WP Statistics - en to ar translation catalogue (597 entries)

en: No matching widget found!
ar: لايوجد ودجات متطابق!

en: If the gzopen() function is installed.  gzopen() is required for the GeoIP database to be downloaded successfully.
ar: إذا الدالة gzopen() منصبة. قاعدة بيانات GeoIP تتطلب gzopen() للتحميل بنجاح.

en: Error the download_url() or gzopen() functions do not exist!
ar: خطأ في download_url() أو gzopen() الوظائف لا وجود لها.

en: Error setting permissions of the GeoIP database directory, make sure your web server has permissions to write to directories in : %s
ar: خطأ في صلاحيات دليل قاعدة بيانات GeoIP, تأكد من أن الخادم يعطي صلاحيات الكتابة للدليل في: %s

en: &#151; You are running an unsupported version of PHP.
ar: &#151; أنت تقوم بتشغيل إصدار PHP غير معتمد.

en: WP Statistics Disabled
ar: إحصائيات ووردبريس معطلة

en: WP Statistics has detected PHP version %s which is unsupported, WP Statistics requires PHP Version %s or higher!
ar: إحصائيات ووردبريس وجدت إصدار PHP %s غير معتمد, الإضافة تتطلب إصدار PHP %s أو أعلى!

en: Please contact your hosting provider to upgrade to a supported version or disable WP Statistics to remove this message.
ar: يرجى الاتصال بموفر خدمة الاستضافة للترقية إلى إصدار معتمد أو عطل إحصائيات ووردبريس لإزالة هذه الرسالة.

en: ERROR: Widget not found!
ar: خطأ: القطعة غير موجود!

en: Loading...
ar: تحميل...

en: Reloading...
ar: إعادة تحميل ...

en: Top Visitors
ar: كبار الزوار

en: optimization page
ar: صفحة التحسين

en: Enabled
ar: تمكين

en: Purge Old Data Daily
ar: تطهير البيانات اليومية القديمة

en: A WP Cron job will be run daily to purge any data older than a set number of days.
ar: سيتم تشغيل المهام المجدولة لووردبريس يوميا لتطهير أي بيانات قديمة من عدد محدد من الأيام.

en: Purge data older than
ar: تطهير البيانات الأقدم من

en: Purge High Hit Count Visitors Daily
ar: تطهير النقرات العالية لعدد الزوار اليومي

en: A WP Cron job will be run daily to purge any users statistics data where the user has more than the defined number of hits in a day (aka they are probably a bot).
ar: سيتم تشغيل مهام ووردبريس المجدولة يوميا لتطهير أي إحصائيات بيانات مستخدمين حيث أن المستخدم لديه أكثر من عدد محدد من الزيارات في اليوم الواحد (الملقب أنها ربما تكون بوت).

en: The number of hits required to delete the visitor.  Minimum value is 10 hits.  Invalid values will disable the daily maintenance.
ar: عدد الزيارات المطلوبة لحذف الزائر. قيمة الحد الأدنى هو 10 نقرات. والقيم الغير صالحة ستعطل في وضع الصيانة اليومي.

en: The post/page id to get page statistics on.
ar: رقم المقال/الصفحة للحصول على احصائياتها.

en: Post/Page ID
ar: رقم المقال/الصفحة

en: The time frame to get the statistic for, strtotime() (http://php.net/manual/en/datetime.formats.php) will be used to calculate it. Use "total" to get all recorded dates.
ar: الجدول الزمني للحصول على إحصائية لـ, strtotime() (http://php.net/manual/en/datetime.formats.php) سيتم استخدامها لحساب ذلك. استخدام "المجموع" للحصول على كل التواريخ المسجلة.

en: visitor tracking
ar: تتبع الزوار

en: geoip collection
ar: مجموعة geoip

en: visit database index
ar: زيارة فهرس قاعدة البيانات

en: Database updates are required, please go to %s and update the following: %s
ar: يجب تحديث قاعدة البيانات، يرجى الذهاب إلى %s وتحديث التالي: %s

en: countries database index
ar: دول فهرس قاعدة البيانات

en: search table
ar: جدول البحث

en: settings page
ar: صفحة الإعدادات

en: ,
ar: ،

en: The following features are disabled, please go to %s and enable them: %s
ar: الميزات التالية معطلة، يرجى الذهاب إلى %s وتمكينها: %s

en: hit tracking
ar: تتبع النقرات

en: online user tracking
ar: تتبع المستخدم المتصل

en: The following plugin table(s) do not exist in the database, please re-run the %s install routine %s:
ar: جدول الإضافة التالية غير موجود في قاعدة البيانات, يرجى إعادة تشغيل %s للتثبيت الروتيني %s:

en: Search table conversion complete, %d rows added.
ar: بحث تحويل الجدول المكتمل، الصفوف %d أضيفت.

en: Older installs of WP Statistics store details of searches in the visitors table which can become a performance issue on large datasets.  A new table has been created to hold this information in a more scalable fashion.
ar: التثبيت القديمة من احصائيات ووردبريس تخزن تفاصيل البحث في جدول آخر التي يمكن أن تصبح مشكلة على أداء مجموعات البيانات الكبيرة. تم إنشاء جدول جديد لإجراء هذه المعلومات بطريقة أفضل للتحجيم.

en: Search Table
ar: جدول البحث

en: Convert
ar: التحويل

en: Convert Now!
ar: تحويل الآن!

en: Older installs of WP Statistics store details of searches in the visitors table which can become a performance issue on large datasets.  A new table has been created to hold this information in a more scalable fashion, however the old data must first be converted to the new format before it can be used.
ar: التثبيت القديمة من احصائيات ووردبريس تخزن تفاصيل البحث في جدول آخر التي يمكن أن تصبح مشكلة على أداء مجموعات البيانات الكبيرة. تم إنشاء جدول جديد لإجراء هذه المعلومات بطريقة أفضل للتدرج، ولكن يجب أولا تحويل البيانات القديمة إلى الشكل الجديد قبل أن تتمكن من استخدامها.

en: Referrer Spam
ar: إحالات البريد المزعج

en: Download of the Piwik Referrer Spam Blacklist database will be scheduled for once a week.
ar: سيتم جدولة التحميل من قاعدة البيانات Piwik لإحالات الرسائل الغير مرغوب فيها بالقائمة السوداء لمرة واحدة في الأسبوع.

en: Externals
ar: الجهات الخارجية

en: Piwik Referrer Spam Blacklist settings
ar: إعدادات القائمة السوداء Piwik لإحالات الرسائل الغير مرغوب فيها

en: Schedule weekly update of Piwik Referrer Spam Blacklist DB
ar: جدولة التحديث الأسبوعي لـ Piwik لإحالات الرسائل الغير مرغوب فيها بقاعدة بيانات القائمة السوداء

en: Download Piwik Referrer Spam Blacklist Database
ar: تحميل قاعدة البيانات Piwik لإحالات الرسائل الغير مرغوب فيها من القائمة السوداء

en: Update Piwik Referrer Spam Blacklist Info
ar: تحديث Piwik لإحالات الرسائل الغير مرغوب فيها بمعلومات القائمة السوداء

en: The Piwik Referrer Spam Blacklist database will be downloaded and used to detect referrer spam.
ar: سيتم تحميل قاعدة البيانات Piwik لإحالات الرسائل الغير مرغوب فيها بالقائمة السوداء واستخدامها للكشف عن مرجعية البريد المزعج.

en: Referrer spam blacklist is provided by Piwik, available from %s.
ar: يتم توفير إحالات الرسائل الغير مرغوب فيها بالقائمة السوداء من قبل Piwik، وهي متاحة من %s.

