ: بنکەدراوە

en: Updates
ku_IQ: بەڕۆژبونەکان

en: Historical
ku_IQ: مێژوویی

en: WP Statistics V%s
ku_IQ: ئاماری وۆردپرێس وشانی %s

en: Visit Us Online
ku_IQ: دیتنی ئێمە

en: Come visit our great new %s and keep up to date on the latest news about WP Statistics.
ku_IQ: بۆ %s نوێی ئێمە بڕۆن تا لە زانیاریەکان و هەواڵەکانی زیادکراوەی ئاماری وۆردپرێس ئاگادار بن.

en: website
ku_IQ: ماڵپەڕ

en: Rate and Review at WordPress.org
ku_IQ: پلەدانان و پێداچوونەوە لە  WordPress.org

en: Thanks for installing WP Statistics, we encourage you to submit a
ku_IQ: سپاس  و پێزانین بۆ دامەزراندنی  زیادکراوەی ئاماری وۆردپرێس.ئێوە ئێوە هاندەدەین بۆ ناردنی

en: rating and review
ku_IQ: پلەدانان و پێداچوونەوە

en: over at WordPress.org.  Your feedback is greatly appreciated!
ku_IQ: سەردانی ماڵپەڕی وۆردپرێش بکەن .بۆچوونەکانتان جێگای پێزانینە.

en: Translations
ku_IQ: وەرگێڕانەکان

en: WP Statistics supports internationalization and we encourage our users to submit translations, please visit our %s to see the current status and %s if you would like to help.
ku_IQ: زیادکراوەی ئاماری وۆردپرێش بۆ بوون بە نێودەوڵەتی هانتان ئەدات تاکوو وەرگێڕانی لە سەر بکەن., بۆ دیتنی دۆخی وەرگێڕاوەکان %s سەردانی بکەن و گەر پێت خۆشە  یارمەتیمان بدەی %s سەردانی بکە.

en: translation collaboration site
ku_IQ: مالپەڕی هاوکار لە وەرگێڕان

en: drop us a line
ku_IQ: پەیوەندی لەگەڵ ئێمە

en: Support
ku_IQ: پشتیوانی

en: We're sorry you're having problem with WP Statistics and we're happy to help out.  Here are a few things to do before contacting us:
ku_IQ: گەر لە گەڵ زیادکراوەی ئاماری وۆردپرێس کێشەت هەیە !پێمان خۆشە یارمەتیت بدەین.لە خوارەوە دەتوانیت لە تاقمەکانی سوود وەربگریت و پەیوەندیمان پی بکەی :

en: Have you read the %s?
ku_IQ: ئێوە %s ت خوێندوەتەوە ؟

en: FAQs
ku_IQ: پرسیارەکان

en: manual
ku_IQ: ڕێنمایی

en: Have you search the %s for a similar issue?
ku_IQ: لە %s بۆ بابەتەکانی هاوتا گڕانتان کردووە ؟

en: support forum
ku_IQ: سەکۆی پشتیوانی

en: Have you search the Internet for any error messages you are receiving?
ku_IQ: ئایا بۆ هەر هەڵە لە ئینتەرنێت گەڕاوی ؟

en: Make sure you have access to your PHP error logs.
ku_IQ: دەڵنیای PHP بە هەڵەکانی دەستپێگەیشتنت هەیە؟

en: And a few things to double-check:
ku_IQ: سەرنج بەم چەند خاڵە بدەن :

en: How's your memory_limit in php.ini?
ku_IQ: ژمارەی memory_limit لەphp.ini چاو پێکەوتووە ؟

en: Have you tried disabling any other plugins you may have installed?
ku_IQ: هەوڵت داوە زیادکراوەکانی دیکە ناچالللاک بکەی ؟

en: Have you tried using the default WordPress theme?
ku_IQ: هەوڵت داوا ڕکاری بنەڕەتی وۆردپرێس بکاربێنیت ؟

en: Have you double checked the plugin settings?
ku_IQ: ئایا ڕێکخستنەکانی زیادکراوەت چاودێری کردووە ؟

en: Do you have all the required PHP extensions installed?
ku_IQ: ئایا پێویستیەکانی دەستپیگەیشتنی PHP دامەزراندووە؟

en: Are you getting a blank or incomplete page displayed in your browser?  Did you view the source for the page and check for any fatal errors?
ku_IQ: ئایا پەرەییکی بەتاڵ لە وێبگەڕەکەت  بینڕاوە ؟ئایا هەڵەکانت لە کۆدەکان بینیوە ئان پشکنینت بۆ کردووە /

en: Have you checked your PHP and web server error logs?
ku_IQ: ئایا PHP گوزارشی هەڵەکانی سێرڤێری وێبەکەت پشکنین کردووە ؟

en: Still not having any luck?
ku_IQ: هێشتا شآنسو بەختێکت بۆ نییە ؟

en: Then please open a new thread on the %s and we'll respond as soon as possible.
ku_IQ: تکایە تیکێتێکی نوێ لە  %s بنووسن تا لە کەمترین کات وەڵامەت بدەینەوە .