en: Piwik Referrer Spam Blacklist usage
ar: المرجع Piwik للرسائل الغير المرغوب فيها باستخدام القائمة السوداء

en: Treat corrupt browser info as a bot
ar: علاج معلومات المتصفح فاسدة بوت

en: 404 Pages
ar: 404 صفحات

en: Date
ar: تاريخ

en: Treat any visitor with corrupt browser info (missing IP address or empty user agent string) as a robot.
ar: علاج أي زائر مع معلومات الفاسدة المتصفح (عنوان IP مفقود أو فارغة سلسلة عامل المستخدم) على الروبوت.

en: Excluded 404 pages
ar: استبعاد 404 صفحات

en: Exclude any URL that returns a "404 - Not Found" message.
ar: استبعاد أي URL التي تقوم بإرجاع - رسالة &quot;404 لم يتم العثور على&quot;.

en: Error creating GeoIP database directory, make sure your web server has permissions to create directories in : %s
ar: خطأ في إنشاء GeoIP دليل قاعدة البيانات، تأكد من خادم الويب الخاص بك لديه أذونات لإنشاء الدلائل في:٪ الصورة

en: Add page title to empty search words
ar: إضافة عنوان الصفحة على كلمات بحث فارغة

en: If a search engine is identified as the referrer but it does not include the search query this option will substitute the page title in quotes preceded by "~:" as the search query to help identify what the user may have been searching for.
ar: إذا تم التعرف على محرك بحث باسم المرجع لكنه لا يشمل استعلام البحث هذا الخيار يوجب استبدال عنوان الصفحة في الاقتباس الذي يسبقه "~:" كما طلب البحث للمساعدة في تحديد ما قد تم البحث عنه من قبل المستخدم.

en: Purge visitors with more than
ar: الزوار المطهرين مع أكثر من

en: hits
ar: مشاهدات

en: Deleted user statistics data where the user has more than the defined number of hits in a day.  This can be useful to clear up old data when your site has been hit by a bot.  This will remove the visitor and their hits to the site, however it will not remove individual page hits as that data is not recorded on a per use basis.  Minimum value is 10 hits.
ar: حذف بيانات إحصائيات المستخدم حيث أن المستخدم لديه أكثر من عدد محدد من الزيارات في يوم واحد. هذا يمكن أن يكون مفيد لتوضيح البيانات القديمة عندما يتم زيارة موقعك من خلال بوت. سيؤدي ذلك إلى إزالة الزوار ونقراتهم في الموقع، على كل حال هذا لن يزيل النقرات الفردية للصفحة كما لم يتم تسجيل تلك البيانات على أساس كل استخدام. قيمة الحد الأدنى هو 10 نقرات.

en: No visitors found to purge.
ar: لم يتم إيجاد زوار في التطهير.

en: %s records purged successfully.
ar: %s سجلات طهرت بنجاح.

en: Number of hits must be greater than or equal to 10!
ar: عدد الزيارات يجب أن يكون أكبر من أو يساوي 10!

en: Page Visits
ar: عدد زيارات هذه الصفحة

en: Page Count
ar: عدد الصفحة

en: Comment Count
ar: عدد التعليق

en: Spam Count
ar: عدد السبام

en: User Count
ar: عدد المستخدم

en: Post Average
ar: متوسط المشاركة

en: Comment Average
ar: متوسط التعليق

en: User Average
ar: متوسط المستخدم

en: Search Provider
ar: محرك البحث

en: The search provider to get statistics on.
ar: مزود البحث للحصول على إحصائيات عن.

en: Number Format
ar: صيغة الرقم

en: The format to display numbers in: i18n, english, none.
ar: صيغة الأرقام للعرض في: I18N، الانجليزية، لا شيء.

en: English
ar: الإنجليزية

en: International
ar: دولي

en: Hits Statistics Summary
ar: موجز إحصائيات المشاهدات

en: Chart Total
ar: إجمالي الرسم البياني

en: All Time Total
ar: مجموع كل الوقت

en: Have you thought about donating to WP Statistics?
ar: هل فكرت في التبرع لإحصائيات ووردبريس؟

en: Donate
ar: التبرع

en: Fell like showing us how much you enjoy WP Statistics?  Drop by our %s page and show us some love!
ar: صف لنا مدى إستمتاعك في منتج إحصائيات ووردبريس؟ واضغط صفحة %s وبيّن لنا بعض الحب!

en: donation
ar: التبرعات

en: Donate Now!
ar: تبرع الآن!

en: Close
ar: إغلاق

en: Select the statistic you wish to display.
ar: حدد الإحصائية التي ترغب في عرضها.

en: Statistic
ar: إحصائية

en: Post Count
ar: عدد المقال

en: Time Frame
ar: الإطار الزمني

en: to
ar: إلى

en: Go
ar: إذهب

en: Rank #5
ar: المرتبة #5

en: Rank #4
ar: المرتبة #4

en: Rank #3
ar: المرتبة #3

en: Rank #1
ar: المرتبة #1

en: Rank #2
ar: المرتبة #2

en: Visits Table
ar: جدول الزيارات

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visits table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistits table, delete duplicate entries and add the index.
ar: التثبيتات القديمة من احصائيات ووردبريس تسمح للإدخالات المكررة في جدول الزيارات في كل مرة. بتثبيت أحدث حماية مقابل هذا الفهرس الفريد على الجدول. و لإنشاء فهرس على الإصدارات القديمة المثبتة يجب أن يتم حذف الإدخالات المكررة أولا. أنقر على  "التحديث الآن" لفحص جدول الزيارات، وحذف الإدخالات المكررة وإضافة الفهرس.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visits table.
ar: هذه العملية يمكن أن تستغرق وقتا طويلا لتثبيت العديد من الصفوف في جدول الزيارات.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visits table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
ar: التثبيتات القديمة من احصائيات ووردبريس تسمح للإدخالات المكررة في جدول الزيارات. للحماية من ذلك ثبت الفهرس الفريد في الجدول.

en: Filtered by
ar: تمت تصفيتها من قبل

en: Range
ar: المدى

en: Do not use the translations and instead use the English defaults for WP Statistics (requires two page loads)
ar: لا تستخدم الترجمات واستخدام بدلاً من ذلك الإعدادات الافتراضية الإنجليزية لإحصائيات ووردبريس (يتطلب تحميل صفحتين)

en: Force English
ar: إجبار اللغة الإنجليزية

en: Languages
ar: اللغات

en: Note: this option will NOT handle url parameters (anything after the ?), only to the script name.  Entries less than two characters will be ignored.
ar: ملاحظة: هذا الخيار لن يتعامل مع معايير عنوان URL، (أي شيء بعد علامة؟) إلا اسم البرنامج النصي . سيتم تجاهل إدخالات أقل من حرفين.

en: A list of local urls (ie. /wordpress/about, one per line) to exclude from statistics collection.
ar: قائمة عناوين المواقع المحلية (اتصل بنا,حول, واحد في كل سطر) للإستبعاد من جمع الإحصائيات.

en: Excluded URLs list
ar: قائمة عناوين المواقع المستبعدة

en: Excluded URL
ar: العناوين المستبعدة

en: Last 365 Days (Year)
ar: مشاركة 365 يوم (السنة)

en: Last 30 Days (Month)
ar: آخر 30 يوم (شهر)

en: Last 7 Days (Week)
ar: آخر 7 أيام (أسبوع)

en: Yahoo!
ar: ياهو!

en: Yandex
ar: ياندكس

en: DuckDuckGo
ar: دك دك غو

en: Bing
ar: بينج

en: Baidu
ar: بايدو

en: Feeds
ar: التغذيات

en: User Role
ar: دور المستخدم

en: Login Page
ar: صفحة تسجيل الدخول

en: Admin Page
ar: صفحة الإدارة

en: Self Referral
ar: الإحالة الذاتية

en: IP Match
ar: المتطابق IP

en: Robot
ar: روبوت

en: Currently there are no users online in the site.
ar: حالياً هناك مستخدمين متواجدين في الموقع.