en: WordPress.org support forum
ku_IQ: سەکۆی پشتیوانی WordPress.org

en: Alternatively %s support is available as well.
ku_IQ: مەکۆی پشتیوانی %s ئێمە ،ڕێگایێکی ترە بۆ دەستپێگەیشتن بە ئێمە

en: Farsi
ku_IQ: فارسی

en: WP Statistics Honey Pot Page
ku_IQ: پەڕەی ئاماری وۆردپرێسی مەنجەڵە هەنگوین

en: This is the honey pot for WP Statistics to use, do not delete.
ku_IQ: ئەم مەنجەڵە هەنگوێنە بۆ بەکارهێنانی ئاماری WPیە،نەبۆ سڕینەوە

en: Access Levels
ku_IQ: ئاستی دەستپێگەیشتن

en: Required user level to view WP Statistics
ku_IQ: ئاستی بەکارهێنەری پێویست بۆ دیتنی ئاماری وۆردپرێس

en: Required user level to manage WP Statistics
ku_IQ: ئاستی بەکارهێنەری پێویست بۆ بەڕێوەبردنی ئاماری وۆردپرێس

en: See the %s for details on capability levels.
ku_IQ: دیتنی وردەکاری %s لە سەر ئاستی تواناییەکان.

en: WordPress Roles and Capabilities page
ku_IQ: پەڕەی ڕۆڵەکان و تواناییەکانی وۆردپرێس

en: Hint: manage_network = Super Admin Network, manage_options = Administrator, edit_others_posts = Editor, publish_posts = Author, edit_posts = Contributor, read = Everyone.
ku_IQ: خاڵ: manage_network =بەڕێوەبەری تۆڕ، manage_options = بەڕیوەبەر، edit_others_posts = سەرنووسەر، publish_posts = نووسەر، edit_posts = هاوبەش، read = گشتی.

en: Each of the above casscades the rights upwards in the default WordPress configuration.  So for example selecting publish_posts grants the right to Authors, Editors, Admins and Super Admins.
ku_IQ: هەر ئەکێک لە بڕگەکان بە شێوازی بنەڕەتی لە وۆردپرێس دابین کراوە. بۆ وێنە بە هەڵبژاردنی publish_posts به نویسنده‌گاه، سەرنووسەرەکان، بەڕێوەبەرو بەرێوەبەری گشتی دەستپێگەیشتن دەدەیت.

en: If you need a more robust solution to delegate access you might want to look at %s in the WordPress plugin directory.
ku_IQ: گەر پێویستت بە ڕێگاییک دیکە بۆ پەیوەندی لەگەڵ ڕۆڵی بەکارهینەرانی وۆردپرێس هەیە، نچاو لەم زیادکراوە  %s بکەن

en: Exclusions
ku_IQ: جیاکاریەکان

en: Record exclusions
ku_IQ: تۆمارکردنی جیاکاریەکان

en: Enable
ku_IQ: چالاک

en: This will record all the excluded hits in a separate table with the reasons why it was excluded but no other information.  This will generate a lot of data but is useful if you want to see the total number of hits your site gets, not just actual user visits.
ku_IQ: جیاکردنی چینیک لە سەردانی ئامارەکە و هەڵگرتنی  ئەان بە نووسینی هۆکارەکەیان لە خشتێکی تر.دەتوانێت ژمارەیێکی زۆر داتا درووستکرێت.بەسوودە دەتوانن ئامارێکی پتوتر لە سەردانەکان بەدەت بێنن.

en: Exclude User Roles
ku_IQ: دوورخستنەوەی ڕۆڵی بەکارهێنەر

en: Exclude
ku_IQ: دوورخستنەوەکان

en: Exclude %s role from data collection.
ku_IQ: دوورخستنی ڕۆڵی بەکارهێنەر %s  لە ژمارەی ئامار

en: IP/Robot Exclusions
ku_IQ: جیاکردنی ڕۆبۆت/ئای پی

en: Robot list
ku_IQ: لیستی ڕۆبۆتەکان

en: A list of words (one per line) to match against to detect robots.  Entries must be at least 4 characters long or they will be ignored.
ku_IQ: پیرستێک لە وەشەکان بۆ هەڵسەنگاندن و ناسینی ڕۆبۆتەکان (لە هەر هێڵ وەشەیێک بنووسن). چوونەژوورەوەکان دەبێت ٤ پیت بن.