en: Robot Threshold
ar: الحد من الروبوت

en: Honey Pot
ar: وعاء العسل

en: Page Trending Stats
ar: صفحة الإحصائيات الأكثر رواجاً

en: Hostname
ar: اسم المضيف

en: Enable or disable this feature
ar: تمكين أو تعطيل هذه الميزة

en: Check for online users every
ar: تحقق من المتصلين في الموقع في كل

en: Second
ar: ثانية

en: Time for the check accurate online user in the site. Now: %s Second
ar: وقت التحقق من المستخدمين المتصلين في الموقع. الآن: %s ثانية

en: Record all user
ar: تسجيل جميع المستخدمين

en: Ignores the exclusion settings and records all users that are online (including self referrals and robots).  Should only be used for troubleshooting.
ar: يتجاهل إعدادات الإقصاء ويسجل كل المستخدمين التي يتم على الانترنت (بما في ذلك الإحالة الذاتية والروبوتات). وينبغي أن تستخدم فقط لاستكشاف الأخطاء وإصلاحها.

en: Store entire user agent string
ar: تخزين كامل سلسلة عامل المستخدم

en: Only enabled for debugging
ar: تمكين فقط من أجل التصحيح

en: Coefficient per visitor
ar: درجة لكل زائر

en: For each visit to account for several hits. Currently %s.
ar: حساب توجيه النقرات لكل زائر. حالياً %s.

en: Pages
ar: الصفحات

en: Track all pages
ar: تتبع جميع الصفحات

en: Strip parameters from URI
ar: معايير الشريط من URI

en: This will remove anything after the ? in a URL.
ar: سيؤدي هذا إلى إزالة أي شيء بعد؟ في URL.

en: Disable hits column in post/pages list
ar: تعطيل عمود النقرات في قائمة المقال/الصفحات

en: Miscellaneous
ar: متفرقات

en: Show stats in menu bar
ar: إظهار الاحصائيات في شريط القوائم

en: No
ar: لا

en: Yes
ar: نعم

en: Show stats in admin menu bar
ar: اظهار الاحصائيات في شريط القوائم الإداري

en: Hide admin notices about non active features
ar: اخفاء إشعارات المشرف حول الميزات غير نشطة

en: By default WP Statistics displays an alert if any of the core features are disabled on every admin page, this option will disable these notices.
ar: افتراضيا احصائيات ووردبريس يعرض تنبيها إذا تم تعطيل أي من الميزات الأساسية في صفحة المشرف، وهذا الخيار لتعطيل هذه الإشعارات.

en: Delete the manual
ar: حذف الدليل

en: By default WP Statistics stores the admin manual in the plugin directory (~5 meg), if this option is enabled it will be deleted now and during upgrades in the future.
ar: افتراضيا احصائيات ووردبريس يخزن دليل المشرف في الدليل المساعد (~ 5 ميج)، إذا تم تمكين هذا الخيار سيتم حذفه الآن، وخلال الترقيات في المستقبل.

en: Search Engines
ar: محركات البحث

en: Disabling all search engines is not allowed, doing so will result in all search engines being active.
ar: تعطيل جميع محركات البحث غير مسموح, سيؤدي ذلك الى تنشيط جميع محركات البحث.

en: disable
ar: تعطيل

en: Disable %s from data collection and reporting.
ar: تعطيل %s من جمع البيانات وإعداد التقارير.

en: Charts
ar: الرسوم البيانية

en: Include totals
ar: تتضمن الاجماليات

en: Add a total line to charts with multiple values, like the search engine referrals
ar: إضافة سطر مجموع المخططات مع قيم متعددة، مثل إحالات محرك البحث

en: GeoIP settings
ar: إعدادات GeoIP

en: IP location services provided by GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
ar: خدمات الموقع IP المقدمة من البيانات GeoLite2 التي أنشأتها MaxMind، المتاحة من %s.

en: GeoIP collection
ar: مجموعة GeoIP

en: For get more information and location (country) from visitor, enable this feature.
ar: للحصول على مزيد من المعلومات، والمكان (البلد) من الزوار، تمكين هذه الميزة.

en: Update GeoIP Info
ar: تحديث معلومات GeoIP

en: Download GeoIP Database
ar: تحميل قاعدة بيانات GeoIP

en: Schedule monthly update of GeoIP DB
ar: جدولة التحديث الشهري لGeoIP DB

en: Download of the GeoIP database will be scheduled for 2 days after the first Tuesday of the month.
ar: سيتم جدولة التحميل من قاعدة البيانات GeoIP لمدة 2 يوما بعد يوم الثلاثاء الأول من الشهر.

en: This option will also download the database if the local filesize is less than 1k (which usually means the stub that comes with the plugin is still in place).
ar: وهذا الخيار أيضا تحميل قاعدة البيانات إذا كان حجم الملف المحلي أقل من 1K (الذي يعني عادة أن طرف البرنامج التي تأتي مع البرنامج المساعد لا يزال في مكانه).

en: Populate missing GeoIP after update of GeoIP DB
ar: تعبئة GeoIP في عداد المفقودين بعد التحديث من GeoIP DB

en: Update any missing GeoIP data after downloading a new database.
ar: تحديث أي بيانات GeoIP مفقودة بعد تحميل قاعدة البيانات الجديدة.

en: Country code for private IP addresses
ar: رمز البلد لعناوين IP خاصة

en: The international standard two letter country code (ie. US = United States, CA = Canada, etc.) for private (non-routable) IP addresses (ie. 10.0.0.1, 192.158.1.1, 127.0.0.1, etc.).  Use "000" (three zeros) to use "Unknown" as the country code.
ar: المعيار اثنين الرمز الدولي بلد إلكتروني (أي الولايات المتحدة = الولايات المتحدة الأمريكية، CA = كندا، الخ) ل(غير قابل للتوجيه) عناوين IP خاصة (أي. 10.0.0.1، 192.158.1.1، 127.0.0.1، وما إلى ذلك). استخدام "000" (ثلاثة أصفار) لاستخدام "غير معروف"، كما رمز البلد.

en: GeoIP collection is disabled due to the following reasons:
ar: تم تعطيل مجموعة GeoIP وذلك للأسباب التالية:

en: GeoIP collection requires PHP %s or above, it is currently disabled due to the installed PHP version being
ar: جمع GeoIP يتطلب PHP %s أو أعلى، يتم تعطيله حاليا نظرا لكونها نسخة PHP مثبتة

en: GeoIP collection requires the cURL PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
ar: مجموعة GeoIP تتطلب الملحق cURL PHP و هو غير مفعل على إصدار الـ PHP!

en: GeoIP collection requires the BC Math PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
ar: مجموعة GeoIP تتطلب الملحق BC Math PHP و هو غير مفعل على إصدار الـ PHP!

en: PHP safe mode detected!  GeoIP collection is not supported with PHP's safe mode enabled!
ar: تم الكشف عن الوضع الآمن في PHP! مجموعة GeoIP غير معتمدة عند تمكين الوضع الآمن في PHP!

en: This will permanently delete data from the database each day, are you sure you want to enable this option?
ar: سيؤدي ذلك إلى حذف البيانات من قاعدة البيانات بشكل دائم كل يوم، هل أنت متأكد من أنك تريد تمكين هذا الخيار؟

en: Days
ar: أيام

en: The number of days to keep statistics for.  Minimum value is 30 days.  Invalid values will disable the daily maintenance.
ar: عدد الأيام للحفاظ على الإحصاءات المتعلقة. قيمة الحد الأدنى هو 30 يوما. سيتم تعطيل الصيانة اليومية في حال ادخال قيم غير صالحة.

en: Common Report Options
ar: خيارات تقرير المشترك

en: E-mail addresses
ar: عناوين البريد الإلكتروني

en: A comma separated list of e-mail addresses to send reports to.
ar: أفصل قائمة عناوين البريد الإلكتروني بفاصلة لإرسال التقارير إلى.

en: Update Reports
ar: تقارير التحديث

en: Send a report whenever the browscap.ini is updated.
ar: إرسال تقرير كلما يتم تحديث browscap.ini.

en: Send a report whenever the GeoIP database is updated.
ar: إرسال تقرير كلما يتم تحديث قاعدة البيانات GeoIP.

en: Pruning
ar: تنقيح

en: Send a report whenever the pruning of database is run.
ar: إرسال تقرير كلما يتم تشغيل التنقيح في قاعدة البيانات.

en: Upgrade
ar: ترقية

en: Send a report whenever the plugin is upgraded.
ar: إرسال تقرير كلما تتم ترقية البرنامج المساعد.

en: Statistical reporting
ar: تقارير الإحصائيات

en: Schedule
ar: جدول

en: Select how often to receive statistical report.
ar: حدد عدد المرات لتلقي تقرير إحصائي.

en: Send reports via
ar: إرسال التقارير عن طريق

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: SMS
ar: رسائل نصية

en: Select delivery method for statistical report.
ar: حدد طريقة التسليم للتقرير الإحصائي.

en: Note: To send SMS text messages please install the %s plugin.
ar: ملاحظة: لإرسال رسائل نصية SMS الرجاء تثبيت إضافة %s.

en: WordPress SMS
ar: الرسائل النصية

en: Report body
ar: تقرير الهيئة

en: Enter the contents of the report.
ar: أدخل محتويات التقرير.

en: Any shortcode supported by your installation of WordPress, include all shortcodes for WP Statistics (see the admin manual for a list of codes available) are supported in the body of the message.  Here are some examples:
ar: أي رمز قصير بدعم من مثبت ووردبريس، وتشمل جميع الاكواد المختصرة  لاحصائيات ووردبريس (انظر دليل المشرف للحصول على قائمة رموز المتاحة) معتمدة في نص الرسالة. وهنا بعض الأمثلة:

en: User Online
ar: المتواجدين الآن

en: Today Visitor
ar: زوار اليوم

en: Today Visit
ar: زيارات اليوم

en: Yesterday Visitor
ar: زوار الأمس

en: Yesterday Visit
ar: زيارات الأمس

en: Total Visitor
ar: مجموع الزوار

en: Total Visit
ar: مجموع الزيارات

en: None
ar: لا شيء

en: About
ar: حول

en: Dashboard
ar: لوحة القيادة

en: The following items are global to all users.
ar: العناصر التالية هي عالمية لجميع المستخدمين.

en: Disable dashboard widgets
ar: تعطيل قطع لوحة القيادة

en: Disable the dashboard widgets.
ar: تعطيل القطع للوحة القيادة

en: Page/Post Editor
ar: محرر الصفحة/المشاركة

en: Disable post/page editor widget
ar: تعطيل قطعة محرر الصفحة/المشاركة

en: Disable the page/post editor widget.
ar: تعطيل القطع لمحرر الصفحة/المشاركة

en: Google
ar: جوجل

en: Disable map
ar: تعطيل الخريطة

en: Disable the map display
ar: تعطيل عرض الخريطة

en: Get country location from Google
ar: الحصول على موقع البلد من جوجل

en: This feature may cause a performance degradation when viewing statistics and is only valid if the map type is set to "Google".
ar: قد تؤدي هذه الميزة تدهور الأداء عند عرض الإحصاءات وصالحة فقط إذا تم تعيين نوع الخريطة لـ "جوجل".

en: WP Statisitcs Removal
ar: إزالة احصائيات ووردبريس

en: Uninstalling WP Statistics will not remove the data and settings, you can use this option to remove the WP Statistics data from your install before uninstalling the plugin.
ar: إزالة احصائيات ووردبريس لن تقوم بإزالة البيانات والإعدادات، يمكنك استخدام هذا الخيار لإزالة البيانات الخاصة بك قبل إلغاء تثبيت البرنامج المساعد.

en: Once you submit this form the settings will be deleted during the page load, however WP Statistics will still show up in your Admin menu until another page load is executed.
ar: بمجرد التقدم في هذا الخيار سيتم حذف الإعدادات أثناء تحميل صفحة هذا النموذج، ولكن سوف تزال تظهر احصائيات ووردبريس في قائمة المشرف الخاص بك حتى يتم تحميل الصفحة مرة أخرى.

en: Remove data and settings
ar: إزالة البيانات والإعدادات

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove data and settings, this action cannot be undone.
ar: إزالة البيانات والإعدادات، لا يمكنك التراجع مستقبلاً.

en: General
ar: عام

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Dashboard/Overview
ar: اللوحة/نظرة عامة

en: Maintenance
ar: صيانة

en: Removal
ar: الإزالة

en: Update
ar: تحديث

en: Once Weekly
ar: مرة كل أسبوع

en: Once Every 2 Weeks
ar: مرة كل 2 أسابيع

en: Once Every 4 Weeks
ar: مرة كل 4 أسابيع

en: Statistics
ar: الاحصائيات

en: Show site stats in sidebar.
ar: عرض احصائيات الموقع في الشريط الجانبي.

en: Week Visit
ar: زيارات الأسبوع

en: Month Visit
ar: زيارات الشهر

en: Years Visit
ar: زيارات السنة

en: Total Page Views
ar: مجموع مشاهدات الصفحة

en: Search Engine referred
ar: محرك البحث المشار

en: Total Posts
ar: إجمالي المشاركات

en: Total Pages
ar: إجمالي الصفحات

en: Total Comments
ar: إجمالي التعليقات

en: Total Spams
ar: إجمالي السبام

en: Total Users
ar: عدد الاعضاء

en: Average Posts
ar: متوسط المشاركات

en: Average Comments
ar: متوسط التعليقات

en: Average Users
ar: متوسط الاعضاء

en: Last Post Date
ar: تاريخ آخر مشاركة

en: Name
ar: الأسم

en: Items
ar: البنود

en: Yesterday visit
ar: زيارات الأمس

en: Search Engine Referred
ar: محرك بحث المشارين

en: Select type of search engine
ar: حدد نوع من محرك البحث

en: WP Statistics has been removed, please disable and delete it.
ar: تمت إزالة احصائيات ووردبريس، يرجى التعطيل والحذف.

en: WP Statistics
ar: احصائيات ووردبريس

en: Complete statistics for your WordPress site.
ar: إحصاءات كاملة لموقع ووردبريس الخاص بك.