en: Reset to Default
ku_IQ: ڕێکخستنەوه بۆ شێوازی بنەڕەتی

en: Force robot list update after upgrades
ku_IQ: بەڕۆژکردنی لیستی ڕۆبۆتەکان پێش بەرزکردنەوە

en: Force the robot list to be reset to the default after an update to WP Statistics takes place.  Note if this option is enabled any custom robots you have added to the list will be lost.
ku_IQ: پێرستی ڕۆبۆتەکان پاش بەڕۆژ بوونەوە ڕێکدەخرینەە.گەر ئەم برگە هەڵبژیرن پێرست لەدەست دەچێت

en: Robot visit threshold
ku_IQ: لێواری سەفەری ڕۆبۆت

en: Treat visitors with more than this number of visits per day as robots.  0 = disabled.
ku_IQ: هەڵسوکەوتکردنی میوانان زۆرتر لەم ژمارە سەردانە لەهەر ڕۆژ بە عینوانی ڕۆبۆت 0 = ناچالاکە.

en: Excluded IP address list
ku_IQ: جیاکردنی پێرستی ناونیشانیIP

en: A list of IP addresses and subnet masks (one per line) to exclude from statistics collection (both 192.168.0.0/24 and 192.168.0.0/255.255.255.0 formats are accepted).  To specify an IP address only, use a subnet value of 32 or 255.255.255.255.
ku_IQ: لیستێک لە ناونیشانی  IPو Subnet Maskهای (لە هەر هیڵ یەک دانی) بۆ بەرگیری لە ژمێڕیاری ئامار (هەر دوو شێوازی 192.168.0.0/24 و 192.168.0.0/255.255.255.0 توانیی قبووڵ). بۆ دابین کردن تەنها ئادرەسێک لەIP پێویست  نییەSubnet Maskزیادی کەن

en: Add 10.0.0.0
ku_IQ: زیادکردنی10.0.0.0

en: Add 172.16.0.0
ku_IQ: زۆرکردنی172.16.0.0

en: Add 192.168.0.0
ku_IQ: زیادکردنی192.168.0.0

en: Use honey pot
ku_IQ: بەکارهینانی مەنجەڵە هەنگوین

en: Use a honey pot page to identify robots.
ku_IQ: بەکارهینانی پەڕەیێک لە مەنجەڵە هەنگوین بۆ ناساندنی ڕۆبۆتەکان

en: Honey pot post id
ku_IQ: مەنجەڵە هەنگوین ناردنی ناسنامە

en: The post id to use for the honeypot page.
ku_IQ: ناردنی ناسنامە بۆ بەکارهێنانی پەڕەی مەنجەڵە هەنگوین

en: Create a new honey pot page
ku_IQ: درووستکردنی پەڕەی نوێی مەنجەڵە هەنگوین

en: GeoIP Exclusions
ku_IQ: جیاکراوەکانی GeoIP

en: Excluded countries list
ku_IQ: لیستی وەڵاتە جیاکراوەکان

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to exclude from statistics collection.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
ku_IQ: لیستێک لە کۆدی وەڵاتەکان (ئەکدانە لە هەر هێڵ، هەر دوو نامە) لە کۆی ئامار بریتیە بەکارهێنان لە &quot;000&quot; (سێ سفر) رد بۆ وەڵاتە نەناسراوەکانە.

en: Included countries list
ku_IQ: لیستی وەڵاتەکان بریتین لە

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to include in statistics collection, if this list is not empty, only visitors from the included countries will be recorded.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
ku_IQ: لیستێک لە کۆدی وەڵاتەکان (لەهەر هێڵ یەکێک، هەر دوو نامە)لە کۆ ئامار بریتییە، گەر ئەم لیستە بەتاڵ نییە، تەنیا میوانەکان لە وەڵاتەکان تۆمار دەبن. بەکارهێنان لە &quot;000&quot; (سێ سفر) بۆ قەبووڵ نەکردنی وەڵاتە نەناسراوەکانە.