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Click here to visit the plugin on WordPress.org
ar: انقر هنا لزيارة صفحة الإضافة على WordPress.org

en: Visit WordPress.org page
ar: زيارة صفحة WordPress.org

en: Click here to rate and review this plugin on WordPress.org
ar: أنقر هنا لمراجهة وتقييم الإضافة على WordPress.org

en: Rate this plugin
ar: ضع تقييمك لهذه الاضافة

en: WP Statistics - Hits
ar: احصائيات ووردبريس - الزيارات

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Online
ar: المتواجدون

en: Referrers
ar: الدعوات

en: Searches
ar: عمليات البحث

en: Search Words
ar: كلمات البحث

en: Top Visitors Today
ar: أعلى زوار اليوم

en: Optimization
ar: التحسين

en: Manual
ar: الدليل

en: Site
ar: موقع

en: Options
ar: خيارات

en: Today visitor
ar: زوار اليوم

en: Today visit
ar: زيارات اليوم

en: Yesterday visitor
ar: زيارات الأمس

en: View Stats
ar: عرض الإحصائيات

en: Download ODF file
ar: تحميل ملف ODF

en: Download HTML file
ar: تحميل ملف HTML

en: Manual file not found.
ar: لم يتم العثور على ملف الدليل.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ar: ليس لديك الصلاحيات الكافية لدخول هذه الصفحة.

en: WP Statistics %s installed on
ar: احصائيات ووردبريس  %s مثبتة على

en: Error downloading GeoIP database from: %s - %s
ar: خطأ تحميل قاعدة بيانات GeoIP من: %s - %s

en: Error could not open downloaded GeoIP database for reading: %s
ar: خطأ لا يمكن فتح قاعدة البيانات GeoIP التي تم تحميلها للقراءة: %s

en: Error could not open destination GeoIP database for writing %s
ar: خطأ لا يمكن فتح قاعدة البيانات GeoIP لجهة الكتابة %s

en: GeoIP Database updated successfully!
ar: تم تحديث قاعدة بيانات GeoIP بنجاح!

en: GeoIP update on
ar: تحديث GeoIP على

en: Error downloading browscap database from: %s - %s
ar: خطأ في قاعدة بيانات browscap تحميل من: %s - %s

en: browscap database updated successfully!
ar: قاعدة بيانات browscap تم تحديثها بنجاح!

en: browscap database updated failed!  Cache file too large, reverting to previous browscap.ini.
ar: تحديث قاعدة بيانات browscap فشل! ملف الكاش كبير جدا، تم الرجوع إلى browscap.ini السابق.

en: browscap database updated failed!  New browscap.ini is mis-identifing user agents as crawlers, reverting to previous browscap.ini.
ar: تحديث قاعدة بيانات browscap فشل! لم تتم تحديد هوية browscap.ini الجديدة لكلا من  المستخدم والزواحف، وتم الرجوع إلى browscap.ini السابق.

en: browscap already at current version!
ar: browscap بالفعل في النسخة الحالية!

en: Browscap.ini update on
ar: تحديث Browscap.ini على

en: Quick Stats
ar: إحصائيات سريعة

en: Top 10 Browsers
ar: أفضل 10 متصفحات

en: Top 10 Countries
ar: أعلى 10 دول

en: Today's Visitor Map
ar: خريطة زوار اليوم

en: Hit Statistics
ar: احصائية النقرات

en: Top 10 Pages
ar: أفضل 10 صفحات

en: Recent Visitors
ar: الزيارات الأخيرة

en: Top Referring Sites
ar: أعلى المواقع اشارة

en: Search Engine Referrals
ar: إحالات محرك البحث

en: Summary
ar: ملخص

en: Latest Search Words
ar: أحدث كلمات البحث

en: Top 10 Visitors Today
ar: أفضل 10 زوار اليوم

en: This post is not yet published.
ar: لم يتم نشر هذا المقال حتى الآن.

en: Unable to load the GeoIP database, make sure you have downloaded it in the settings page.
ar: غير قادر على تحميل قاعدة البيانات GeoIP، تأكد من أنك قمت بتنزيلها في صفحة الإعدادات.

en: Updated %s GeoIP records in the visitors database.
ar: تحديث السجلات %s  GeoIP في قاعدة بيانات الزوار.

en: %s data older than %s days purged successfully.
ar: البيانات %s مضى عليها أكثر من %s أيام طهرت فيه بنجاح.

en: No records found to purge from %s!
ar: لا توجد سجلات للتخلص من %s!

en: Database pruned on
ar: قاعدة بيانات مجردة على

en: Please select a value over 30 days.
ar: يرجى تحديد قيمة أكثر من 30 يوما.

en: Browser Statistics
ar: إحصائيات المتصفح

en: Click to toggle
ar: انقر للتبديل

en: Browsers
ar: المتصفحات

en: Browsers by type
ar: حسب نوع المتصفحات

en: Platform
ar: المنصة

en: Browsers by platform
ar: حسب نوع المنصة

en: %s Version
ar: الإصدار %s

en: Attention: Exclusion are not currently set to be recorded, the results below may not reflect current statistics!
ar: تنبيه: لم يتم تعيين الاستثناءات حاليا ليتم تسجيلها، قد لا تستطيع عكس نتائج الإحصائيات الحالية أدناه!

en: Exclusions Statistics
ar: استثناءات الاحصائيات

en: 10 Days
ar: 10 أيام

en: 20 Days
ar: 20 يوم

en: 30 Days
ar: 30 يو م

en: 2 Months
ar: شهرين

en: 3 Months
ar: 3 أشهر

en: 6 Months
ar: 6 أشهر

en: 9 Months
ar: 9 أشهر

en: 1 Year
ar: سنة

en: Exclusions Statistical Chart
ar: الرسم البياني لإحصائيات الاستثناءات

en: Excluded hits in the last
ar: استبعاد النقرات في الأخير

en: days
ar: أيام

en: Number of excluded hits
ar: عدد الزيارات المستبعدة

en: Hits Statistics Chart
ar: الرسم البياني لاحصائيات النقرات

en: Hits in the last
ar: آخر النقرات

en: Number of visits and visitors
ar: عدد الزيارات والزوار

en: Visit
ar: زيارة

en: Visitor
ar: زائر

en: Latest Search Word Statistics
ar: أحصائيات أحدث كلمات البحث

en: Map
ar: خريطة

en: Page
ar: صفحة

en: From
ar: من

en: All
ar: الكل

en: Recent Visitor Statistics
ar: آخر إحصائيات الزوار

en: Online Users
ar: المستخدمين على الانترنت

en: Online for
ar: متصل لـ

en: Page Trend for Post ID
ar: صفحة الأكثر رواجاً بمعرف المشاركة

en: Page Trend
ar: الصفحة الأكثر رواجاً

en: Search Engine Referral Statistics
ar: إحصائيات مرجعية محرك البحث

en: Search engine referrals in the last
ar: إحالات محرك البحث في الأخير

en: Number of referrals
ar: عدد الإحالات

en: Total
ar: المجموع

en: Top Countries
ar: أفضل الدول

en: Rank
ar: الترتيب

en: Flag
ar: العلم

en: Country
ar: الدولة

en: Visitor Count
ar: عدد الزوار

en: Top Pages
ar: أفضل الصفحات

en: Top 5 Pages Trends
ar: الصفحات الـ5 الأكثر رواجاً

en: Top 5 Page Trending Stats
ar: احصائيات الصفحات الـ5 الأكثر رواجاً

en: Number of Hits
ar: عدد الزيارات

en: No page title found
ar: لم يتم العثور على عنوان الصفحة

en: Visits
ar: الزيارات

en: To be added soon
ar: تضاف قريبا

en: Referring sites from
ar: مواقع اشارة من

en: References
ar: المراجع

en: Top 100 Visitors Today
ar: أفضل 100 زائر اليوم

en: About WP Statistics Version %s
ar: حول  إصدار احصائيات ووردبريس %s

en: Website
ar: الموقع

en: Rate and Review
ar: التقييم  والمراجعة

en: More Information
ar: مزيد من المعلومات

en: This product includes GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
ar: يتضمن هذا المنتج البيانات GeoLite2 التي أنشأتها MaxMind، المتاحة من %s.

en: Other
ar: أخرى

en: Today Visitors Map
ar: خريطة زوار اليوم

en: Address
ar: العنوان

en: User(s) Online
ar: المتصلين على الانترنت

en: Today
ar: اليوم

en: Yesterday
ar: الأمس

en: Daily Total
ar: المجموع اليومي

en: Current Time and Date
ar: التوقيت الحالي و التاريخ

en: (Adjustment)
ar: (التوافق)

en: Date: %s
ar: التاريخ: %s

en: Time: %s
ar: التوقيت: %s

en: Hits
ar: نقرات

en: Agent
ar: وكيل

en: Version
ar: الإصدار

en: Access denied!
ar: تم رفض الوصول!

en: %s agent data deleted successfully.
ar: %s تم حذف بيانات الوكيل بنجاح.

en: No agent data found to remove!
ar: لا توجد بيانات وكيل لإزالتها!

en: Please select the desired items.
ar: يرجى تحديد العناصر المطلوبة.

en: %s platform data deleted successfully.
ar: %s تم حذف بيانات المنصة بنجاح.

en: No platform data found to remove!
ar: لا توجد بيانات منصة لإزالتها!

en: %s table data deleted successfully.
ar: %s تم حذف بيانات الجدول بنجاح.

en: Error, %s not emptied!
ar: خطأ, %s لم يتم التفريغ!

en: Database Setup
ar: إعداد قاعدة البيانات

en: Re-run Install
ar: إعادة تشغيل التثبيت

en: Install Now!
ar: تثبيت الآن!

en: If for some reason your installation of WP Statistics is missing the database tables or other core items, this will re-execute the install process.
ar: لسبب ما اذا فقدت بيانات في قاعدة البيانات أو احد العناصر الأساسية, هذا الأمر سيعيد تنفيذ العملية مرة أخرى.

en: Database Index
ar: فهرس قاعدة بيانات

en: Countries
ar: الدول

en: Update Now!
ar: تحديث الآن!

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistitors table, delete duplicate entries and add the index.
ar: المنصب القديم لإضافة احصائيات ووردبريس تسمح للإدخالات المتكررة في جداول الزوار في بعض الحالات. بتثبيت أحدث منتج يجب تواجد الفهرس في الجداول. لإنشاء فهرس لمنتج قديم يجب أن يتم حذف الإدخالات المكررة أولاً. أنقر على "تحديث الآن" وسيقوم تلقائيا بفحص جدول الزوار وحذف كافة الإدخالات المكررة وإضافة الفهرس.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visitors table.
ar: هذه العملية يمكن أن تستغرق وقتا طويلا على تثبيت مع العديد من الصفوف في جدول الزوار.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
ar: الإصدارات القديمة من منتج احصائيات ووردبريس تسمح للإدخالات المكررة في جدول الزوار في بعض الحالات. عند تثبيت إصدارات أحدث من ذلك سيتم إضافة فهرس فريد على الجدول.

en: Congratulations, your installation is already up to date, nothing to do.
ar: تهانينا، التثبيت موجود بالفعل حتى الآن، لا شيء للقيام به.

en: Export
ar: تصدير

en: Export from
ar: التصدير من

en: Please select
ar: الرجاء تحديد

en: Select the table for the output file.
ar: حدد الجدول لملف الإخراج.

en: Export To
ar: التصدير لـ

en: Select the output file type.
ar: حدد نوع ملف الإخراج.

en: Include Header Row
ar: تضمين رأس الصف

en: Include a header row as the first line of the exported file.
ar: تضمين صف الرأس كما في السطر الأول من الملف الذي تم تصديره.

en: Start Now!
ar: ابدأ الآن!

en: Historical Values
ar: القيم التاريخية

en: Note: As you have just purged the database you must reload this page for these numbers to be correct.
ar: ملاحظة: كلما قمت بتطهير قاعدة البيانات يجب تحميل هذه الصفحة لتكون الأرقام صحيحة.

en: Visitors
ar: الزوار

en: Number of historical number of visitors to the site (current value is %s).
ar: العدد التاريخي لزوار الموقع (القيمة الحالية هي %s).

en: Number of historical number of visits to the site (current value is %s).
ar: العدد التاريخي لزيارات الموقع (القيمة الحالية هي %s).

en: Update now!
ar: تحديث الآن!

en: Are you sure?
ar: هل أنت متأكد؟

en: Data
ar: المعطيات

en: Empty Table
ar: تفريغ الجدول

en: All data table will be lost.
ar: سيتم فقدان جميع البيانات الجدول.

en: Clear now!
ar: مسح الآن!

en: Purge records older than
ar: سجلات الضخ أقدم من

en: Deleted user statistics data older than the selected number of days.  Minimum value is 30 days.
ar: بيانات الاحصائيات المستخدم المحذوف أقدم من الرقم المحدد من الأيام. قيمة الحد الأدنى هو 30 يوما.

en: Purge now!
ar: ضخ الآن!

en: Delete User Agent Types
ar: حذف أنواع وكيل العضو

en: Delete Agents
ar: حذف الوكلاء

en: All visitor data will be lost for this agent type.
ar: سيتم فقد جميع البيانات الزائر لهذا النوع.

en: Delete now!
ar: حذف الآن!

en: Delete Platforms
ar: حذف المنصات

en: All visitor data will be lost for this platform type.
ar: سيتم فقد جميع البيانات الزائر لنوع هذه المنصة.

en: Resources
ar: الموارد

en: Memory usage in PHP
ar: استخدام الذاكرة في PHP

en: Byte
ar: بايت

en: PHP Memory Limit
ar: حدود ذاكرة PHP

en: The memory limit a script is allowed to consume, set in php.ini.
ar: حدود الذاكرة تسمح للبرنامج النصي باستهلاك حد معين، قم بتعيين ملف php.ini.

en: Number of rows in the %s table
ar: عدد الصفوف في جدول %s

en: Row
ar: صف

en: Number of rows
ar: عدد الصفوف

en: Version Info
ar: معلومات الإصدار

en: WP Statistics Version
ar: نسخة WP Statistics

en: The WP Statistics version you are running.
ar: إصدار WP Statistics.

en: PHP Version
ar: نسخة PHP

en: The PHP version you are running.
ar: إصدار PHP.

en: PHP Safe Mode
ar: الوضع الآمن PHP

en: Is PHP Safe Mode active.  The GeoIP code is not supported in Safe Mode.
ar: هل الوضع الآمن نشط. الكود GeoIP غير معتمد في الوضع الآمن.

en: jQuery Version
ar: نسخة jQuery

en: The jQuery version you are running.
ar: إصدار jQuery.

en: cURL Version
ar: إصدار cURL

en: cURL not installed
ar: cURL غير مثبت

en: The PHP cURL Extension version you are running.  cURL is required for the GeoIP code, if it is not installed GeoIP will be disabled.
ar: نسخة الملحق PHP cURL تعمل. الملحق cURL مطلوب لعمل كود GeoIP, وإذا لم يتم تثبيته يتم تعطيل GeoIP.

en: Installed
ar: مثبت

en: Not installed
ar: غير مثبت

en: File Info
ar: معلومات عن الملف

en: GeoIP Database
ar: قاعدة بيانات GeoIP

en: Database file does not exist.
ar: لا وجود لملف قاعدة البيانات.

en: , created on
ar: ، التي تم إنشاؤها على

en: The file size and date of the GeoIP database.
ar: حجم الملف والتاريخ من قاعدة بيانات GeoIP.

en: browscap.ini File
ar: ملف browscap.ini

en: browscap.ini file does not exist.
ar: لا وجود لملف browscap.ini.

en: The file size and date of the browscap.ini file.
ar: حجم الملف وتاريخ الملف browscap.ini.

en: browscap Cache File
ar: browscap ملف ذاكرة التخزين المؤقت

en: browscap cache file does not exist.
ar: لا وجود لملف ذاكرة التخزين المؤقت browscap.

en: The file size and date of the browscap cache file.
ar: حجم الملف وتاريخ الملف المؤقت browscap.

en: Client Info
ar: معلومات العميل

en: Client IP
ar: IP العميل

en: The client IP address.
ar: عنوان IP للعميل.

en: User Agent
ar: وكيل المستخدم

en: The client user agent string.
ar: سلسلة عامل المستخدم العميل.