en: Host Exclusions
ku_IQ: جیاکاری هۆست

en: Excluded hosts list
ku_IQ: جیاکاری لیستی هۆستەکان

en: A list of fully qualified host names (ie. server.example.com, one per line) to exclude from statistics collection.
ku_IQ: لیستێک لە ناونیشانەکانی خۆماڵی (بۆ وێنە: /wordpress/about، هەر هێڵ) لە کۆی ئامار دووردەخرێت.

en: Note: this option will NOT perform a reverse DNS lookup on each page load but instead cache the IP address for the provided hostnames for one hour.  If you are excluding dynamically assigned hosts you may find some degree of overlap when the host changes it's IP address and when the cache is updated resulting in some hits recorded.
ku_IQ: ئاگاداربە:ئەم بڕگە  dns پێچەوانە لە هەر  نوێکردنی پەڕە بۆ هەر ipێک  کە لە سەر شەکرەی هەر  سێرڤێرێک لە کاتژمێر بەکاردێت . گەر ئێوە بەرگیری بکەن لە هەر هۆستێکی تایبەتلەوانەیە کە ءیوە پەیدا بکەن پلەی هاوئاهەنگی لە نێوانگۆڕانی هۆست کە بە ناونیشانی ئایپی و  بەڕۆژ بوونی ئاکامی سەردانەکان لە  بوونی شەکرە لە وێبگەر.

en: Site URL Exclusions
ku_IQ: جیاکاری ئادرەسی ماڵپەڕ

en: Excluded login page
ku_IQ: جیاکاری پەڕگەی هاتنە ژوور

en: Exclude the login page for registering as a hit.
ku_IQ: جیاکاری پەڕەی چوونەژوورەوە بۆ ناونووسی  لە ژماردنی ئامار

en: Excluded admin pages
ku_IQ: جیاکاری پەڕەی بەڕێوەبەر

en: Exclude the admin pages for registering as a hit.
ku_IQ: جیاکاری پەڕەی بەڕێوەبەر بۆ ناونووسی لە ژماردنی ئامار

en: Excluded RSS feeds
ku_IQ: جیاکاری فیدی RSS

en: Exclude the RSS feeds for registering as a hit.
ku_IQ: جیاکاری پەڕەی فیدیRSS  بۆ ناونووسی لە ژماردنی ئامار

en: browscap settings
ku_IQ: ڕێکخستنەکانی browscap

en: browscap usage
ku_IQ: سودوەرگرتن لە browscap

en: Active
ku_IQ: چالاک

en: The browscap database will be downloaded and used to detect robots.
ku_IQ: بنکەی دراوە browscap داگرە بۆ بهەرە وەرگرتن لە رۆبۆت.

en: Update browscap Info
ku_IQ: Browscap بەڕۆژکردنی زانیاریەکانی

en: Download browscap Database
ku_IQ: داگرتنی browscapبنکەدراوە

en: Save changes on this page to download the update.
ku_IQ: پاشکەوتی گۆڕانکاری لەم پەرگە و داگرتنی بەڕۆژکراوەکان

en: Schedule weekly update of browscap DB
ku_IQ: ببەرنامەی بەڕۆژ کردنی هەفتانە browscap دسی بی

en: Next update will be
ku_IQ: بەڕۆژ بوونی داهاتوو هەیە.

en: Download of the browscap database will be scheduled for once a week.
ku_IQ: داگرتنی بنکەدراوەی browscap بۆبارێک لە حەفتە

en: This will delete the manual when you save the settings, are you sure?
ku_IQ: پاش پاشکەتکردنی ڕێکخستنەکان پەڕگەی ڕینمایی دەسڕێتەوە ،دەڵنیای ؟

en: This feature will not store IP addresses in the database but instead used a unique hash.  The "Store entire user agent string" setting will be disabled if this is selected.  You will not be able to recover the IP addresses in the future to recover location information if this is enabled.
ku_IQ: ئەم تایبەتمەندییە ناونیشانی IP لە بنکەی دراوە پاشکەوت دەکات بەڵآم بە جێگای لە هەشی تایبەت بەهرە وەردەگرێت. String بریکاری بەکارهێنەر کۆی "Store" ڕێکخستن ناچالاک دەبێت گەر ئەم بڕگە هەڵبژێردرێت. ئێوە دەتوانن بۆ گەڕانەوەی ناونیشان IP لەداهاتو گە ڕانەوەی زانیاریەکانی شوێن چالاک بکەن..

en: Users Online
ku_IQ: بەکارهێنەری سەرهێڵ

en: User online
ku_IQ: بەکارهێنەری سەرهێڵ