en: Browser
ar: المتصفح

en: The detected client browser.
ar: مستكشف مستعرض العميل.

en: The detected client browser version.
ar: إصدار مستكشف مستعرض العميل.

en: The detected client platform.
ar: مستكشف منصة العميل

en: This will replace all IP addresses in the database with hash values and cannot be undo, are you sure?
ar: سيؤدي ذلك إلى استبدال جميع عناوين IP في قاعدة البيانات مع قيم التجزئة ولا يمكن التراجع، هل أنت متأكد؟

en: GeoIP Options
ar: خيارات GeoIP

en: Updates any unknown location data in the database, this may take a while
ar: تحديث أي بيانات الموقع غير معروفة في قاعدة البيانات, هذا قد يستغرق بعض الوقت

en: IP Addresses
ar: عناوين IP

en: Hash IP Addresses
ar: عناوين IP المجزئة

en: Replace IP addresses in the database with hash values, you will not be able to recover the IP addresses in the future to populate location information afterwards and this may take a while
ar: استبدال عناوين IP في قاعدة البيانات مع قيم التجزئة، فإنك لن تكون قادرا على استرداد عناوين IP في المستقبل لتجميع معلومات عن الموقع بعد ذلك وهذا قد يستغرق بعض الوقت

en: IP Addresses replaced with hash values.
ar: استبدال عناوين IP مع قيم التجزئة.

en: Install routine complete.
ar: التثبيت الكامل الروتيني.

en: Resources/Information
ar: الموارد/معلومات

en: Purging
ar: تطهير

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Updates
ar: تحديثات

en: Historical
ar: التاريخي

en: Visit Us Online
ar: زورونا على الإنترنت

en: Come visit our great new %s and keep up to date on the latest news about WP Statistics.
ar: قم بزيارة موقعنا الجديد كلياً على %s وأبقى على إطلاع دائم حول أخبار احصائيات ووردبريس.

en: website
ar: الموقع

en: Rate and Review at WordPress.org
ar: التقييم و المراجعة في WordPress.org

en: Thanks for installing WP Statistics, we encourage you to submit a
ar: كل الشكر لتثبيت احصائيات ووردبريس، ونحن نشجعكم على تقديم

en: rating and review
ar: التقييم و المراجعة

en: over at WordPress.org.  Your feedback is greatly appreciated!
ar: في WordPress.org. حيث أن ملاحظاتكم في موضع تقدير دائماً!

en: Translations
ar: الترجمات

en: WP Statistics supports internationalization and we encourage our users to submit translations, please visit our %s to see the current status and %s if you would like to help.
ar: احصائيات ووردبريس تدعم التدويل ونحن نشجع مستخدمينا على تقديم الترجمات، يرجى زيارة موقعنا %s لرؤية الوضع الحالي و %s إذا كنت ترغب في المساعدة.

en: translation collaboration site
ar: الموقع التعاوني للترجمة

en: drop us a line
ar: اترك لنا رسالة

en: Support
ar: دعم

en: We're sorry you're having problem with WP Statistics and we're happy to help out.  Here are a few things to do before contacting us:
ar: نحن آسفون إن كنت تواجه مشكلة مع احصائيات ووردبريس ونحن سعداء للمساعدة. وهنا عدد قليل من الأشياء للقيام بها قبل الاتصال بنا:

en: Have you read the %s?
ar: هل قرأت %s؟

en: FAQs
ar: أسئلة وأجوبة

en: manual
ar: الدليل

en: Have you search the %s for a similar issue?
ar: هل بحثت في %s لمشكلة مشابهة؟

en: support forum
ar: منتدى الدعم

en: Have you search the Internet for any error messages you are receiving?
ar: هل بحثت في الإنترنت عن أي رسائل خطأ التي تظهر لك؟

en: Make sure you have access to your PHP error logs.
ar: تأكد أن لديك الوصول إلى سجلات الخطأ PHP الخاص بك.

en: And a few things to double-check:
ar: وعدد قليل من الأشياء الأخرى:

en: How's your memory_limit in php.ini?
ar: كيف حال memory_limit الخاصة بك في ملف php.ini؟

en: Have you tried disabling any other plugins you may have installed?
ar: هل حاولت تعطيل أي إضافات أخرى التي قد تم تثبيتها؟

en: Have you tried using the default WordPress theme?
ar: هل حاولت استخدام المظهر الافتراضي للوردبريس؟

en: Have you double checked the plugin settings?
ar: هل ضاعفت الفحص على إعدادات البرنامج المساعد؟

en: Do you have all the required PHP extensions installed?
ar: هل قمت بتثبيت جميع ملحقات PHP المطلوبة؟

en: Are you getting a blank or incomplete page displayed in your browser?  Did you view the source for the page and check for any fatal errors?
ar: أنت تحصل على صفحة فارغة أو غير مكتملة العرض في المستعرض الخاص بك؟ قم  بعرض المصدر للصفحة وتحقق من وجود أية أخطاء قاتلة؟

en: Have you checked your PHP and web server error logs?
ar: هل راجعت سجل أخطاء الـPHP الخاص بك؟

en: Still not having any luck?
ar: لم يحالفك الحظ حتى الآن؟

en: Then please open a new thread on the %s and we'll respond as soon as possible.
ar: الرجاء فتح موضوع جديد في %s، وسنقوم بالرد في أقرب وقت ممكن.

en: WordPress.org support forum
ar: منتدى الدعم

en: Alternatively %s support is available as well.
ar: كما أنه يتوفر دعم للغة %s كذلك.

en: Farsi
ar: الفارسية

en: WP Statistics Honey Pot Page
ar: الفسفور الابيض الاحصائيات عاء العسل الصفحة

en: This is the honey pot for WP Statistics to use, do not delete.
ar: هذا هو وعاء العسل لاحصائيات ووردبريس المستخدم, لا تحذف

en: Access Levels
ar: مستويات الوصول

en: Required user level to view WP Statistics
ar: مطلوب مستوى المستخدم لعرض الاحصائيات

en: Required user level to manage WP Statistics
ar: مطلوب مستوى المستخدم لإدارة الاحصائيات

en: See the %s for details on capability levels.
ar: اطلع على %s لمزيد من التفاصيل على مستويات القدرة.

en: WordPress Roles and Capabilities page
ar: أدوار وقدرات صفحة ووردبريس

en: Hint: manage_network = Super Admin Network, manage_options = Administrator, edit_others_posts = Editor, publish_posts = Author, edit_posts = Contributor, read = Everyone.
ar: تلميح:  manage_network = مسؤول, manage_options = مدير, edit_others_posts = محرر, publish_posts = كاتب, edit_posts = مساهم, read = الجميع

en: Each of the above casscades the rights upwards in the default WordPress configuration.  So for example selecting publish_posts grants the right to Authors, Editors, Admins and Super Admins.
ar: كل ما سبق من الكاسكيدز هي حقوق تكوين الووردبريس الافتراضي. على سبيل المثال عند اختيار publish_posts يمنح حقوق المؤلف,المحرر,المدير,المسؤول.

en: If you need a more robust solution to delegate access you might want to look at %s in the WordPress plugin directory.
ar: إذا كنت في حاجة الى حل أكثر قوة لتفويض الوصول التي قد ترغب في النظر في %s الدليل المساعد لووردبريس.

en: Exclusions
ar: الاستثناءات

en: Record exclusions
ar: سجل الاستثناءات

en: Enable
ar: تمكين

en: This will record all the excluded hits in a separate table with the reasons why it was excluded but no other information.  This will generate a lot of data but is useful if you want to see the total number of hits your site gets, not just actual user visits.
ar: يقوم هذا الخيار بتسجيل جميع النقرات المستبعدة في جدول منفصل مع أسباب الأستبعاد، ولكن بدون معلومات أخرى. وهذا قد يولد الكثير من البيانات ولكن هو مفيد إذا كنت تريد أن ترى العدد الكلي من المشاهدات التي يحصل عليها موقعك، وليس فقط المستخدم الفعلي للموقع.

en: Exclude User Roles
ar: استبعاد أدوار المستخدم

en: Exclude
ar: منع

en: Exclude %s role from data collection.
ar: استبعاد دور %s من جمع البيانات.

en: IP/Robot Exclusions
ar: استثناءات IP/Robot

en: Robot list
ar: قائمة الروبوت

en: A list of words (one per line) to match against to detect robots.  Entries must be at least 4 characters long or they will be ignored.
ar: قائمة من الكلمات (واحد في كل سطر) لمطابقة ضد للكشف عن الروبوتات. يجب أن تكون إدخالات 4 أحرف على الأقل أو أنها سيتم تجاهلها.

en: Reset to Default
ar: إعادة تعيين إلى الافتراضي

en: Force robot list update after upgrades
ar: إجبار تحديث قائمة الربوت بعد الترقيات

en: Force the robot list to be reset to the default after an update to WP Statistics takes place.  Note if this option is enabled any custom robots you have added to the list will be lost.
ar: إجبار قائمة الروبوت لإعادة تعيين إلى الافتراضي بعد تحديث احصائيات ووردبريس لتأخذ مكان. ملاحظة إذا تم تمكين هذا الخيار أي روبوتات تم تخصيصها في القائمة سوف تضيع.

en: Robot visit threshold
ar: الحد الأدنى بزيارة الروبوت

en: Treat visitors with more than this number of visits per day as robots.  0 = disabled.
ar: تعامل للزوار أكثر من هذا العدد من مرة في اليوم الواحد كما الروبوتات. 0 = تعطيل.

en: Excluded IP address list
ar: قائمة عناوين IP المستبعدة

en: A list of IP addresses and subnet masks (one per line) to exclude from statistics collection (both 192.168.0.0/24 and 192.168.0.0/255.255.255.0 formats are accepted).  To specify an IP address only, use a subnet value of 32 or 255.255.255.255.
ar: قائمة عناوين IP وأقنعة الشبكة الفرعية (واحد في كل سطر) لاستبعاد من جميع الإحصائيات (وتقبل الأشكال كل من 192.168.0.0/24 و 192.168.0.0/255.255.255.0 ). لتحديد عنوان IP فقط، استخدم قيمة الشبكة الفرعية 32 أو 255.255.255.255.255.

en: Add 10.0.0.0
ar: إضافة 10.0.0.0

en: Add 172.16.0.0
ar: إضافة 172.16.0.0

en: Add 192.168.0.0
ar: إضافة 192.168.0.0

en: Use honey pot
ar: استخدام وعاء العسل

en: Use a honey pot page to identify robots.
ar: استخدام صفحة وعاء العسل لتحديد الروبوتات.

en: Honey pot post id
ar: معرف مقال وعاء العسل

en: The post id to use for the honeypot page.
ar: رقم المشاركة لاستخدامها في صفحة المصيدة.

en: Create a new honey pot page
ar: إنشاء صفحة وعاء عسل جديدة

en: GeoIP Exclusions
ar: استثناءات GeoIP

en: Excluded countries list
ar: قائمة الدول المستثناة

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to exclude from statistics collection.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
ar: قائمة رموز البلد (واحد في كل سطر، رسالتين لكل منهما) لاستبعاد من جمع الإحصاءات. استخدام "000" (ثلاثة أصفار) لاستبعاد بلدان غير معروفة.

en: Included countries list
ar: قائمة البلدان المدرجة

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to include in statistics collection, if this list is not empty, only visitors from the included countries will be recorded.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
ar: قائمة رموز البلد (واحد في كل سطر، رسالتين لكل منهما) لتشمل في جمع الإحصاءات، إذا كانت هذه القائمة ليست فارغة، سيتم تسجيل الزوار فقط من الدول المدرجة. استخدام "000" (ثلاثة أصفار) لاستبعاد بلدان غير معروفة.

en: Host Exclusions
ar: استثناءات المضيف

en: Excluded hosts list
ar: قائمة المضيفين المستبعدين

en: A list of fully qualified host names (ie. server.example.com, one per line) to exclude from statistics collection.
ar: قائمة أسماء المضيف المؤهل بالكامل (أي. server.example.com، سطر واحد في المائة) لاستبعاد من جمع الإحصاءات.

en: Note: this option will NOT perform a reverse DNS lookup on each page load but instead cache the IP address for the provided hostnames for one hour.  If you are excluding dynamically assigned hosts you may find some degree of overlap when the host changes it's IP address and when the cache is updated resulting in some hits recorded.
ar: ملاحظة: هذا الخيار لإجراء بحث DNS عكسي على تحميل كل صفحة ولكن بدلا من ذلك بالتخزين المؤقت لعنوان الـIP لأسماء المضيفين المنصوص عليها هي ساعة واحدة. إذا كنت استبعدت المضيفين وقم بتعيين حيوي قد تجد بعض الدرجات من التداخل عندما يتغير عنوان IP للمضيف وذلك وعندما يتم تحديث ذاكرة التخزين المؤقت قد يؤدي في بعض الزيارات المسجلة.

en: Site URL Exclusions
ar: رابط الموقع المستثنى

en: Excluded login page
ar: استبعاد صفحة تسجيل الدخول

en: Exclude the login page for registering as a hit.
ar: استبعاد صفحة الدخول للتسجيل كنقرة.

en: Excluded admin pages
ar: استبعاد الصفحات الإدارية

en: Exclude the admin pages for registering as a hit.
ar: استبعاد الصفحات الادارية للتسجيل كنقرة.

en: Excluded RSS feeds
ar: آر إس إس مستبعدة

en: Exclude the RSS feeds for registering as a hit.
ar: استبعاد آر إس إس لتسجيل كما ضرب.

en: browscap settings
ar: إعدادات browscap

en: browscap usage
ar: استخدام browscap

en: Active
ar: تفعيل

en: The browscap database will be downloaded and used to detect robots.
ar: سيتم تحميل قاعدة البيانات browscap وتستخدم للكشف عن الروبوتات.

en: Update browscap Info
ar: تحديث معلومات browscap

en: Download browscap Database
ar: تحميل قاعدة بيانات browscap

en: Save changes on this page to download the update.
ar: حفظ التغييرات على هذه الصفحة لتحميل التحديث.

en: Schedule weekly update of browscap DB
ar: جدولة التحديث الأسبوعي لـ browscap DB

en: Next update will be
ar: التحديث القادم سيكون في

en: Download of the browscap database will be scheduled for once a week.
ar: سيتم تحديد موعد تحميل قاعدة بيانات browscap لمرة واحدة في الأسبوع.

en: This will delete the manual when you save the settings, are you sure?
ar: سيؤدي ذلك إلى حذف الدليل عند حفظ الإعدادات، هل أنت متأكد؟

en: This feature will not store IP addresses in the database but instead used a unique hash.  The "Store entire user agent string" setting will be disabled if this is selected.  You will not be able to recover the IP addresses in the future to recover location information if this is enabled.
ar: هذه الميزة لتخزين عناوين IP في قاعدة البيانات ولكن بدلا من ذلك تستخدم تجزئة فريدة من نوعها. سيتم تعطيل "مخزن سلسلة عامل المستخدم بأكمله" إذا تم تحديد هذا. أنت لن تكون قادر على استرداد عناوين IP في المستقبل لاسترداد معلومات الموقع إذا تم تمكين هذا.

en: Users Online
ar: الإعضاء المتواجدين

en: User online
ar: المتواجدين الآن
